شماره امروز: ۵۴۷

رییس هیات‌ مدیره انجمن محصولات دخانی اعلام کرد

| کدخبر: 124933 | |

رییس هیات‌مدیره انجمن تولید‌کنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی در ارتباط با شرایط عجیب و غریب به وجود آمده در بازار سیگار و علل آن توضیح داد.

رییس هیات‌مدیره انجمن تولید‌کنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی در ارتباط با شرایط عجیب و غریب به وجود آمده در بازار سیگار و علل آن توضیح داد. به گزارش ایسنا، اطلاع از افزایش قیمت سیگار در سال ۱۳۹۷ موجب شد تا سودجویان به بازار سیگار ورود کرده و با خریدهای کلان و احتکار آن در پی سود بردن از فروش خود همزمان با آغاز سال جاری شوند. علاوه بر این شرایط به وجود آمده در بازار ارز و عدم تخصیص دلار به تولیدکنندگان جهت واردات مواد اولیه موجب شده تا میزان عرضه سیگار در بازار کم شود.

محمدرضا تاجدار، رییس هیات‌مدیره انجمن تولید‌کنندگان، وارد‌کنندگان و صادر‌کنندگان محصولات دخانی در ارتباط با فروش سیگار با قیمتی مضاعف و بیشتر از قیمت درج شده روی پاکت‌های فروش به ایسنا اظهار کرد: درحال حاضر عوامل مختلفی در افزایش قیمت سیگار دخیل هستند. یکی از این موارد به عدم تخصیص ارز به مواد اولیه مورد استفاده در تولید سیگار که شامل کاغذ سیگار، فویل آلومینیومی، نوار دو میلیمتری و توتون بریده شده است مربوط می‌شود. ۷۰درصد مواد اولیه مورد استفاده در تولید مواد دخانی وارداتی هستند که متاسفانه طی 3ماهه گذشته ارزی دریافت نکرده‌اند. او ادامه داد: بطور مثال می‌توان به یک شرکت تولید‌کننده اشاره کرد که معادل ۲۵میلیون یورو درخواست واردات مواد اولیه داشته که از این رقم تنها یک میلیون یورو به آن پرداخت شده؛ بنابراین طبیعی است که در چنین شرایطی با کمبود عرضه مواجه شویم که اثر آن افزایش قیمت است.

رییس هیات‌مدیره انجمن تولید‌کنندگان، وارد‌کنندگان و صادر‌کنندگان محصولات دخانی با اشاره به اینکه شبکه توزیع سیگار لایه‌های مختلفی دارد که به ترتیب تولید‌کننده، عمده فروش اصلی، عمده فروش استانی و خرده‌فروشان را شامل می‌شود اظهار کرد: حداکثر نظارت بر لایه اولیه که تولید‌کننده و عمده فروش اصلی است صورت می‌گیرد اما در مورد خرده‌فروشی‌ها چنین نظارت و کنترلی وجود ندارد و طبیعی است که دلالان و واسطه‌گران از این موضوع به نحو مطلوب استفاده می‌کنند. تاجدار افزود: به طور مثال می‌توان اعلام کرد که از ۷۰۰واحد خرده فروشی تنها

۵۰ واحد مجوز دارد؛ بنابراین ۶۵۰ واحد دیگر با هر قیمتی که بخواهند می‌توانند سیگار را به فروش برسانند و نه تنها به هیچ نهادی پاسخگو نیستند بلکه هیچ نظارتی هم بر فعالیت آنها وجود ندارد.

او با بیان اینکه در شرایط اینچنینی قاچاق سیگار مشابه تولید داخلی در بازار جایگزین می‌شود گفت: وقتی چنین شرایطی در بازار سیگار به وجود می‌آید و به ازای هر کارتن سیگار داخلی ۷۵هزار تومان، هر کارتن سیگار برند خارجی تولید داخل ۲۵۰هزار تومان و هر کارتن سیگار وارداتی ۶۰۰ هزار تومان عوارض تعیین می‌شود بنابراین سودجویان از شرایط به وجود آمده حداکثر استفاده را می‌برند و دست به قاچاق سیگار می‌زنند؛ چرا که شرایطی توسط تصمیم‌گیران به وجود آمده که هر فردی را تحریک می‌کند تا با خرید و فروش سیگار در بازار سود کلانی به جیب بزند.

تاجدار با تاکید بر اینکه در صورت ادامه چنین شرایطی در بلندمدت تولید‌کنندگان آسیب می‌بینند و ورشکست می‌شوند گفت: شرایطی به وجود آمده که تولید‌کنندگان نمی‌توانند مواد اولیه خود را وارد کنند و تولید داشته باشند؛ در عین حال بازار به سمت افزایش قاچاق رفته تا سودجویان سیگار را با قیمت و کیفیتی پایین‌تر به بازار عرضه کنند.

او در مورد راهکار مقابله با شرایط به وجود آمده در بازار سیگار اظهار کرد: به سرعت باید مواد اولیه واحدهای تولید سیگار تامین شود تا تولید‌کنندگان بتوانند سیگار روانه بازار کنند. اگر شرایط فعلی ادامه یابد، بطور حتم کارگران بیکار خواهند شد. توصیه بنده این است که به جای تخصیص ارز به کالاهای واسطه‌یی که سود آن به جیب تجار می‌رود، ارز مورد نظر به واحدهای تولیدی تخصیص یابد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران