شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130403 | |

افزایش قیمت اجناس نو باعث شده تمایل مردم به فروش کالاهای دست‌دوم کاهش یابد و در صورت فروش این اجناس، خریدوفروش‌های اینترنتی جای سمساری‌ها را گرفته است.

افزایش قیمت اجناس نو باعث شده تمایل مردم به فروش کالاهای دست‌دوم کاهش یابد و در صورت فروش این اجناس، خریدوفروش‌های اینترنتی جای سمساری‌ها را گرفته است. رییس اتحادیه سمساران و امانت‌فروشان، در این باره گفت: نبود نظارت باعث شده افرادی در این سایت‌ها کلاه‌برداری و از این راه درآمد کسب کنند. به گزارش ایسنا، کاهش قدرت خرید در سال‌های اخیر باعث شده که مردم تمایلی به فروش اجناس دست‌دوم خود نداشته باشند، چراکه برای جایگزین کردن آن باید هزینه چندین برابری پرداخت کنند. از طرف دیگر فعالیت سایت‌های متنوع اینترنتی که کار خریدوفروش اجناس دست‌دوم را بدون واسطه انجام می‌دهند، باعث شده بازار سمساران کساد شود؛ تا جایی که به گفته رییس اتحادیه سمساران و امانت‌فروشان، تقریباً جنسی به بازار سمساران وارد نمی‌شود که بخواهند آن را بفروشند.

داوود عبداللهی فرد، با اشاره به تأثیر شرایط اقتصادی کشور بر کار سمساران اظهار کرد: کاهش قدرت خرید مردم طی سال‌های اخیر و همچنین افزایش چشمگیر قیمت برخی اجناس نو، فعالیت سمساران را تحت تأثیر قرار داده و تقریباً جنسی به بازار سمساران وارد نمی‌شود که فروشی داشته باشند. او افزود: در حال حاضر اختلاف قیمت کالای دست‌دوم و نو بسیار زیاد است. برای مثال اگر فردی بخواهد یخچال دست‌دوم را بفروشد، نهایتاً ۴۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند اما حدود ۲۰ میلیون تومان برای خرید کالای نو باید هزینه کند؛ درنتیجه مردم سعی می‌کنند کالای قدیمی خود را حفظ کنند و تمایلی به فروش آن ندارند.

عبداللهی‌فرد با بیان اینکه افراد تنها در شرایطی اجناس خود را می‌فروشند که عازم کشورهای خارجی باشند، گفت: گاهی اجناس کارکرده‌ای که قابل‌استفاده نیست وارد بازار سمساران می‌شود و بعد از مرمت و بازسازی دوباره به چرخه اقتصاد بازمی‌گردد. رییس اتحادیه سمساران و امانت‌فروشان با بیان اینکه سایت‌های اینترنتی فروش کالای کارکرده به صنف سمساری ضربه زده‌اند، اظهار کرد: تعدادی از اعضای اتحادیه از کار سمساری و امانت‌فروشی انصراف دادند، چراکه خریدوفروش‌های اینترنتی فرصت دادوستد به این افراد نمی‌دهد. او با تأکید بر اینکه باید بر کار سایت‌های اینترنتی در این زمینه نظارت شود، گفت: گاهی در این سایت‌ها کلاه‌برداری‌هایی انجام می‌شود که در جلسات با فرمانداری تهران درباره آنها صحبت کردیم. برای مثال افراد عکس کالایی را با قیمت بسیار پایین در این سایت قرار می‌دهند و از خریداران می‌خواهند برای اینکه کالا به فروش نرود، بیعانه‌ای پرداخت کنند، اما بعد از دریافت پول دیگر جواب تلفن خریداران را نمی‌دهند. عبداللهی فرد افزود: از طرف دیگر مردم برای ۲۰۰ هزار تومان بیعانه، پله‌های دادسرا را بالا و پایین نمی‌روند، اما فروشنده می‌تواند از این راه چند میلیون درآمد کسب کند. همچنین به گفته او، نیروی انتظامی در جلسات فرمانداری تهران گزارش داد که در بین کالاهای این سایت‌ها اقلام مسروقه نیز کشف شده است. رییس اتحادیه سمساران و امانت‌فروشان با بیان اینکه کار سمساری خریدوفروش کالاهای دست‌دوم خانگی و اداری است، گفت: سمساران و آهن‌فروشان معمولاً با اشیای عتیقه سروکار ندارند اما ممکن است گاهی اشیای قدیمی خانوادگی را خریدوفروش کنند که درصد آن کم است. عبداللهی‌فرد یادآور شد: ازآنجاکه زمان و نحوه نگهداری اجناس دست‌دوم متفاوت است، نمی‌توان برای آنها نرخ تعیین کرد و قیمت‌ها در این بخش بر اساس توافق خریدار و فروشنده تعیین می‌شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران