شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127117 | |

تسنیم|عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: امروز در کشور موضوع جنگ اقتصادی مطرح است و درصورتی که دولت حمایت لازم را از فعالان اقتصادی و بازرگانان نداشته باشد،

لزوم حمایت دولت برای حفظ بازار منطقه

تسنیم|عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: امروز در کشور موضوع جنگ اقتصادی مطرح است و درصورتی که دولت حمایت لازم را از فعالان اقتصادی و بازرگانان نداشته باشد، به زودی بازار اقتصادی منطقه را از دست خواهیم داد. سید احمد حسینی افزود: ابتکار رهبرمعظم انقلاب در تشکیل اتاق جنگ اقتصادی برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم در نوع خود بدیع و خلاقانه است و لازم است تا با انسجام هر چه بیشتر پیروز میدان باشیم.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: در شرایط کنونی حمایت از بازرگانان و فعالان اقتصادی معتبر و معتقد به نظام در جامعه ضروری است. این در حالی است که بیش از 1500 هزار میلیارد تومان حجم نقدینگی در جامعه است، بنابراین حتی اگر کشور با التهابات ارزی مواجه نباشد، باید مدیریت نقدینگی و حمایت‌های ویژه از فعالان اقتصادی که صادرات و واردات انجام می‌دهند، در کشور اتفاق بیفتد. به گفته او، باید از سرمایه‌گذاری‌ها و توان عملیاتی این افراد در افزایش صادرات و بهبود کسب و کار حمایت‌های کامل صورت گیرد. حسینی خاطرنشان کرد: با اجرای اصل 44 و کاهش حضور دولت در بخش خصوصی می‌توان گام موثری در تقویت بازار اقتصادی منطقه برداشت.

گرانی به بازار ماهی هم سرایت کرد

ایسنا| رییس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی تهران، قیمت تعیین شده ستاد تنظیم بازار برای مرغ را غیرمنطقی بیان کرد و گفت: در روزهای اخیر که بازار با کاهش عرضه مرغ مواجه شده، تولیدکنندگان به دنبال جبران ضررهای گذشته خود هستند و گرانی مرغ به ماهی نیز سرایت کرده است. در ماه‌های اخیر نوسان قیمت گوشت مرغ به بیشترین میزان خود رسیده و تولیدکنندگان و فروشندگان مرغ بر این باورند که باید قیمت هر کیلو مرغ کشتار شده روز حداقل ۹۰۰۰ تومان باشد و مهدی یوسف خانی، رییس اتحادیه فروشندگان مرغ تهران، بر این باور است که هر کیلو مرغ زنده حداقل باید قیمتی حدود ۶۰۰۰ تومان و هر کیلو مرغ کشتار روز باید ۹۲۰۰ تومان داشته باشد.

حال با توجه به اینکه این نرخ کمتر از معیار قابل قبول تولیدکنندگان و اتحادیه است و در کنار آن بازار قیمتی حدود ۱۱ هزار تومان را برای هر کیلو مرغ کشتار روز در نظر گرفته است، یوسف خانی، رییس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی تهران به ایسنا گفت: هر کیلو مرغ زنده باید حدود ۶۳۰۰ تومان قیمت گذاری شود تا هزینه‌های تولید مرغدار پوشش داده شود و اگر این رقم معیار مناسبی باشد هر کیلوگرم مرغ کشتار روز گرم برای مصرف کننده حدود ۹۴۰۰ تومان قیمت گذاری می‌شود. او با اشاره به نرخ تعیین شده از سوی ستاد تنظیم بازار برای قیمت مرغ، ادامه داد: نرخ تعیین شده از سوی ستاد تنظیم بازار، درست نیست و جای سوال دارد که ستاد تنظیم بازار قیمت قابل محاسبه برای نهاده را چه رقمی در نظر گرفته است.

او بیان کرد: با وجود آنکه ستاد تنظم بازار نرخی را تعیین کرده، اما مرغدار با توجه به هزینه‌های تولید نرخ منطقی خود را اعلام می‌کند، که در چند روز گذشته اختلاف قیمت مرغدار و نرخ ستاد تنظیم بازار برای هر کیلو مرغ زنده در حدود ۱۰۰۰ تومان بوده است.

یوسف خانی عنوان کرد: سازمان‌های بازرسی و نظارتی تنها بر فعالیت حلقه انتهایی زنجیره تولید و توزیع نظارت دارند و به نظر می‌رسد، باید نظارتهای خود را بر حلقه‌های ابتدایی معطوف کنند، زمانی که هر کیلو مرغ زنده در حدود ۷۱۰۰ تومان عرصه می‌شود با قیمت بیش از ۱۰ هزارتومان به مشتری فروخته میشود.

رییس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی تاکید کرد: در چند روز اخیر مرغ زنده با قیمت بیش از ۷۰۰۰ تومان به فروش رسیده و به نظر می‌رسد، این روند ادامه نخواهد داشت؛ زیرا عرضه مرغ در چند وقت اخیر کاهش یافته و مرغدار به دنبال جبران ضررهای گذشته خود است.

او در پاسخ به این پرسش که در تامین نهاده‌ها و خوراک مشکلی وجود ندارد، گفت: مرغدار در چند وقت اخیر در تهیه نهاده مشکلی نداشته و قیمت‌ها نیز طی دو ماه اخیر تغییری نداشته است.رییس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا رشد قیمت مرغ به ماهی هم سرایت کرده، بیان کرد: کم آبی چند وقت اخیر در پرورش ماهی تاثیرگذار بوده و عاملی شده تا قیمت ماهیهای پرورشی همچون قزل آلا با افزایش قمیت روبرو شود؛ به گونه‌ای که هر کیلوگرم ماهی قزل آلا از ۱۴ هزار به ۱۹ هزار تومان افزایش یافته است.

کاهش تعرفه واردات تخم مرغ

تسنیم| هیات وزیران تعرفه واردات تخم مرغ را با هدف کنترل بازار این محصول از ۵ درصد به ۴ درصد کاهش داد. هیات وزیران پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی برای تعیین حقوق ورودی تخم مرغ 4 درصدی تخم مرغ موافقت کرد. بنابراین گزارش تعرفه واردات تخم مرغ پیش از این 5 درصد بود که دولت برای تنظیم بازار این محصول اقدام به کاهش یک درصدی تعرفه واردات این محصول کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران