شماره امروز: ۵۴۷

رییس خانه صنعت تهران:

| | |

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران در خصوص مشکلات حوزه خودروی کشور گفت: زمانی که ۲۶۰ هزار خودرو در ۱۰ دقیقه ثبت نام می‌شود و پولش را هم نقد دریافت می‌کنند چرا پول تولید داده نمی‌شود.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران در خصوص مشکلات حوزه خودروی کشور گفت: زمانی که ۲۶۰ هزار خودرو در ۱۰ دقیقه ثبت نام می‌شود و پولش را هم نقد دریافت می‌کنند چرا پول تولید داده نمی‌شود.

 محمدرضا مرتضوی افزود: پیشرفت در زمینه صنایع دفاعی به دلیل وجود تحریم‌ها و نبود مراودات کالایی خارجی‌ها به ایران است بر این اساس در حوزه صنایع دفاعی اختیار و عزم بزرگ و منفعت و سود کشور و شاغلین در چنین پروژه‌هایی در اتکا به پتانسیل و ظرفیت‌های داخلی است. او ادامه داد: در خصوص تامین کالاهای مورد نیاز مردم از داخل و خارج 180 درجه فرق می‌کند برای مثال وقتی قصد واردات کالایی داشته باشیم باید پول را پیش بدهیم و 20 درصد هم اضافه‌تر به بانک‌ها بپردازیم که گارانتی نرخ ارز تامین گردد. مرتضوی تصریح کرد: فروشنده‌های خارجی پولشان را نقد می‌گیرند و بانک‌ها هم 20 درصد گرو می‌گیرند تا در صورت نوسانات افرایش نرخ ارز، متضرر نشوند در نهایت کالا با 8 ماه تاخیر ارایه می‌شود.

 او ادامه داد: این در حالی است که اگر مشابه همان کالا را از تولید‌کننده داخلی تامین کنیم، تولید‌کننده با دو سال تاخیر پولش را دریافت می‌کند جالب اینکه تولید‌کنندگان کشوری پولشان را با دو سال تاخیر دریافت می‌کنند که سود بانکی بالای 20 درصد است، در این جا مشکل ساختاری و اساسی وجود دارد.

مرتضوی در خصوص مشکلات حوزه خودروی کشور گفت: زمانی که 260 هزار خودرو در 10 دقیقه ثبت نام می‌شود و پولش را هم نقد دریافت می‌کنند چرا پول تولید داده نمی‌شود. او افزود: اکثر تولید‌کنندگان قطعات خودرو دو یا سه سال معطل دریافت پولشان هستند، بی‌شک این اتفاق به تولید‌کنندگان آسیب خواهد زد، در حالی است که وقتی همین قطعات از چین وارد می‌شود، هزینه‌اش نقداً پرداخت می‌شود.

مرتضوی تصریح کرد: چرا تولید‌کننده داخلی برای خرید مواد اولیه از جنس پتروشیمی به هزار دلال و واسطه و بورس و تبانی و... نقدا پول پرداخت و در برخی موارد دو برابر قیمت واقعی هزینه پرداخت کند. او به نقل از فرمایشات رهبری گفت: باید با قاچاق، دلالی‌ها و خریدهای خیانتکارانه در ارزاق عمومی و احتکار بدون ترس از جنجالها برخورد شود.  رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: انتصاب‌ها در وزارتخانه‌ها درست نیست و صندلی‌ها سفارشی واگذار می‌شوند. سید محمد رضا مرتضوی افزود: در دو سال اخیر عقبگرد جدی در واگذاری کارها به مردم داشته‌ایم و امضا‌های طلایی در تولید شکل گرفته است که در کشور بحران ایجاد می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران