شماره امروز: ۵۴۷

عضو هیات‌مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران مطرح کرد

| | |

عضو هیات‌مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران از واردات سالانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون دلار چادر مشکی به کشور خبر داد و گفت:

عضو هیات‌مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران از واردات سالانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون دلار چادر مشکی به کشور خبر داد و گفت: این در حالی است که با هزینه ۲۰ تا ۲۵ میلیون دلار می‌توانیم یک خط تولید ۱۰ میلیون متری چادر مشکی راه‌اندازی کنیم؛ یعنی ارزی که سالانه برای واردات چادر مشکی از کشور خارج می‌شود می‌تواند برای راه‌اندازی پنج کارخانه ۱۰ میلیون متری هزینه شود که در این صورت می‌توانیم ظرف یک سال نیاز کشور را تامین کنیم.

علیرضا حائری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مصرف سالانه ۷۰ میلیون متر چادر مشکی در کشور اظهار کرد: اکنون فقط یک شرکت در شهرکرد که اخیرا راه‌اندازی شده با ظرفیت تولید ۱۰ میلیون متر در سال چادر مشکی تولید می‌کند. هنوز همه ظرفیت این شرکت فعال نشده و در صورت فعالیت این شرکت با ظرفیت کامل، حدود ۱۵ درصد نیاز کشور به چادر مشکی تامین می‌شود.

او افزود: پیش از این چند شرکت دیگر نیز چادر مشکی تولید کرده بودند، اما چون تکنولوژی تولید این محصول را نداشتند، نتوانستند در بازار حضور داشته باشند؛ چراکه برای تولید چادر مشکی تکنولوژی خاصی مورد نیاز است تا رنگ این محصول در برابر آفتاب و سایش تغییر نکند و گردوخاک نگیرد.

به گفته این فعال اقتصادی، با توجه به اینکه ماشین‌آلات تولیدی مشمول تحریم‌ها است و در زمینه نقل و انتقالات پول نیز مشکلاتی وجود دارد، واردات ماشین‌آلات به راحتی صورت نمی‌گیرد، اما غیرممکن نیست.

او با بیان اینکه کشورهای دیگر بهتر از ما نیازمان را تشخیص می‌دهند، گفت: اکنون چادر مشکی از کشورهای جنوب شرقی آسیا همچون «چین، اندونزی، تایلند و کره جنوبی» به کشور وارد می‌شود. صنعت نساجی در بخش‌های فرش ماشینی، الیاف پلی‌استر، پارچه و سایر بخش‌ها پیشرفت خوبی داشته، اما با توجه به مصرف بالای چادر مشکی، تولید نشدن آن در کشور تبدیل به نماد عدم توسعه و پیشرف این صنعت شده است. بنابراین وزارت صنعت، معدن و تجارت باید هر چه زودتر برای رفع این مشکل اقداماتی انجام دهد.

حائری با اشاره به لزوم تخصیص مشوق و تسهیلات برای تولید چادر مشکی، اظهار کرد: در بخش تولید و واردات چادر مشکی مافیایی وجود ندارد بلکه بخش بازرگانی نیاز کشور به چادر مشکی را تشخیص داده و برای تامین آن اقدام کرده است؛ در حالی که بخش صنعت در چهل سال گذشته تشخیص نداده که ایران بزرگ‌ترین مصرف‌کننده چادر مشکی است و در این زمینه کم‌کاری کرده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران