شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 146192 | |

نایب‌رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: با در نظر گرفتن فاکتورها و مولفه‌های موثر بر تولید،

نایب‌رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: با در نظر گرفتن فاکتورها و مولفه‌های موثر بر تولید، قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده حدود ۹ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ گرم حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان است.

حبیب اسدالله‌نژاد نایب‌رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: بر اساس آنالیز تصویب شده در جلسه کارگروه برنامه‌ریزی تولید وزارت جهاد کشاورزی با حضور نمایندگان تشکل‌ها، قیمت تمام شده هر کیلو مرغ زنده 9060 تومان تعیین گردید.

وی افزود: این قیمت با لحاظ تامین کلیه نهادها و هزینه‌های تولید با ارز 4200 تومانی صورت گرفت. در حالی که حدود 30 درصد نهاده‌ها و هزینه‌ها از جمله ریزمغذی‌ها، واکسن‌ها، دارو و غیر و.... با نرخ آزاد تامین می‌شود. نایب‌رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ادامه داد: این تفاوت‌ها قیمت تمام شده هر کیلو مرغ زنده را به 9500 تا 9600 تومان و قیمت مرغ گرم را بالاتر از 13 هزار و 500 تومان می‌رساند.

اسدالله‌نژاد با انتقاد شدید از تاخیر کارگروه تنظیم بازار مرغ در تصویب و ابلاغ قیمت جدید بر اساس قیمت مولفه‌های تولید افزود: قیمت اعلامی وزارت جهاد کشاورزی مورد تایید تشکل‌ها نیست و تصویب آن موجب زیان مرغداران است اما دست‌هایی در کار است تا تصویب همین قیمت حداقلی که منافع تولیدکنندگان را هم تامین نمی‌کند به هر دلیل به تاخیر  بیفتد.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان نباید تاوان اشتباهات دستگاه‌های مسوول در تامین و توزیع نهاده‌ها به نرخ مصوب را بدهند گفت: وزیر جهادکشاورزی باید پاسخگوی قصور و اشتباهات انجام شده در تامین و توزیع نهاده‌ها در کشور و سودجویی‌های کلان در توزیع نهاده‌ها باشد.

وی افزود: در شش ماهه دوم سال 97 حدود 3.7 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای تامین نهاده‌ها اختصاص داده شد که هیچگاه نهاده با این ارز به دست تولیدکننده نرسید و به جیب دلالان و واسطه‌ها رفت و هنوز هم نهاده به نرخ مصوب به دست مرغداران نمی‌رسد و مشکل جدی در تامین به موقع نهاده‌ها وجود دارد .نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور تاکید کرد که متوسط قیمت هر کیلو دان آماده از مبدا کارخانجات خوراک دام و طیور کشور برای واحدهایی که دان آماده استفاده می‌کنند حدود3250 تومان است افزود: قیمت تمام شده هر کیلو مرغ برای این مرغداران بالای 10 هزار تومان است و این مرغداران حداقل 30 درصد تولید کشور را در اختیار دارند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران