شماره امروز: ۵۴۷

عضو هیات رییسه اتاق ایران :

| کدخبر: 134744 | |

حسین پیرموذن گفت: از مدت‌ها قبل پیش بینی می‌شد که با توجه به عدم تخصیص ارز کافی از طرف بانک‌ها به واحدهای تولیدی در زمان تحریم، واحدهایی که مواد اولیه آنها به واردات بستگی دارد با مشکل مواجه شوند.

حسین پیرموذن گفت: از مدت‌ها قبل پیش بینی می‌شد که با توجه به عدم تخصیص ارز کافی از طرف بانک‌ها به واحدهای تولیدی در زمان تحریم، واحدهایی که مواد اولیه آنها به واردات بستگی دارد با مشکل مواجه شوند. این اتفاق در حال حاضر برای تعدادی از واحدها افتاده است.

عضو هیات رییسه اتاق ایران اضافه کرد: در اردبیل چند واحد تولیدی که همه مواد اولیه خود را از طریق واردات به دست می‌آوردند به دلیل عدم تامین ارز با مشکل مواجه شده و پیش بینی می‌شود که در آینده واحدهای تولیدی که 50 درصد مواد اولیه خود را از طریق واردات به دست می‌آورند هم با مشکل مواجه شوند. رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اردبیل همچنین درخصوص تلاش برای حل مشکلات این واحدهای تولیدی تاکید کرد: در چند روز گذشته با حضور استاندار اردبیل دیداری با رییس بانک مرکزی داشتیم و درخصوص تخصیص ارز به واحدهای تولیدی استان رایزنی کردیم که آقای همتی هم قول همکاری دادند.  وی تصریح کرد: متاسفانه پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی از محل تسهیلات رونق تولید کمی کندتر شده است و در مقابل دولت به پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی بیشتر بها داده است. پیش‌بینی می‌شود با روند کند اعطای تسهیلات رونق تولید، واحدهای تولیدی داخل شهرک‌های صنعتی با توجه به کاهش سرمایه در گردش با مشکل نقدینگی مواجه خواهد شد.

 رییس اتاق اردبیل درخصوص مصوبات ستاد تسهیل و حضور مدیران قضایی در این ستاد نیز گفت: امیدواریم که با حضور مدیران قضایی از جمله دادستان مرکز استان در ستاد تسهیل، مصوبات این ستاد پیگیری و شکل عملی‌تری به خود بگیرد که قطعا به نفع بخش خصوصی خواهد بود و مشکلات واحدهای تولیدی حل خواهد شد. حسین پیرموذن خاطرنشان کرد: سال آینده با توجه به کسری بودجه و کاهش فروش نفت احساس می‌شود که بخشی از کسری بودجه از طریق مالیات تامین شود، بنابراین مشکلات مالیاتی و تامین اجتماعی بخش خصوصی بیشتر خواهد شد. ما در اتاق اردبیل در پی ایجاد ساز و کاری برای حمایت از بخش خصوصی در موضوع مالیات و تامین اجتماعی هستیم.  عضو هیات رییسه اتاق ایران با اشاره به سفر یک هیات اقتصادی به کشور آذربایجان گفت: به زودی یک هیات اقتصادی- تجاری از طریق اتاق مشترک ایران و آذربایجان، با حضور رییس اتاق ایران و فعالان بخش خصوصی کشور به جمهوری آذربایجان اعزام خواهند شد که در حال رایزنی با سفرای دو کشور و فراهم کردن مقدمات این سفر هستیم.  وی اضافه کرد: یک هیات اقتصادی- تجاری نیز در راستای افزایش روابط تجاری از اردبیل به اتریش سفر خواهد کرد که با توجه به ظرفیت‌های مشترک استان اردبیل و کشور اتریش می‌تواند سفر موثری باشد. همچنین با توجه به اینکه اتاق بازرگانی اردبیل، اتاق معین در ارتباط با کشور مجارستان است با اعزام هیات به این کشور نیز به دنبال افزایش روابط خواهیم بود. پیرموذن همچنین به تشکیل ستاد ضد تحریم در اتاق اردبیل هم اشاره و خاطرنشان کرد که این ستاد به زودی فعالیت خود را در اتاق اردبیل آغاز خواهد کرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران