شماره امروز: ۵۴۷

سفیر عمان در ایران:

| | |

سفیر عمان در ایران گفت: این کشور آماده تعامل بیشتر با تجار ایرانی است؛ اما باید برنامه‌ریزی عملی در این خصوص صورت گیرد.

سفیر عمان در ایران گفت: این کشور آماده تعامل بیشتر با تجار ایرانی است؛ اما باید برنامه‌ریزی عملی در این خصوص صورت گیرد.

سعود بن‌احمد بن‌خالد البروانی در جمع تجار و اعضای اتاق بازرگانی ارومیه اظهار کرد: بازرگانان اهل این استان نیز می‌توانند از ظرفیت تعامل اقتصادی با عمان بهره ببرند. او با ابراز خرسندی از حضور در آذربایجان‌غربی، ظرفیت‌های این استان را بسیار قابل توجه ارزیابی کرد و ادامه داد: همکاری‌ها در حوزه تجاری، اقتصادی و گردشگری بین عمان و این استان می‌تواند با استفاده از این ظرفیت‌ها روز به روز توسعه یابد. در ۶ سال حضورم در ایران ضمن تحکیم توسعه سیاسی، راهکارهای توسعه اقتصادی را نیز احصا کرده‌ایم ولی با نقطه ایده‌آل همکاری‌های اقتصادی ایران و عمان فاصله داریم.

سفیر عمان در ایران با اشاره به شناختش از آذربایجان‌غربی به‌واسطه حضور در اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان اضافه کرد: قابلیت‌های اقتصادی این استان منحصر به‌فرد است و امیدواریم این سفر دستاوردهای مثبتی را برای ارتباط این استان با کشور عمان داشته باشد. او با اشاره به برگزاری جلسات مشترک بین اتاق بازرگانی ایران و عمان طی آبان ماه سال جاری به میزبانی تهران بیان کرد: آذربایجان‌غربی با توجه به ظرفیت‌های بی‌نظیری که دارد، می‌تواند نسبت به معرفی این قابلیت‌ها در این نشست اقدام کند. «البروانی» ظرفیت‌های گردشگری آذربایجان‌غربی را نیز قابل توجه ارزیابی و اظهار کرد: در آینده نزدیک وزیر گردشگری ایران به عمان سفر می‌کند و این سفر می‌تواند بستر خوبی برای بیان ظرفیت‌های استان باشد.

رییس اتاق بازرگانی ارومیه نیز در این گردهمایی با اشاره به ظرفیت‌های آذربایجان‌غربی در حوزه‌های مختلف گفت: وجود ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور، برخورداری از پنج پایانه مرزی، ۳۳ شهرک صنعتی و ظرفیت‌های کشاورزی منحصر به‌فرد از جمله مزیت‌های این استان است. حسن انتظار افزود: در آذربایجان‌غربی سالانه ۲.۵ میلیون تن چغندرقند، ۱.۵ میلیون تن سیب، ۲۱ هزار تن عسل، ۲۰۰ هزار تن انگور با ۷۴ نوع مختلف و نزدیک به ۴۰۰ هزار تن میوه هسته‌دار تولید و روانه بازار مصرف داخل و خارج کشور می‌شود. او اضافه کرد: این استان با سهم ۶۵ درصدی در تولید آبمیوه و کنسانتره کشور و همچنین حضور در رتبه‌های برتر تولید قیر و عایق‌های رطوبتی سهم بسزایی در بازار این محصولات دارد. رییس اتاق بازرگانی ارومیه بیان کرد: عمان علاوه بر مراوده اقتصادی دو طرفه با این استان، با توجه به اینکه ظرفیت‌های بالای تجاری با کشورهای آفریقایی دارد، می‌تواند سکوی پرتابی برای آذربایجان‌غربی در راستای تجارت با این کشورها باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران