شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125570 | |

با وجود آنکه قیمت شیرخام در 4 سال اخیر با مصوبه ستاد تنظیم بازار 1440 تومان اعلام شد اما در عمل کارخانه‌های لبنی به بهانه‌های مختلف تن به اجرای این نرخ ندادند

با وجود آنکه قیمت شیرخام در 4 سال اخیر با مصوبه ستاد تنظیم بازار 1440 تومان اعلام شد اما در عمل کارخانه‌های لبنی به بهانه‌های مختلف تن به اجرای این نرخ ندادند و درنهایت افزایش قیمت نهاده‌های دامی و سایر عوامل تولید، کار را به جایی رساند که در ماه‌های پایانی سال گذشته، دامداران از سازمان حمایت خواستار بررسی دفاتر قانونی و قیمت تمام شده تولید شدند.

البته ناگفته نماند که با گذشت چند ماه از بررسی اسناد مالی و دفاتر قانونی دامداری‌ها در شرایطی که قرار بود نرخ شیر خام تعیین تکلیف شود، برخی مسوولان اعلام کردند که این نرخ همچنان روی میز وزیر صنعت قرار دارد و درنهایت کار به جایی رسید که وزیر جهاد کشاورزی مستقیما به رییس‌جمهور نامه‌یی نوشت و خواستار افزایش قیمت شیر خام شد.

شنیده‌ها حاکی از آن است که قیمت شیر خام و به تبع آن لبنیات، تعیین و تکلیف شده است و در یکی الی دو روز آینده پس از امضای وزرا ابلاغ خواهد شد.

در همین رابطه احمد مقدسی رییس انجمن صنفی گاوداران درباره آخرین وضعیت تعیین تکلیف نرخ شیرخام پس از ماه‌ها کش و قوس اظهار کرد: با توجه به نامه وزیر جهاد کشاورزی به رییس‌جمهور و پیشنهاد افزایش نرخ شیر خام بر پایه 1700 تومان، این نرخ به تصویب نرسید چراکه رییس‌جمهور با افزایش بیش از ده درصد مخالف بود.

به گفته وی افزایش 9درصدی نرخ خرید شیرخام از دامدار به تصویب رسید که درنهایت این نرخ پس از امضای وزرا ابلاغ خواهد شد. مقدسی با اشاره به اینکه نرخ 1570 تومان برای خرید هر کیلو شیرخام از دامدار به تصویب رسیده است، بیان کرد: با ابلاغ این مصوبه دیگر دامدار زیانی را متحمل نخواهد شد. رییس انجمن صنفی گاوداران متوسط قیمت کنونی هر کیلو شیرخام از دامدار را یک هزار و 300 تومان اعلام کرد و افزود: با اجرای مصوبه جدید در روزهای آتی، دامداران در فروش هر کیلو شیرخام 7 تومان سود خواهند کرد.

وی در پاسخ به این سوال که درصد افزایش قیمت لبنیات چقدر است، بیان کرد: اگرچه قیمت لبنیات متناسب با نرخ 1570 تومان افزایش خواهد یافت، اما درصد دقیق را نمی‌توان اعلام کرد. مقدسی در پایان با بیان اینکه خرید توافقی شیرخام همچنان استمرار خواهد داشت، تصریح کرد: با وجود آنکه دامداران همیشه مورد بی‌مهری صنایع لبنی هستند؛ بنابر دستور وزیر جهاد، خرید توافقی شیر خام ادامه دارد چراکه این محصول کالای حساسی است که کمتر از یک ساعت در گرمای تابستان فاسد می‌شود.

رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: پس از ماه‌ها کش و قوس، نرخ جدید شیر خام مشخص شد که پس از امضای وزرا ابلاغ خواهد شد. وی در پاسخ به این سوال که افزایش قیمت شیر و لبنیات در راه است، افزود: بنده اطلاع دقیقی ندارم که در مصوبه جدید نرخ شیر خام و به تبع آن لبنیات افزایش پیدا کرده است یا خیر؟باکری ادامه داد: نرخ جدید شیرخام براساس قیمت تمام شده تولید از سوی ستاد تنظیم بازار ابلاغ خواهد شد. دبیر انجمن صنایع لبنی در پایان تصریح کرد: سازمان حمایت پس از مراجعه به گاوداری‌ها و بررسی و حسابرسی دفاتر قانونی و اسناد مالی دامداری‌ها، عددی را ابلاغ خواهد کرد که با این وجود جای هیچ گونه گلایه‌یی از سوی کارخانه‌ها و دامداران نخواهد بود چراکه قیمت کارشناسی اعلامی مبتنی بر اسناد مالی شرکت‌هاست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران