شماره امروز: ۵۴۷

واردکنندگان تجهیزات دندانپزشکی خواستار شدند

| کدخبر: 125649 | |

رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه نظام اقتصادی کشور درست مدیریت نشده است، گفت:

تعادل|

رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه نظام اقتصادی کشور درست مدیریت نشده است، گفت: رانت موجود در بدنه اقتصادی نظام اجازه حضور مردم در فعالیت‌های اقتصادی را نمی‌دهد. علی فاضلی روز گذشته در همایش بررسی چالش‌های صنف تهیه و توزیع‌کنندگان تجهیزات و مواد مصرفی دندانپزشکان گفت: از آنجا که اصناف در حلقه آخر نظام اقتصادی قرار گرفته‌اند، همه نگاه‌ها در گرانی اجناس مختلف از جمله ماست، لپه، پوشاک و حتی تجهیزات پزشکی به ما معطوف می‌شود.

رییس اتاق اصناف ایران افزود: اشکال ما این است که مدیریت درستی در مسائل اقتصادی نداشته‌ایم و الان هم نداریم، گیر کار هم این است و هنوز مسوولان کشور به این صرافت نیفتاده‌اند که کار را باید به مردم واگذار کنند و رانت موجود در نظام اقتصادی ایران اجازه حضور مردم را نمی‌دهد. فاضلی بیان کرد: ما دوران سخت را طی کرده‌ایم و الان چه شده است که به واسطه نواختن شیپور جنگ قبل از هر اتفاقی اینگونه از خود بیخود شده‌ایم.

به گفته فاضلی، ما تنها در گرفتن تسهیلات از دولت مشکل نداریم بلکه ما در تنظیم روابط مشکل داریم و نظام پولی مالی کشور به صورت واقعی دراختیار بنگاه‌ها نیست.

رییس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه قاچاق بلای خانمان‌سوز اقتصاد ایران است گفت: یک نفر تعریف می‌کرد که چگونه ممکن است آمار قاچاق ما از 25 میلیارد دلار به 16 میلیارد دلار کاهش یافته باشد؛ در حالی که واردات ما اکنون نسبت به سال‌های 92 و 93 کاهش یافته و تولید ما هم نسبت به سال‌های 92 و 93 کاهش یافته، اما چرا هیچ کمبودی احساس نمی‌شود. خوب معلوم است که قاچاق گسترش یافته است.

او افزود: باید این واقعیت را پذیرفت که نظام اقتصادی کشور را درست مدیریت نکرده‌ایم در حالی که در مسائل نظامی و علمی و تربیت نیروی انسانی فوق‌العاده عمل کرده‌ایم و دلیل اینکه نظام اقتصادی را خوب مدیریت نکرده‌ایم، رانت موجود در بدنه اجرایی نظام اقتصادی است که این رانت اجازه فعالیت به مردم را نمی‌دهد. این اشکال کار است و برای آن باید اتحادیه‌های صنفی و نهادهای مردم محور را تقویت کرد. در ادامه این جلسه برخی اعضای تولید‌کننده و واردکننده صنف تجهیزات پزشکی به بیان مسائل و مشکلات خود بعد از اتخاذ تصمیمات ارزی دولت پرداختند. از جمله این مشکلات می‌توان به کالاهای در گمرک مانده اشاره کرد که اجازه ترخیص نیافته‌اند.

همچنین یکی از تولیدکنندگان و واردکنندگان تجهیزات دندانپزشکی گفت: پروسه واردات تجهیزات پزشکی یک پروسه بسیار طولانی است که ممکن است بیش از 360 روز طول بکشد، اما افرادی که در وزارتخانه‌های صنعت، بهداشت یا بانک‌ها نفوذ دارند و دارای روابط هستند ممکن است کارهایشان 30 تا 40 روزه انجام شود. یکی دیگر از حضار بیان کرد: اکنون به واسطه مشکلات و تحریم‌ها واردکنندگان مجبورند، اقلام مورد نیاز خود را از پروسه‌های طولانی و واسطه‌های مختلف و با ریسک بالا و تامین هزینه‌های بالا تامین کنند که متاسفانه این مسائل در قیمت‌گذاری قابل اثبات نیست. یکی دیگر از حاضرین بیان کرد: دولت اجازه بدهد واردات تجهیزات دندانپزشکی از طریق ارز بازار ثانویه انجام شود.

این واردکننده گفت: حدود 12درصد از هزینه دندان پزشکی مربوط به تجهیزات پزشکی است که اگر دولت اجازه دهد واردات این کالاها از ارز بازار ثانویه تامین شود هم باری از روی دوش دولت برداشته می‌شود و هم فساد کاهش می‌یابد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران