شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 139463 | |

کیوان کاشفی، رییس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه در اتاق ایران، معتقد است که دو کشور ایران و سوریه می‌توانند به یک جهش اقتصادی در روابط دوجانبه خود دست پیدا کنند.

کیوان کاشفی، رییس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه در اتاق ایران، معتقد است که دو کشور ایران و سوریه می‌توانند به یک جهش اقتصادی در روابط دوجانبه خود دست پیدا کنند.

به گفته کاشفی در حال حاضر ارزش تجارت ایران و سوریه 200 میلیون دلار است که می‌تواند به سطح یک میلیارد دلار هم برسد. رییس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه در اتاق ایران معتقد است که افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور به بسترسازی‌هایی نیاز دارد.

او به سفر اخیر هیات تجاری- سیاسی ایران به سوریه اشاره می‌کند. در این سفر یکی از مباحث اصلی گفت‌وگو و رایزنی درباره ترانزیت کالا از ایران به سوریه بود؛ قرار است بزودی ترانزیت کالا به سوریه از مسیر عراق فعال شود. کاشفی می‌گوید: در شرایط حاضر ترانزیت کالا از ایران از طریق بندر مرسین در جنوب ترکیه به بندر لاذقیه در سوریه انجام می‌شود. اما این مسیر طولانی و پرهزینه است. هزینه حمل هر کانتینر بار حدود 3500 تا 4000 هزار دلار می‌شود. از طرف دیگر هزینه حمل بار از طریق بندرعباس هم همین حدود تمام می‌شود. به گفته کاشفی میزان و حجم باری که از ایران به سوریه فرستاده می‌شود، کم است، بنابراین این حمل با تأخیر انجام می‌شود. در نتیجه یکی از اولویت‌ها این است که مسیر ترانزیت و ارسال محموله به سوریه از خاک عراق صورت بگیرد؛ در این صورت حدود 1700-1800 کیلومتر مسیر نزدیک می‌شود.

 رییس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه در اتاق ایران در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران تاکید می‌کند که رایزنی‌های اولیه برای تغییر مسیر ترانزیت کالا صورت گرفته است. اگر این توافق انجام شود حدود 50 درصد هزینه‌ها کاهش می‌یابد. به گفته کاشفی اگر مساله تبادل مالی –بانکی و گمرک کالا از مسیر عراق به سوریه حل شود، ما می‌توانیم همکاری تجاری خود را با سوریه جدی‌تر شروع کنیم.

 او تسهیل امور بانکی بین دو کشور را زمینه‌ساز آسان شدن تجارت دوجانبه و آسان شدن رفت‌وآمدهای هیات تجاری ایرانی سوری توصیف کرد. کاشفی ادامه داد: امیدواریم دفتر تجاری ایرانیان به‌زودی در دمشق خریداری شود. البته توافق‌های حقوقی این کار انجام‌شده است ولی هنوز تبادل مالی به دلیل وجود مشکلات در تبادل مالی هنوز برطرف نشده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران