شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 132854 | |

خبرگزاری صدا و سیما| قائم‌مقام خانه صنعت ایران با اشاره به ایجاد ثبات نسبی در بازار، گفت: مداخله دولت در این شرایط وابسته به دو عامل تغییر تخصیصی ارز و تعیین تکلیف ارزی بودکه برای فعالان ارزی فضای با ثباتی را ترسیم کرد.

خبرگزاری صدا و سیما| قائم‌مقام خانه صنعت ایران با اشاره به ایجاد ثبات نسبی در بازار، گفت: مداخله دولت در این شرایط وابسته به دو عامل تغییر تخصیصی ارز و تعیین تکلیف ارزی بودکه برای فعالان ارزی فضای با ثباتی را ترسیم کرد. آرمان خالقی بر لزوم توجه به بخش خصوصی برای حفظ این ثبات تاکید کرد و افزود: در واقع آرامش نسبی در شرایط فعلی بازار در وهله اول حاصل اتفاقاتی است که لازم بود در بازار رخ دهد و در این بین دولت و مداخلات وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز بسیارتاثیرگذار بوده است. او افزود: تغییر تخصیص و شیوه تامین ارز که به تعیین تکلیف نهایی برای فعالان اقتصادی منجر شد، توانست این شرایط را در کشور به ثبات رسانده و تا حدود زیادی حفظ کند. او تصریح کرد: به عبارت دیگر زمانی که فعال اقتصادی به صورت روشن دریافت کرد که به جز کالاهای ضروری برای تامین ارز مواد اولیه یا واردات سایر کالاها لازم است ارز آزاد تهیه کنند و ارز دولتی اختصاص داده نمی‌شود از بلاتکلیفی درآمد و همین مساله باعث شد التهابات بازار تا حدودی فروکش کند.

خالقی در ادامه با اشاره به برنامه‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تعامل با بخش خصوصی گفت: با توجه به سابقه ارتباط رحمانی با بخش خصوصی، باید انتخاب ایشان را به فال نیک گرفته و منتظر تعاملات مثبتی در این زمینه باشیم. او این ارتباط موثر با بخش خصوصی را دارای دو مزیت عمده دانست و گفت: بطور یقین این ارتباط موثر دو مزیت دارد؛ ­در قدم اول آگاهی از دیدگاه‌های بخش خصوصی برای تصمیم‌گیری درست مدنظر است و علاوه بر این در قدم بعدی تصمیم‌هایی که در این زمینه گرفته می‌شود با توجه به اینکه اشخاص ذی‌نفع در آنها مداخله داشته‌اند در اجرای آن مشارکت خواهند داشت و در واقع توفیق بیشتر وهزینه کمتری به دنبال خواهد داشت. خالقی در ادامه با اشاره به نزدیک شدن به زمان تشدید تحریم‌ها، بر لزوم پیگیری تیم اقتصادی و دیپلماسی دولت در این مورد تاکید کرد و گفت: در روزهای آینده که ممکن است شاهد تشدید تحریم‌ها باشیم، مواردی از تحریم مانند تحریم‌های حوزه حمل و نقل ممکن است شروع شوند. کشور ما از پتانسیل‌های مختلفی برخوردار است و با شروع این تحریم‌ها راهکارهایی در نظر گرفته شده است. قائم‌مقام خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در توضیح این نکته افزود: در صورت اعمال تحریم‌های حمل و نقل و کشتیرانی راه‌هایی برای حمل و نقل کالا به صورت غیرمستقیم برای کشور وجود دارد و می‌توان از سایر خطوط کشتیرانی و بنادر استفاده کرد. او تاکید کرد: لازم است با توجه به رویکرد تحریم‌ها از یک دیپلماسی فعال استفاده کرد که رابطه با کشورهای دیگر را به نحوی که منافع‌شان تامین شود حفظ کنیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران