شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129424 | |

علی‌قلی ایمانی در گفت‌وگو با فارس، در مورد آخرین وضعیت اعلام نرخ خرید تضمینی گندم برای سال ۹۸-۹۷ اظهار داشت: در طول تاریخ خرید تضمینی فراز و فرود زیاد بوده است،

علی‌قلی ایمانی در گفت‌وگو با فارس، در مورد آخرین وضعیت اعلام نرخ خرید تضمینی گندم برای سال ۹۸-۹۷ اظهار داشت: در طول تاریخ خرید تضمینی فراز و فرود زیاد بوده است، اما پیگیری‌ زیادی از طریق کمیسیون کشاورزی، کمیسیون اقتصادی و کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس انجام داده‌ایم و نشست‌های متعددی داشته‌ایم و به نتایجی رسیده‌ایم که قیمت منصفانه باشد تا هم رضایت کشاورزی جلب شود، هم تولید پایدار بماند و هم امکان خرید از سوی دولت برای تامین بودجه فراهم باشد. وی نرخ کارشناسی‌شده برای خرید تضمینی گندم را کیلویی ۱۶۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: البته این نرخ به شرطی است که شرایط تغییر نکند؛ چراکه در سال ۹۷-۹۶ که نرخ خرید تضمینی تغییر نکرد و ثابت ماند و سال قبل از آن هم تغییر بسیار ناچیزی داشت، درحالی‌که هزینه‌های تولید بسیار افزایش یافته است. رییس بنیاد ملی گندمکاران با بیان اینکه تقاضای ما این است که آقای حجتی وزیر جهاد کشاورزی با شخص رییس‌جمهور صحبت کند تا موضوع افزایش تولید در جامعه کشاورزی و افزایش نرخ گندم را در نظر بگیرند.

ایمانی به صراحت گفت: امسال قیمت بذر گندم ۱۲ درصد نسبت به سال قبل بالا رفته و در سال ۹۶-۹۵ نیز نرخ بذر ۱۵ درصد افزایش یافته بود که فقط در این دو سال ۲۷ درصد در نرخ بذر افزایش داشته‌ایم. همچنین پس از برداشتن یارانه برخی کودها از سال گذشته کیسه ۵۰ کیلویی کود دی‌آمونیوم فسفات از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان رسیده و قیمت سموم نیز سرسام‌آور بالا رفته که از هیچ قاعده‌ای پیروی نمی‌کند. وی در مورد آخرین وضعیت تعیین تکلیف نرخ خرید تضمینی گفت: دو جلسه در شورای اقتصاد در این زمینه تشکیل شده که منتج به نتیجه نشده است و ما به نمایندگان مجلس می‌گوییم شما وکیل ما هستید، باید مطالبات ما را پیگیری و نظارت کنید، ولی اکنون متاسفانه شرایط به‌گونه‌ای شده که تصمیم‌گیری قائم به شخص است. تا الان می‌گفتند واردات گندم به صرفه است، اما باید گفت قاچاق گندم به صرفه شده است.

رییس بنیاد ملی گندمکاران با بیان اینکه دولت اکنون به فکر افزایش قدرت خرید کارمندان و کارگرانش است، افزود: انتظار ما این است که برای کشاورزان هم کاری بکنند؛ چراکه کشاورز به ویژه در نقاط سردسیر که زودتر از همه کشت می‌کند و دیرتر برداشت می‌کند، باید یکی دو ماه دیگر انتظار بکشد تا پول گندم خود را دریافت کند، درحالی‌که باید هزینه کود، سم، بذر و آبیاری را اکنون بپردازد و ۹ ماه انتظار بکشد تا گندم را آماده کرده و با نرخی که هنوز معلوم نیست تحویل دولت بدهد.

ایمانی نسبت به قاچاق گندم به خارج از کشور هشدار داد و افزود: اکنون قیمت جهانی گندم ۲۴۵ دلار در هر تن است، مضاف بر آنکه این رقم تا مبدا بوده و ۳۰ درصد هزینه حمل باضافه هزینه‌های بازرگانی و گمرکی به این رقم اضافه خواهد شد و اگر با ارز یارانه‌ای ۴۲۰۰ تومانی حساب کنیم هر کیلوگرم گندم وارداتی کیلویی ۲۰۰۰ تومان برای دولت تمام می‌شود، درحالی‌که اگر بخواهیم نرخ دلار ۱۰ هزار تومان را محاسبه کنیم، رقم بیش از اینهاست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران