شماره امروز: ۵۴۷

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران مطرح کرد

| کدخبر: 132852 | |

از 20 فروردین ماه دولت دلار را روی 4200 تومان تک نرخی اعلام کرد. بعد از آن مدام بخش نامه‌های مختلف ابلاغ شد تا مشکلات این ارز 4200 تومانی مرتفع شود.

از 20 فروردین ماه دولت دلار را روی 4200 تومان تک نرخی اعلام کرد. بعد از آن مدام بخش نامه‌های مختلف ابلاغ شد تا مشکلات این ارز 4200 تومانی مرتفع شود. بخشنامه‌هایی که هرروز به سردگمی بیشتر فعالان اقتصادی و بخش خصوصی منجر شد. به این ترتیب، دولت در ماه‌های اخیر سه بازار ارز راه انداخت؛ بازار اول که همان ارز 4200 تومانی برای کالاهای اساسی است. بازار دوم سامانه نیما و بازار سوم هم ارزی است که در بازار غیررسمی خرید و فروش می‌شود که دولت برای کنترل آن فعالیتی نمی‌کند. این در حالی است که عضو هیات نمایندگان اتاق تهران معتقد است: سیاست‌های ارزی دولت به هیچ عنوان موفق نبوده است. البته باید دید هدف دولت چه بوده؟ اگر قصد کسب درآمد برای خودش را داشته، بسیار موفق بوده است. مثلا الان می‌گویند کسری بودجه نداریم، بسته‌های حمایتی به مردم می‌دهیم، نگران نباشید و ... .

فرهاد فزونی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق تهران افزود: اما سوی دیگر ماجرا فعالان اقتصادی قرار دارند. آنها ضرر کرده‌اند. دولت در ماه‌های اخیر سه بازار ارز راه انداخت؛ یکی که همان ارز 4200 تومانی برای کالاهای اساسی است. دوم سامانه نیما است و سوم هم ارزی است که در بازار غیررسمی خرید و فروش می‌شود که دولت برای کنترل آن فعالیتی نمی‌کند و شخصا فکر می‌کنم از مابه التفاوت به وجود آمده برای کسب درآمد خودش بهره می‌برد. عضو هیات نمایندگان اتاق تهران اظهار کرد: «نکته‌ای که دولت فراموش کرده، تاثیر قیمت دلار غیررسمی روی نرخ سایر بازارهاست به نحوی که باعث افزایش هزینه‌های زندگی و قیمت کالاهای دیگر می‌شود؛ همان چیزی که در ماه‌های اخیر با آن روبرو بوده‌ایم. در این مدت تولید سکته کرده است، آن شرکت‌هایی هم که تولید دارند، قادر به فروش محصولات شان نیستند چون قدرت خرید مصرف‌کننده نهایی هم پایین آمده است. به گفته فرهاد فزونی، فعال اقتصادی باید بداند شش ماه دیگر چه اتفاقی رخ خواهد داد تا براساس آن برنامه‌ریزی کند. این در حالی است که ما هر روز با بخشنامه‌های متفاوت روبرو هستیم، جلوی صادرات برخی کالاها به یک‌باره گرفته و تصمیمات پشت درهای بسته اتخاذ می‌شود. او تاکید کرد: این رویه، عدم اطمینان از آینده را در ذهن فعال اقتصادی می‌اندازد؛ دلیل آن هم نبود ثبات است. شخصا هیچ دلیلی ندارم که بتوانم برمبنای آن بگویم دلار در آینده 25 هزار تومان می‌شود یا 7 هزار تومان. اتفاقی که در هفته‌های گذشته برای کاهش نرخ دلار افتاد این بود که مقداری دلار وارد بازار شد. در واقع رییس جدید بانک مرکزی مجاز به انجام این کار بود اما رییس گذشته خیر. بنابراین تغییر رویه‌ای اتفاق نیفتاده است. ما باید ثبات فکری بلندمدت داشته باشیم و با بخش خصوصی همفکری کنیم؛ تصمیمات آنی دردی دوا نمی‌کند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران