شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128995 | |

نایب رییس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و پنچرگیران تهران از تولید و عرضه روغن‌های خودرو بی‌کیفیت و غیراستاندارد ابراز نگرانی کرد و گفت:

نایب رییس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و پنچرگیران تهران از تولید و عرضه روغن‌های خودرو بی‌کیفیت و غیراستاندارد ابراز نگرانی کرد و گفت: در حالیکه تولیدکنندگان بزرگ روغن برای ادامه فعالیت با مشکل همراه هستند، فرصت برای فعالیت متقلبان فراهم شده است. شیرین شوکت فدایی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: این گروه از تولیدکنندگان از مسیرهای غیرقانونی ادتیو یا همان ماده افزودنی که در تولید روغن مورد استفاده قرار می‌گیرد را وارد می‌کنند. شوکت‌فدایی اظهار کرد: گزارش‌هایی در خصوص تخلفاتی چون تقلب، احتکار و قاچاق برخی تأمین‌کنندگان و تولیدکنندگان مواد اولیه و محصول نهایی لاستیک، روغن و فیلتر ارایه شده که توسط اتحادیه در حال بررسی است در صورت محرز شدن تخلف، اقدامات قانونی انجام خواهد شد. او افزود: به‌دلیل افزایش قیمت ارز در بازار آزاد، قیمت ادتیو قاچاق شده به داخل کشور بالاست که موجب افزایش قیمت تمام شده روغن می‌شود. نایب رییس اتحادیه با بیان اینکه، مشخص نیست روغن تولیدشده توسط این تولیدکنندگان چگونه و با چه مواد اولیه‌ای تهیه می‌شود، اظهار کرد: محصولاتی که اینگونه تولید می‌شوند، عمدتا فاقد استاندارد و کیفیت هستند که مصرف آنها می‌تواند به خودرو مصرف‌کنندگان آسیب‌های جدی وارد کند.

او ادامه‌داد: بخش زیادی از این تولیدات تحت عنوان محصولات وارداتی و با قیمت‌های زیاد در بازار عرضه می‌شود که در واقع این افراد علاوه بر تخلف قاچاق و تولید غیرقانونی، مرتکب تقلب و کلاهبرداری نیز می‌شوند. شوکت فدایی با بیان اینکه مشکل دیگر خروج تولیدکنندگان بزرگ از بازار روغن خودرو است، در این خصوص توضیح‌داد: به‌دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، قیمت تمام شده انواع روغن خودرو برای تولیدکنندگان بزرگ افزایش یافته است و از آنجایی‌که محصولات ایشان مشمول قیمت‌گذاری است، امکان عرضه با هر قیمتی را ندارند. او تأکید‌کرد: این در حالی است که تولیدکنندگان بزرگ روغن کشور که عضو انجمن پالایشگاه‌های روغن‌سازی ایران هستند، همچون گذشته توان تأمین تمام نیاز کشور به روغن را دارند، مشروط بر اینکه قیمت‌گذاری‌ها به صورت منطقی باشد. او ادامه داد: موضوع دیگر این است که تولیدکنندگان بزرگ برای حفظ اعتبار و جایگاه خود، هر نوع محصول با هر کیفیتی تولید و به بازار عرضه نمی‌کنند، این در حالی است که تولیدکنندگان غیرقانونی و زیرپله‌ای بدون هیچ نگرانی بابت نهادهای نظارتی و آسیب دیدن برندشان، محصول بی‌کیفیت را با هر قیمتی وارد بازار می‌کنند.

نایب رییس اتحادیه افزود: در چنین شرایطی تولیدکنندگان بزرگ امکان ادامه فعالیت و رقابت با تولیدکنندگان زیرپله‌ای را ندارند و با مشکلات جدی در بازار روبرو می‌شوند. او با اشاره به اینکه اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن، فیلترسازان و پنچرگیران تهران در راستای مسوولیتی که در حوزه نظارت و بازرسی بازار برعهده دارد این تخلفات را پیگیری می‌کند، تأکیدکرد: اتحادیه در راستای تعهدی که نسبت به اعضاء دارد و همچنین مسوولیت نظارتی که حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان را متوجه اتحادیه می‌کند، این موارد را پیگیری و به نهادهای مربوطه منعکس می‌کند.

شوکت‌فدایی گفت: اتحادیه در گام اول در تعامل با تولیدکنندگان داخلی و نهادهای نظارتی، برندهای تقلبی و بی‌کیفیت را شناسایی و عرضه آنها در بازار را متوقف می‌کند. او با بیان اینکه قطعا مسوولیت اتحادیه در اینجا تمام نمی‌شود، گفت: در شرایطی که بازار دچار نوساناتی شده است، اتحادیه با جدیت بیشتری و ظیفه نظارتی خود در همه حوزه‌ها اعم از لاستیک، روغن، فیلتر و خدمات را پیگیری می‌کند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف بی‌توجه به اینکه متخلف چه‌کسی است‌ با آن برخورد می‌کند. نایب‌رییس اتحادیه همچنین به این موضوع اشاره کرد که با توجه به افزایش قیمت ارز واردات روغن‌ غیرمنطقی است، اظهارداشت: در صورت واردات روغن خودرو قیمت مصرف‌کننده آن 5 تا 6 برابر قیمت تولیدات داخلی است. او ادامه‌داد: از این رو علامت سوال بزرگی پیش روی محصولاتی است که با عنوان روغن وارداتی در بازار عرضه می‌شوند و اتحادیه در حال بررسی این موضوع است و به زودی در خصوص روغن‌های خودرو که تحت عنوان محصول خارجی و وارداتی عرضه می‌شوند، شفاف‌سازی خواهدکرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران