شماره امروز: ۵۴۷

رییس کنفدراسیون صادرات ایران:

| | |

محمد لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به مشکلات صادرات در کشور اظهار کرد: بانک مرکزی روش‌های متنوعی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات در نظر گرفته است،

محمد لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به مشکلات صادرات در کشور اظهار کرد: بانک مرکزی روش‌های متنوعی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات در نظر گرفته است، اما این شیوه‌ها مستلزم رفع موانع آن در سایر دستگاه‌های اجرایی است بطور نمونه عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی خود را مسوول ارز می‌داند و از سویی وزارت صمت مسوول ثبت سفارش است و در قیمت پایه صادراتی گمرک خود را مجری می‌داند، این تنوع تصمیم‌گیری در سطح کلان می‌تواند مشکلات فراوانی را برای صادرات ایجاد کند.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران تصریح کرد: اگر بانک مرکزی معتقد به سیاست‌های کنترلی و ساماندهی ارز در کشور است، نیاز است با استفاده از اختیارات خود و مطرح کردن آن با سران قوا هماهنگی میان سایر سازمان‌ها را تقویت کند. وی با بیان اینکه ۳ ماه است که صادرکنندگان با دغدغه‌های فراوانی مواجه هستند، تصریح کرد: صادرکنندگان برای انتقال ارز با مشکل مواجه هستند و از طرفی بانک مرکزی اعلام می‌کند که صادرکنندگان ارز خود را وارد نمی‌کنند و جریمه‌هایی برای صادرکنندگان در نظر می‌گیرد و این امر موجب محروم شدن کشور از منابع ارزی می‌شود.

لاهوتی بیان کرد: نیاز است بانک مرکزی به عنوان مسوول سیاست‌های ارزی و بانکی کشور با حضور بخش خصوصی موانع را برطرف کنند که ماحصل آن دستیابی بانک مرکزی به منابع ارزی و کمک به بخش‌های تولیدی می‌شود.

وی ادامه داد: سامانه نیما، فروش ارز به سیستم صرافی است و در برخی موارد شرکت‌های صرافی به دلیل تحریم‌های بانکی از شرکت‌های پوششی برای دور زدن موانع استفاده می‌کنند و مشتریان خارجی ارز حاصل از خرید کالا‌های ایرانی را تنها به واحد تولیدی از طریق سیستم بانکی پرداخت می‌کنند و با صرافی‌ها کار نمی‌کنند، بنابراین باید به سمت صادرات در مقابل واردات حرکت کنیم. وی افزود: در بحث بازگشت ارز ما با ثبت سفارش و گمرک مشکل داریم و بانک مرکزی صادرکننده را متعهد به بازگشت ارز می‌داند در حالی که امکان بازگشت آن میسر نیست. لاهوتی در پایان گفت: با وجود بازگشت ارز پتروشیمی و برخی از صادرکنندگان، به گفته بانک مرکزی میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما ۳۰ درصد است و ۷۰ درصد آن به این سامانه باز نمی‌گردد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران