شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 131514 | |

مجیدرضا حریری، نائب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به اینکه بر اساس قواعد و مقررات امکان قاچاق کالا از گمرک وجود ندارد، گفت:

شواهد نشان‌دهنده قاچاق از گمرک است

مجیدرضا حریری، نائب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به اینکه بر اساس قواعد و مقررات امکان قاچاق کالا از گمرک وجود ندارد، گفت: بر خلاف اینکه قوانین گمرکی در خصوص قاچاق کالا محکم است اما در یک دهه گذشته شواهد از وجود قاچاق گمرکی خبر می‌دهد. حریری با اشاره به نقش موثر و مهم سامانه‌های الکترونیکی در شفافیت فرآیند تجاری کشور اظهار کرد: با رونمایی از سامانه‌های جدید مانند «سامانه جامع تجارت» و «سامانه جامع امور گمرکی» قاچاق پنهان به‌شدت کاهش یافته است. نائب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه بازرگانان باید برای سرعت بخشیدن به فرآیند کاری خود تنها با یک سامانه در ارتباط باشند، ابراز کرد: برای تحقق این امر و در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز همه سامانه‌های موجود دخیل در امر تجارت کشور باید به هم متصل شوند. وی افزود: در واقع به هر میزانی که روابط میان بازرگان و متصدی یا کارشناس کم شود به همان میزان نیز شاهد کاهش فساد اداری خواهیم بود. نائب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به سه عامل «اشکالات نرم افزاری»، «مشکلات برنامه‌ریزی سامانه‌ها» و « کمبود زیرساخت‌های الکترونیک» گفت: سه عامل فوق مانع اجرای مطلوب سامانه‌ها در فرآیند شفاف سازی تجارت کشور است.

ضرورت تشکیل بانک مشترک ایران و ترکیه

سید جلال ابراهیمی ضمن تاکید بر اهمیت تشکیل ساختارهای مالی مناسب در مبادلات تجاری ایران و ترکیه گفت: تشکیل بانک مشترک ایران و ترکیه می‌تواند گره گشای مشکلات تجاری و تسهیل روابط اقتصادی دو کشور باشد.  ابراهیمی در ادامه افزود: استفاده از راهکارهای تسهیل مراودات مالی در دنیا که حساب پس داده‌اند نیز منطقی است؛ به عنوان مثال چین با تشکیل یک بانک چینی کوچک دستاوردهای خوبی را در حوزه مبادلات بین خود و ایران داشت؛ این بانک بسیار کوچک و در رده‌های پایین کار بین المللی بوده و چون مراودات دلاری اندکی با امریکا داشت، در معرض خطر از سوی امریکا نبود و با این پشتوانه وارد صحنه تجاری ایران وچین گردید و پس از شروع فعالیت به تدریج مبدل به یکی از 50 بانک برتر چین شد.  وی بیان داشت: با همین رویه می‌توان زمینه را برای همکاری یکی از بانک خصوصی ترکیه که مراودات کمتری با دلار امریکا دارد را با یکی از بانک‌های ایرانی فراهم کرد مثل کشاورزی با زراعت بانکاسی، رفاه با ایش بانکاسی، ملت با خالق بانک و با امضای تفاهم نامه پیغامی را به جای سوییفت تعریف کرد که هر دو سوی رابطه آن را قبول داشته باشند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران