شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124851 | |

محسن بهرامی ارض اقدس در گفت‌وگو با پایگاه خبری اگزیم نیوز درباره راهکارهای عبور کم هزینه از تحریم‌های پیش رو گفت:

محسن بهرامی ارض اقدس در گفت‌وگو با پایگاه خبری اگزیم نیوز درباره راهکارهای عبور کم هزینه از تحریم‌های پیش رو گفت: دولت نشان داده می‌تواند با اتخاذ سیاست‌های مناسب در حوزه مسائل اقتصادی، جهت‌دهی مناسبی به جریانات اقتصادی وارد نماید؛ درخصوص تحریم‌ها نیز در بخش‌های مختلف آن می‌توان مسیرهای مناسبی برای کاهش عوارض تحریم‌ها انتخاب کرد؛ یکی از این تصمیم‌ها جایگزینی یورو و سایر ارزهای بین‌المللی به جای دلار است.

محسن بهرامی ارض اقدس درخصوص عوارض تحریم‌ها بر بدنه اقتصاد گفت: توقف بیمه، اخلال در نقل و انتقالات بانکی، محدودیت‌های حمل و نقل و افزایش هزینه تبدیل ریال به دلار و سایر ارزهای جهان‌روا پیش بینی حوادث آینده را مشکل می‌کند.

وی افزود با توجه به شرایطی که با آن مواجه هستیم، کنشگران اقتصادی از رویکردهای آتی تنها می‌توانند یک برآورد غیر دقیق ارائه دهند.

مشاور معاون اقتصادی رییس‌جمهور گفت: وقتی بخش عمده‌یی از تجارت فرامرزی ما با یورو انجام می‌شود، دلیلی برای استفاده از دلار وجود ندارد.

 بهرامی خاطرنشان کرد: باید به این نکته توجه داشت که اگرچه ما می‌توانیم دلار را از مناسبات اقتصادی خود حذف کنیم ولی نمی‌توانیم منکر نرخ برابری این ارز در دنیا شویم.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تصریح کرد: در عرصه بین‌الملل، زمانیکه یک یورو 1.20 دلارمبادله می‌شود، نمی‌توانیم یک یورو را در داخل کشور با رقمی بالاتر عرضه کنیم؛ حتی اگر در مبادلات ترجیحی خود از ارز محلی و پول ملی استفاده کنیم، باید شاخص یک ارز جهان‌روا مانند دلار یا یورو باشد و باید ارزی که مرجع مبادله قرار می‌گیرد مرتبا با نرخ دلار و یورو مقایسه شود و متر و معیار در این زمینه یک ارز جهان‌روا و شاخص بین‌المللی شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران