شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 131599 | |

پایگاه خبری اتاق اصناف| نایب‌رییس اتاق اصناف، گفت: سهم بسزایی از التهابات ایجاد شده در بازار داخلی علاوه بر مولفه‌های تأثیرگذاری نظیر نوسانات نرخ ارز، ریشه در خریدهای نامتعارف خانگی دارد.

پایگاه خبری اتاق اصناف| نایب‌رییس اتاق اصناف، گفت: سهم بسزایی از التهابات ایجاد شده در بازار داخلی علاوه بر مولفه‌های تأثیرگذاری نظیر نوسانات نرخ ارز، ریشه در خریدهای نامتعارف خانگی دارد. جلال‌الدین محمد شکریه اظهار کرد: در میان بسیاری از مولفه‌هایی که در چند وقت اخیر التهابات زیادی را در بازار داخلی ایجاد کرده جدای از رخدادها و نوسانات شدید ارزی، مساله اوج یافتن خریدهای نامتعارف خانگی در بخش‌های مختلف بوده است.

نایب رییس اتاق اصناف کشور عنوان کرد: بطور قطع اگر دولت و بانک مرکزی به وسیله سیاست‌ها و راهبردهایی کاملا روشن و دقیق و با تنظیم مقررات لازم و کنترل نرخ ارز در جهت‌دهی و هدایت مثبت بازار به خوبی نقش خود را ایفا کنند اقتصاد داخلی شاهد چنین نوسانات شدیدی نمی‌شود. شکریه نقش فرهنگ صحیح مصرف در جامعه را مورد تاکید قرار داد و افزود: در کنار بسیاری از عوامل موثر نظیر عدم کارکرد دولت و بانک مرکزی در تنظیم و کنترل نرخ ارز، هجوم لایه‌های مختلف جامعه و مردم به سمت خرید یک کالای مشخص زمینه آشفتگی بازار داخلی را تشدید می‌کند.  نایب‌رییس اتاق اصناف کشور مساله آشفتگی بازار داخلی را از منظر دیگری نیز مورد بررسی و رصد قرار داد و اظهار کرد: در این میان برخی نیز از وضعیت بازار به نفع خود بهره‌ بردند به این ترتیب که از برخی کالاهای خاص به عنوان یک فرصت طلایی جهت کسب و کار و درآمدزایی استفاده کردند. او عدم آزادسازی بسیاری از کالاهایی که در صف گمرکات کشور هستند را در آشفته بازار فعلی تاثیرگذار خواند و گفت: تخلیه سریع این اقلام و توزیع آن در بازار توسط دولت به عنوان یک اهرم متعادل‌کننده می‌تواند در کنترل شرایط و ایجاد آرامش در بازار به نحو مطلوبی موثر واقع شود. او با بیان اینکه بسیاری از رفتارهای اقتصادی در یک جامعه از مسائل فرهنگی آن نشأت می‌گیرد بیان کرد: به اعتقاد بنده با اصلاح برخی مسائل فرهنگی در نحوه مصرف و سپس اشاعه و نهادینه‌کردن آن می‌توان به حفظ چارچوب‌های موجود اقتصادی جامعه کمک کرد. شکریه به برخی از اقدامات انجام شده توسط اتاق اصناف گیلان جهت حفظ و کنترل بازار اشاره وابراز کرد: تشدید بازرسی‌ها، حضور پررنگ روسای اتحادیه‌های مرتبط در بازار و هماهنگی با واحدهای صنعتی آنان و شناسایی انبارهای غیرمجاز برخی از این تمهیدات انجام شده هستند. نایب‌رییس اتاق اصناف کشور با تاکید بر اینکه اقدامات انجام شده به نحو زیادی در کاهش التهابات بازار موثر واقع شده‌اند عنوان کرد: اصناف حلقه و زنجیره آخر اتصال بین تولیدکننده و مصرف‌کننده هستند بنابراین ایجاد تعادل مطلوب در بازار قطعا به نحوه عملکرد این زنجیره در لایه‌های بالاتر وابسته است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران