شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130827 | |

فروش یک محصول توسط تولیدکنندگان به واحدهای صنفی معادل قیمت درج شده روی محصول یا با قیمتی بسیار نزدیک به قیمت نهایی، نرخ گذاری محصولات را با چالشی جدی مواجه کرده است

فروش یک محصول توسط تولیدکنندگان به واحدهای صنفی معادل قیمت درج شده روی محصول یا با قیمتی بسیار نزدیک به قیمت نهایی، نرخ گذاری محصولات را با چالشی جدی مواجه کرده است و بعضا شاهد فروش اقلام مختلف با قیمتی بالاتر از قیمت درج شده روی محصولات هستیم. مقوله افزایش قیمت مواد غذایی این روزها بیش از هر مساله دیگری زندگی و معیشت مردم را با خود درگیر کرده است و متاسفانه هیچ نهاد نظارتی به تخلف‌های صورت گرفته چه در بخش تولید و چه در سطح عرضه ورود نمی‌کند و برخی تولید کنندگان و فروشندگان آنگونه که می‌خواهند از آب گل آلود ماهی می‌گیرند و دود این مساله بیش از هر کس دیگری به چشم مردم و مصرف کنندگان می‌رود.

   تولیدکنندگان قیمت را به سقف رساندند

آنچه در گفت‌وگو با واحدهای فروش نسبت به آن مطلع شدیم موضوع فروش برخی محصولات توسط واحدهای تولیدی به فروشندگان با همان قیمت درج شده روی محصول است و یا رقمی بسیار نزدیک به قیمت فروش؛ مساله‌ای که موجب شده تا واحدهای فروش در خصوص برخی محصولات مجبور باشند اقلام خود را با بیش از رقم درج شده یا حاشیه سود پایین بفروشند. از این مساله نیز که بگذریم قیمت محصولات برای فروشندگان به بالاترین حد ممکن رسیده و حاشیه سود توسط تولید کنندگان به کمترین قیمت کاهش یافته است. بطور مثال محصولی که با قیمت ۳۷۰۰ تومان عرضه می‌شود، با قیمتی معادل ۳۵۱۰ تومان به واحد فروش فروخته شده است. در این بین واحدهای فروش به‌شدت از گران کردن قیمت محصولات توسط تولید کنندگان معترض هستند و می‌گویند که با هر گونه اعتراض به تولیدکنندگان به آنها اعلام می‌شود که شرایط به همین منوال است و اگر تمایل ندارند به آنها جنسی نخواهند فروخت. مساله دیگری که واحدهای فروش این روزها با آن درگیر هستند کاهش عرضه از سوی واحدهای تولیدی است. بطور مثال اگر ۲۰ قلم از یک کالا را می‌خواهند تعداد کمتری به آنها داده می‌شود و در این رابطه نیز دستشان کوتاه است. افزایش قیمت محصولات از سوی کارخانه‌ها باعث شده است سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ برخی کالاها را بدون توجه به قیمت درج شده روی آنها عرضه کنند که طبق قانون تعزیرات حکومتی این کار تخلف است، اما نایب رییس اتاق اصناف ایران معتقد است در شرایط کنونی این کار تخلف محسوب نمی‌شود، چون کارخانه‌ها گران‌تر از نرخ درج شده، کالا را به واحدهای صنفی می‌فروشند و آنها هم مجبور به تغییر قیمت هستند.

  کارخانه‌ها گران می‌فروشند

این درحالی است که موضوع به سوپرمارکت‌ها ختم نمی‌شود. برخی خریداران از فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ هم گزارش دادند که «در مواردی نه تنها تخفیف‌های وعده داده شده در فروش کالاها برای آنها در نظر گرفته نشده است، بلکه برخی کالاها گران‌تر از قیمتی که روی آن درج شده به فروش ‌رسیده است». طبق قانون تعزیرات حکومتی، گران فروشی یعنی عرضه کالا یا خدمات به بهای بیش از نرخ‌های تعیین شده توسط مراجع رسمی بطور علی الحساب یا قطعی و عدم اجرای مقررات و ضوابط قیمت گذاری و انجام هر نوع اقدامات دیگر که منجر به افزایش بهای کالا یا خدمات برای خریدار شود که جریمه آن بر اساس میزان گران‌فروشی توسط دادگاه تعیین می‌شود.

در عین حال نباید از برچسب‌گذاری قیمت در سوپرمارکت‌ها به راحتی بگذریم. در پی افزایش قیمت برخی محصولات در بازار، رییس اتحادیه سوپرمارکت‌داران بیان کرد که «دلالان، برخی کالاها را به قیمت درج شده روی آنها به مغازه‌داران می‌فروشند و با توجه به اینکه فروش بالاتر از قیمت مندرج روی کالا گران‌فروشی و جرم محسوب می‌شود، فروشندگان مجبورند آنها را به قیمت خرید بفروشند». این در حالی است که در برخی سوپرمارکت‌ها، مغازه‌داران برچسب قیمت جدید روی کالاها درج می‌کنند. در این باره محمود هاشمی - نایب رییس اتاق اصناف ایران- با تاکید بر اینکه از نظر اتاق اصناف درج قیمت جدید روی کالاها تخلف نیست، گفت: برخی کارخانه‌ها جنسی را که هنوز روی خط تولید دارند، گران‌تر از قیمت درج شده به مغازه‌داران می‌فروشند؛ بنابراین مغازه‌داران نیز مجبورند آنها را به قیمت روز بفروشند و این کار تخلف محسوب نمی‌شود.

 تخلف در سطح عرضه است

محمدرضا مرتضوی رییس کانون صنایع غذایی ایران در ارتباط با مسائل مطرح شده در خصوص افزایش قیمت موادغذایی توسط واحدهای تولیدی و نیز مسائلی که در مورد فروش محصولات با کمترین حاشیه سود برای فروشندگان رخ داده و اینکه بعضا قیمت برخی محصولات بیش از قیمت درج شده روی محصول است، اظهار کرد: اگر واحد تولیدی اقدام به فروش محصولاتش با قیمتی بالاتر یا معادل قیمت درج شده روی محصول نهایی می‌کند باید هر چه سریع‌تر این مساله گزارش داده شود و دستگاه‌های نظارتی نیز نسبت به آن ورود کنند. هر چند که باید اعلام کنم سوءاستفاده در سطح عرضه رخ می‌دهد و کارخانجات با قیمتی که در فاکتور درج می‌شود محصول خود را می‌فروشند و مغایرتی در این زمینه وجود ندارد. وی ادامه داد: ما گزارش‌های بسیاری داشته‌ایم که مردم با ما تماس گرفتند و اعلام کردند که واحدهای فروش قیمت‌های درج شده را پاک و قیمت را به دلخواه تعیین می‌کنند!

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران