شماره امروز: ۵۴۷

قیمت آجیل و خشکبار سربه فلک کشید

| کدخبر: 129082 | |

این روزها با نوسان نرخ ارز، حباب افزایش قیمت در بازار آجیل و خشکبار به حدی چشمگیر است که به نظر می‌رسد بسیاری از خانوارها آن را ازjavascript:void(0); جیره غذایی خود حذف خواهند کرد.

این روزها با نوسان نرخ ارز، حباب افزایش قیمت در بازار آجیل و خشکبار به حدی چشمگیر است که به نظر می‌رسد بسیاری از خانوارها آن را از جیره غذایی خود حذف خواهند کرد.   با وجود افزایش بی حساب و کتاب قیمت انواع آجیل و خشکبار و سودجویی دلالان از این بازار، مسوولان باید تمهیداتی را بیندیشند تا در پی افزایش سرسام آور قیمت‌ها و حقوق‌های ناچیز کارمندی و کارگری این اقلام به عنوان خوراکی لوکس در سبد خانوار قرار نگیرد و قشرهای ضعیف جامعه بتوانند براحتی این پروتئین با ارزش را تهیه کنند.

مصطفی احمدی رییس اتحادیه آجیل و خشکبار درباره آخرین وضعیت بازار آجیل و خشکبار اظهار کرد: قیمت آجیل و خشکبار تابع عواملی نظیر تولید سالانه محصول، نرخ ارز و عرضه و تقاضا در بازار است. وی با اشاره به اینکه پسته محصول صادراتی بین المللی به شمار می‌رود، افزود: قیمت پسته در بازارهای جهانی بسته به کیفیت از ۸ تا ۱۵ دلار است و بدیهی است که با نوسان نرخ ارز، قیمت آن در بازارهای داخلی و خارجی دستخوش تغییر و تحولات می‌شود. احمدی ادامه داد: در سال جاری بخشی از تولید پسته و گردو به سبب سرمازگی شدید از بین رفت. به گفته این مقام مسوول تولید پسته، بادام و گردو در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش یافته است. وی بازار آجیل و خشکبار در روزهای آتی را پیش بینی کرد و افزود: اگر کاهش تولید مغز بادام و گردو را نتوانیم از طریق واردات قانونی جبران کنیم، در تامین بازار داخل با مشکلاتی روبرو خواهیم شد. رییس اتحادیه آجیل و خشکبار ادامه داد: دولت با به‌کارگیری برخی تمهیدات در بحث دلار و ارز می‌تواند قیمت‌ها را در سطح پایین نگه دارد در غیر این صورت احتمال افزایش مجدد قیمت در بازار دور از انتظار نیست. وی در پایان با بیان اینکه قیمت تابع عرضه و تقاضا و نوسان نرخ ارز است، تصریح کرد: با توجه به افزایش چشمگیر قیمت و کاهش تقاضا در بازار پیش بینی می‌شود که روند کنونی قیمت در بازار ادامه یابد. همچنین مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز   با اشاره به اینکه سرمازدگی و‌مشکلات کنونی پسته کاران بحرانی واقعی و جدی است، اظهار کرد: این موضوع در کاهش میزان تولید و افزایش قیمت تاثیر بسزایی دارد.وی با اشاره به اینکه پسته کاران از افزایش کنونی قیمت رضایت ندارند، افزود: با توجه به آنکه پسته محصولی است که بازار خرید آن احتیاج به توانایی و قدرت خرید خانوار دارد؛ بنابراین در شرایط کنونی اقتصاد بسیاری از افراد به سبب نوسان شدید قیمت چاره‌ای جز حذف این محصول از سبد خود ندارند.  وی افزود: اگر باغات کشاورزان به معنای واقعی تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار بگیرد بطوریکه در صورت خسارت وارده، غرامت کشاورزان پرداخت شود، تا حدودی بر کنترل بازار تاثیرگذار خواهد بود، اما پرداخت غرامت کنونی صندوق بیمه به یک شوخی بیشتر شباهت دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران