شماره امروز: ۵۴۷

پس از توقف روزانه 700 هزار بشکه صادرات نفت روسیه به دلیل آلودگی

| کدخبر: 144297 | |

وزارت انرژی روسیه روز جمعه اعلام کرد بندر اوست لوگا در شمال غربی روسیه صادرات نفت روسیه را از سر گرفته است

ایسنا|

وزارت انرژی روسیه روز جمعه اعلام کرد بندر اوست لوگا در شمال غربی روسیه صادرات نفت روسیه را از سر گرفته است. از ۲۰ آوریل صادرات حدود پنج میلیون تن نفت روسیه به مقصد اروپا از طریق خطوط لوله به دلیل آلودگی متوقف مانده است.

جریان نفت به دلیل سطح بالای آلودگی به کلرید ارگانیک که ماده شیمیایی مورد استفاده برای استخراج نفت سنگین است، متوقف شد.

ظاهراً منبع آلودگی به این ماده شیمیایی که در صورت پاکسازی نشدن تجهیزات پالایشی را از بین می‌برد، از یک پالایشگاه خصوصی به نام نیکولایوا در منطقه سامارای روسیه در کنار رودخانه ولگا بوده است.

نفت آلوده از طریق خط لوله دروژبا که ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت، معادل یک درصد از تقاضای جهانی برای نفت را دارد ارسال شده بود.

روسیه دومین صادرکننده بزرگ نفت جهان پس از عربستان سعودی است و در نتیجه این بحران، خرید نفت از سوی اروپا حداکثر ۱۰ درصد، معادل یک میلیون بشکه در روز، کاهش پیدا کرد و این مساله ضربه مالی سنگینی به مسکو زد.

روسیه در نتیجه این بحران روزانه نیم میلیارد دلار درآمد نفتی را آن هم در شرایطی از دست داد که با توجه به تحریم‌های امریکا و سال‌ها رشد اقتصادی راکد، به‌شدت به این درآمد نیاز دارد. شرکت دولتی ترانس نفت که مالک بخش آلوده خط لوله دروژبا بود تا زمانی که این بحران وارد یازدهمین روز خود شد، بیانیه رسمی منتشر نکرد.

هنوز معلوم نیست که این بحران نتیجه سهل انگاری بوده یا کارشکنی اما سه‌شنبه گذشته چندین مظنون دستگیر شدند.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه هفتم مه در یک نشست دولتی اظهار کرد تحقیقات نشان داده که گروهی از شرکت‌ها که نفت استاندارد را با استفاده از مواد کلرید ارگانیک منتقل می‌کردند در استفاده از حجم معمول زیاده روی کرده‌اند. اسناد این تحقیقات اکنون به دفتر دادستانی ارایه شده است و بنا بر تصمیم دادگاه، چهار نفر دستگیر و زندانی شده‌اند. میزان زیاد این ماده در خطوط لوله نه تنها برای تجهیزات پالایشگاهی خطرناک است بلکه برای افرادی که در معرض آن قرار می‌گیرند نیز مضر است و این ماده در دمای بالا گاز سمی تولید می‌کند که شبیه گاز مورد استفاده در جنگ جهانی اول است.

بر اساس گزارش فوربس، قیمت نفت برنت در نتیجه این آلودگی که باعث شد صادرات ۷۰۰ هزار بشکه در روز نفت روسیه به مدت چندین هفته متوقف شود، به ۷۵ دلار در هر بشکه صعود کرد که بالاترین حد در شش ماه گذشته بود. در کنار بحران آلودگی نفت روسیه، تحریم‌های امریکا علیه صادرات نفت ایران و ونزوئلا و درگیری داخلی در لیبی افزایش قیمت نفت را اجتناب ناپذیر کرد.

در زمانی که رقابت رو به رشدی از سوی صادرات نفت امریکا وجود دارد، شایعاتی پیرامون سناریوی خرابکاری زمزمه شد. با گذاشتن این نظریه‌ها کنار هم روشن است که بخشی از دنیا به میزان فزاینده‌ای نسبت به صنعت نفت روسیه بدبین شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران