شماره امروز: ۵۴۷

دبیرانجمن شیرینی و شکلات خبر داد

| کدخبر: 139873 | |

دبیر انجمن شیرینی و شکلات گفت: محصولات تولیدی در صنعت شیرینی و شکلات مشمول قیمت‌گذاری اجباری نیست؛ اما با توجه به پیک مصرف و تولید به مردم اطمینان داده می‌شود

دبیر انجمن شیرینی و شکلات گفت: محصولات تولیدی در صنعت شیرینی و شکلات مشمول قیمت‌گذاری اجباری نیست؛ اما با توجه به پیک مصرف و تولید به مردم اطمینان داده می‌شود که هیچ افزایش قیمتی در محصولات تولیدی صنعت شیرینی و شکلات در اسفند و در هفته‌های پایانی سال وجود ندارد .جمشید مغازه‌ای در گفت‌وگو با خبرگزاری پانا گفت: هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت شیرینی و شکلات در اسفند و هفته‌های پایانی سال وجود ندارد و قیمت‌ها در سطح کنونی تثبیت خواهد شد. او با توجه به رکود حاکم در صنعت غذا گفت: افزایش قیمت مواد غذایی از جمله شیرینی و شکلات در وضع کنونی نوعی خودزنی است و با افزایش قیمت‌ها رکود شدت بیشتری خواهد داشت. به گفته مغازه‌ای، قیمت شیرینی و شکلات از ابتدای سال حدود 10 تا 15 درصد افزایش یافته است که البته چاره‌ای جز این افزایش به دلیل رشد قیمت مواد اولیه مورد نیاز در صنعت وجود نداشته است.

او درباره تاثیر گرانی ارز بر واردات رسمی و قاچاق شکلات به کشور افزود: با توجه به افزایش نرخ ارز حتی برای قاچاقچیان هم به صرفه نیست که شکلات به کشور وارد کنند و به همین دلیل میزان شکلات خارجی در بازار کاهش یافته است این وضع فرصتی برای صنایع شیرینی و شکلات در کشور فراهم کرده است که بتوانند از ظرفیت‌های بدون استفاده واحدهای تولیدی بهره بیشتری ببرند. مغازه‌ای ادامه داد: وضع ارز و کمک‌های دولت موجب شده تا بخشی از ظرفیت‌های خالی صنعت شیرینی و شکلات احیا شود که می‌تواند در افزایش تولید و صادرات و اشتغال این بخش موثر باشد. او افزود: تا پیش از این از گمرک‌های رسمی حدود 3 درصد از سهم بازار شیرینی و شکلات به کشور وارد می‌شد، اما درباره آن بخشی که مربوط به قاچاق بوده، آمار دقیقی در دست نیست. در زمینه آدامس قاچاق زیادی انجام می‌شد که اکنون به‌شدت کاهش یافته است. او همچنین درباره مواد اولیه تولید در صنعت شیرینی و شکلات که وابسته به واردات است، گفت: یک میلیون و 700 هزارتن شکلات در کشور تولید می‌شود، اما ظرفیت اسمی کشور 2 میلیون و 400 هزارتن است که به معنای خالی ماندن بخشی از ظرفیت ایجاد‌شده در کارخانجات تولیدی کشور است و این امیدواری وجود دارد که بتوان از این ظرفیت برای صادرات بیشتر استفاده کرد. دبیرانجمن شیرینی و شکلات گفت: البته وضع کنونی موجب شده تا با کاهش قدرت خرید مردم رکودی نیز وجود داشته باشد و باید گفت شکلات کالای ضروری در سبد مصرفی خانوارها نیست. بنابه اظهارات مغازه‌ای، موفقیت زیادی در صادرات محصولات و فرآورده‌های صنعت شیرینی و شکلات به دست آمده و به 66 کشور جهان صادرات انجام می‌شود. براساس آمارها تا پایان فصل سوم سال جاری، 800 میلیون دلار شکلات از کشور صادر شده که از نظر ارزشی نسبت به سال گذشته 13 درصد افزایش یافته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران