شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 141503 | |

ایسنا| رییس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی، تهویه و لباسشویی گفت:

کسری قطعات یدکی لوازم خانگی

ایسنا| رییس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی، تهویه و لباسشویی گفت: قطعات یدکی و لوازم جانبی برای تعمیر لوازم خانگی با کمبود مواجه است. این در حالی است که برخی افراد به اسم تولید داخل، محصول بی‌کیفیت چینی را در بازار عرضه می‌کنند. علی جمالی در رابطه با شرایط تعمیر لوازم خانگی در ماه‌های پایانی سال، اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت لوازم یدکی و محصول نهایی، عموم مصرف‌کنندگان تعمیر را جایگزین خرید محصول نو کرده‌اند و این در حالی است که قیمت قطعات به‌شدت افزایش یافته و در کنار آن کمبود قطعات یدکی در بازار احساس می‌شود و اگر روند به همین روال پیش برود در سال آینده با کمبود در بازار قطعات و لوازم یدکی لوازم خانگی مواجه خواهیم شد.رییس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی، تهویه و لباسشویی ادامه داد: در ماه‌های اخیر به واسطه برخی تصمیم‌گیری‌ها و اعمال تعرفه‌گذاری‌ها، واردات قطعات یدکی تعمیر با کندی مواجه شده و از حجم واردات کاسته شده است که این موضوع افزایش قیمت لوازم یدکی را به همراه داشته است. او با بیان اینکه در ماه‌های اخیر نیاز بازار از طریق انبارهای نگهداری تأمین شده، گفت: برخی افراد برای واردات از ارز دولتی استفاده کردند و جای سوال دارد که چرا محصولات آنها به بازار وارد نشده است. جمالی تصریح کرد: در ماه‌های اخیر با هماهنگی به عمل آمده با وزارت صنعت، معدن و تجارت مقرر شد تا برای واردات با توجه به نیاز بازار از اتحادیه استعلام لازم دریافت شود و واردکنندگان تعهد دهند کالا را بعد از ترخیص در بازار عرضه کنند. رییس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی، تهویه و لباسشویی با انتقاد از برخی تولیدات بی‌کیفیت در بازار تاکید کرد: متأسفانه برخی افراد به اسم تولید داخلی محصولات بی‌کیفیت چینی را به بازار عرضه می‌کنند.

پرداخت بدهی معوق قطعه‌سازان تا پایان سال

ایرنا| عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: پرداخت مطالبات قطعه‌سازان خودرو در دستور کار قرار دارد و دولت 40 هزار میلیارد ریال در این راستا اختصاص داده است. سید مهدی مقدسی افزود: پرداخت مطالبات قطعه‌سازان خودرو آغاز شده و تاکنون 25 میلیارد و 800 میلیون ریال از این اعتبار به قطعه‌سازان پرداخت شده و باقی مانده تا پایان سال جاری پرداخت می‌شود. او بیان کرد: بیش از 550 هزار نفر در صنعت قطعه‌سازی کشور فعالیت دارند و این قشر در چند سال اخیر مطالبات زیادی از خودرو‌سازان دارند. رییس مجمع نمایندگان استان مرکزی ادامه داد: بحث حمایت از خودرو‌سازان در کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی مورد توجه بوده و با پیگیری این کمیسیون، فراکسیون حمایت از قطعه‌سازان، وزیر صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی مقرر شد تا 40 هزار میلیارد ریال از مطالبات قطعه‌سازان از طریق سیستم بانکی با بدهکار کردن خودرو‌سازان پرداخت شود. مقدسی اظهار امیدواری کرد با پرداخت این اعتبار و سایر مطالبات، قطعه‌سازان کشور روند توسعه و رونق خود را بازیابند.  نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: قیمت تمام شده خودروها وضعیت مناسبی ندارد و خودروسازان باید با افزایش تنوع کیفی و محصولات جدید‌تر پاسخگوی نیاز مشتریان باشند. مقدسی اضافه کرد: تعادل بازار خودرو و کاهش قیمت منطقی و مبتنی بر شرایط حاکم، خواست مجلس شورای اسلامی است. رییس مجمع نمایندگان استان مرکزی افزود: برون‌سپاری تولید خودرو از سوی دولت حداکثر باید تا 3 آینده محقق و بخش خصوصی با ورود پرقوت در این بخش، زمینه ساز توسعه صنعت خودرو شود.

کنترل قیمت اقلام اساسی

وزارت صنعت، معدن و تجارت| بر اساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، اقلام اساسی مشمول کنترل قیمت شدند و ستاد تنظیم بازار، اقلام اساسی مشمول حفظ تعادل و کنترل قیمت‌ها در بازار ایام پایانی سال را اعلام کرد. ستاد تنظیم بازار، اقلام پروتئینی، کالاهای اساسی و مواد غذایی شامل نان، برنج، روغن نباتی، شکر، حبوبات، ماکارونی، رب گوجه فرنگی و... را مشمول طرح کنترل قیمت‌ها در ایام پایانی سال کرد. همچنین پوشاک، کیف و کفش و لبنیات شامل چهار قلم اصلی شیر، پنیر، کره و ماست در این راستا در طرح تعادل و کنترل قیمت‌ها قرار دارند. قیمت و نحوه توزیع شیرینی‌جات، خشکبار و آجیل، میوه و همچنین مواد شوینده و بهداشتی نیز در این طرح کنترل می‌شود. تایر خودرو و روغن موتور و همچنین اقلامی مانند بنزین، گازوئیل و... در این طرح مشمول طرح حفظ تعادل و کنترل قیمت‌ها هستند.

ستاد تنظیم بازار خدمات مشمول را حمل و نقل درون شهری و برون شهری شامل بار و مسافر، هوایی، ریلی و جاده‌ای و دریایی، خدمات تعمیر خودرو و خدمات پس از فروش و اماکن تفریحی و فرهنگی، سیاحتی و زیارتی، ​ هتلداری و گردشگری اعلام کرده است. واحدهای اقامتی، غذاخوری‌ها، رستوران‌های بین شهری و درون شهری نیز در این طرح نظارتی قرار دارند. همچنین عملکرد انبارها و سردخانه‌ها، ​میادین میوه و تره بار، قالیشویی و خشکشویی در این قالب مشمول حفظ تعادل و کنترل قیمت‌ها در ایام پایانی سال خواهند بود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران