شماره امروز: ۵۴۷

واردات بی‌رویه عامل اصلی کاهش تولید پنبه

| کدخبر: 126064 | |

یک مقام مسوول گفت: واردات بی‌رویه پنبه در سال 82، کار را به جایی رساند که بسیاری از کشاورزان نسبت به کشت پنبه دلسرد شدند.

یک مقام مسوول گفت: واردات بی‌رویه پنبه در سال 82، کار را به جایی رساند که بسیاری از کشاورزان نسبت به کشت پنبه دلسرد شدند.

محمدحسین کاویانی مدیرعامل صندوق پنبه با تکذیب واردات پنبه از پاکستان اظهار کرد: براساس آمار گمرگ در دوازده ماهه ساله گذشته 66 هزارتن و دو ماهه نخست سال 13 هزار و 800 تن پنبه وارد کشور شد که بیش از 90 درصد پنبه مورد نیاز از ازبکستان، 7 تا 8 درصد تاجیکستان و مابقی از ترکمنستان وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه تاکنون یک کیلو پنبه از پاکستان وارد نشده است، افزود: با توجه به آنکه پاکستان به دلیل کمبود تولید خود واردکننده پنبه از هندوستان است و از طرفی به دلیل وجود بیماری ویروسی پیچیدگی برگ قرنطینه سازمان حفظ نباتات از ورود پنبه پاکستان به کشور جلوگیری می‌کند؛ بنابراین اظهارنظر برخی افراد مبنی بر آنکه عمده پنبه مورد نیاز از پاکستان تامین می‌شود، شایعه‌یی بیش نیست.

کاویانی با اشاره به اینکه هندوستان با تولید سالانه بیش از 50 میلیون تن پنبه تصفیه شده بزرگ‌ترین تولیدکننده پنبه در دنیا به شمار می‌رود، بیان کرد: کشورهای چین، امریکا، برزیل و پاکستان در رده‌های دیگر تولیدکنندگان برتر پنبه در دنیا هستند.

این مقام مسوول با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود، حدود 50 تا 55 هزارتن پنبه در کارخانه‌های مجاز پنبه پاک کنی تولید شود، تصریح کرد: امسال پیش بینی می‌شود که سطح زیر کشت پنبه به 70 هزار هکتار برسد و با احتساب میانگین 2.5 تن وش در هکتار، 175 هزار تن وش تولید خواهد شد که از این میزان 53 تا 54 هزارتن پنبه تصفیه شده استحصال خواهد شد. وی با بیان اینکه سال گذشته 52 هزار و 253 تن پنبه تصفیه شده در کشور تولید شد، افزود: از این میزان 3 هزار و 820 تن پنبه به عنوان ذخیره در انبارها مانده است که با احتساب سالانه 120 هزارتن پنبه مورد نیاز صنایع نساجی پیش‌بینی می‌شود همانند سال گذشته 66 هزارتن پنبه وارد شود.

این مقام مسوول با بیان اینکه نرخ جهانی پنبه در سال 82 کمتر از یک دلار بود، گفت: با توجه به کاهش نرخ جهانی پنبه در آن سال‌ها، صنایع نساجی از وزارت جهاد کشاورزی وقت مجوز واردات پنبه را گرفتند و در شرایطی که 12 هزارتن پنبه مازاد بر نیاز داخل به بازارهای هدف صادر شد، اقدام به واردات پنبه کردند که در نهایت این امر دلسردی کشاورزان به کشت پنبه را به همراه داشت.

وی با اشاره به دلایل کاهش تولید پنبه در سال‌های اخیر بیان کرد: واردات بی‌رویه پنبه در سال 82 و عدم افزایش مناسب قیمت پنبه نسبت به سایر محصولات کشاورزی موجب شد که کشاورزان استان گلستان به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده پنبه اقدام به تغییر الگوی کشت خود کنند و در نهایت بی‌رغبتی کشاورزان به تولید پنبه کار را به جایی رساند که هم‌اکنون وارد‌کننده 66 هزارتن پنبه در طول سال هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان خودکفایی مجدد در تولید پنبه وجود دارد، افزود: اگرچه خراب کردن یک ساختمان یک روز زمان نیاز دارد، اما ساخت مجدد آن سال‌ها طول می‌کشد، از این رو می‌توان گفت که رسیدن به خودکفایی مجدد غیر ممکن نیست و تنها زمان بر است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران