شماره امروز: ۵۴۷

عضو هیات‌مدیره میدان بزرگ تره بار خبر داد

| کدخبر: 140667 | |

عضو هیات‌مدیره میدان بزرگ تره بار از مدیریت کامل بازار میوه در شب عید خبر داد. علیرضا متبحری گفت:

عضو هیات‌مدیره میدان بزرگ تره بار از مدیریت کامل بازار میوه در شب عید خبر داد. علیرضا متبحری گفت: وزارت جهاد کشاورزی در حدود 40 هزار تن پرتقال و 30 هزار تن سیب برای توزیع بازار شب عید در انبار‌ها نگه داری کرده و ما با اطمینان اعلام می‌کنیم در روزهای پایانی سال کسری میوه نخواهیم داشت. به گزارش تسنیم، او طرح مکانیزه کردن و مدیریت میوه شب عید را از اساسی‌ترین الزامات در تنظیم بازار دانست و افزود: اگر عرضه و تقاضا مدیریت شود و با توجه به نیاز بازار محصول تولید و توزیع شود دیگر شاهد کمبود و گرانی در ایام خاص سال نخواهیم بود.

او با اشاره به عملکرد ستاد تنظیم بازار امسال در تعیین قیمت‌ها گفت: ستاد تنظیم بازار به دلیل عدم تخصص در حوزه میوه و مرکبات به ناچار از واسطه‌ها برای خرید محصول از کشاورزان کمک گرفت و این حرکت ضمن ایجاد اختلال در قیمت‌ها موجب شد سود اصلی به جیب واسطه‌ها سرازیر شود.

متبحری ادامه داد: از آنجا که محصولات با قیمت بالاتر خریداری شد، پیش بینی می‌شود با احتساب هزینه‌های حمل و توزیع مرکبات با قیمت 3 برابری به دست مصرف‌کننده برسد. به عنوان مثال، پرتقال تامسون در شمال 1500 خریداری می‌شد که ستاد تنظیم بازار با قیمت 3100 تومانی خریداری کرده است.  او ضمن گلایه از ستاد تنظیم بازار در مدیریت بازار شب عید افزود: در طول 11 ماهه سال اتحادیه میادین میوه و تره بار با توجه به نیاز مردم بازار را کنترل می‌کند و سعی بر توزیع بارهای مرغوب به مشتری است، ولی ستاد در یک ماهه منتهی به پایان سال موجب شده ضمن بالا رفتن قیمت‌ها میوه‌های نامرغوب نیز به انبار‌ها منتقل شود که موجب هدر رفت بیت المال خواهد شد.

متبحری با اشاره به صرفه اقتصادی فروش محصولات کشاورزی به صادر‌کنندگان گفت: یکی از اهداف ما تصاحب بازار‌های جهانی و صادرات است ولی مستلزم این است که مازاد تولید بر مصرف داخلی داشته باشیم.

در حال حاضر با توجه به پایین آمدن ارزش پول ملی همسایه‌های ایران تمایل زیادی برای خرید محصولات کشاورزی ایران هستند و کشاورزان با اشراف بر این امر ترجیح می‌دهند محصولات خود را با قیمت بالاتر از بازار داخلی به آنها بفروشند. او ادامه داد: اگر وزارت جهاد کشاورزی با پیش بینی و مدیریت اقدام به توزیع کود و سم به کشاورزان نماید، نه تنها هیچ مشکلی در خصوص محصولات کشاورزی نخواهیم داشت بلکه ضمن کنترل قیمت صادرات خوبی نیز خواهیم داشت.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران