شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124372 | |

تحریم‌های یک‌جانبه امریکا علیه ایران وضعیت را برای هند سخت‌تر خواهد کرد، چرا که واردات نفت از تهران برای این کشور پیچیده‌تر می‌شود با این حال آنطور که dnaindia یک خبرگزاری هندی در گزارش امروز خود می‌نویسد

فرصت‌های مشترک ایران و هند بعد از تحریم

تحریم‌های یک‌جانبه امریکا علیه ایران وضعیت را برای هند سخت‌تر خواهد کرد، چرا که واردات نفت از تهران برای این کشور پیچیده‌تر می‌شود با این حال آنطور که dnaindia یک خبرگزاری هندی در گزارش امروز خود می‌نویسد خروج امریکا از برجام می‌تواند فرصت‌هایی را برای دهلی در جهت گسترش همکاری‌های تجاری با تهران فراهم کند به‌طوری که پیش‌بینی می‌کند، هند ممکن است صادرات خود به ایران را در این برهه افزایش دهد. در این باره یک اقتصاددان هندی در گفت‌وگو با این وب‌سایت می‌گوید: برخلاف گذشته این‌بار تحریم‌ها پیچیده‌تر خواهند بود و باید دانست که این تحریم‌ها در شرایطی اتخاذ می‌شود که بین امریکا و چین هم جنگ تجاری تمام عیاری شکل گرفته است. به گفته وی این جنگ تجاری می‌تواند تخریب‌های گسترده‌یی را در پی داشته باشد که بعد از سال‌ها تلاش برای خروج از بحران جهانی بار دیگر می‌تواند دنیا را در معرض خطرات عدیده‌یی قرار دهد. در چنین شرایطی است که ارتباط با ایران می‌تواند هند را در معرض تحریم‌های امریکا قرار دهد و این مساله می‌تواند روابط بین هند و امریکا را که در مسیر مناسبی به پیش می‌رود دچار خلل کند. این گزارش می‌افزاید هند 10 درصد از نیاز نفت خود را از ایران خریداری می‌کند و این در حالی است که تحریم ایران می‌تواند شرایط را برای خرید این میزان نفت از ایران دچار مشکل کند اما هند قصد دارد با استفاده از ارز روپیه تعاملات خود با ایران را ادامه دهد که گفته می‌شود این موضوع برای تقویت ارزش روپیه هند نیز بسیار مناسب خواهد بود. با این حال احتمالا در آینده حمل و نقل نفت خام ایران با مشکلاتی روبرو خواهد شد با این حال این موضوع می‌تواند فرصت جدیدی را برای شرکت‌های حمل و نقل هندی ایجاد کند تا به بخش حمل و نقل ایران ورود کند و حتی تجارت از جاهای دیگر را نیز تسهیل کند. در حال حاضر حمل و نقل هند سهم زیادی در اقتصاد این کشور ندارد و شرایط فعلی می‌تواند سهم این بخش را به خصوص در مبحث حمل و نقل بین‌المللی افزایش دهد. به علاوه هند به دنبال آن است تا از معافیت‌های تجاری استفاده کند و مشمول تحریم‌های امریکا نشود و از طرفی با ارز جایگزین بتواند از 12 تا 13 میلیارد دلار تجارت دوجانبه سالانه محافظت کند. به این ترتیب باید گفت شرایط به نفع ایران پیش خواهد رفت، چراکه می‌تواند در حدود 9 میلیارد دلار نفت در سال به هند بفروشد و برخی نیازهای خود از قبیل برنج، کالاهای صنعتی و مواد اولیه شیمیایی را وارد کند. وزیر امور خارجه هند در این رابطه در دیدار با ظریف اعلام کرده بود که این کشور قصد دارد مراودات خود را با ایران و ونزوئلا ادامه دهد و در این رابطه تنها به تحریم‌های سازمان ملل پایبند است نه تحریم‌های یک جانبه یک کشور خاص. با این حال مدیرکل کنفدراسیون صادرات هند می‌گوید تاثیر تحریم‌های امریکا بعد از 5 اوت مشخص می‌شود با این حال ایران و هند در تلاشند تا روابط خود را طبق رویه گذشته ادامه دهند. به علاوه صادرکنندگان هندی به دنبال آن هستند تا بیشتر معاملات خود را بر اساس یورو و روپیه انجام دهند، زیرا بعد از تحریم‌ها استفاده از دلار تقریبا غیرممکن خواهد شد.

حذف مشوق صادراتی لبنیات شایعه است

علیرضا عزیزاللهی مدیرعامل اتحادیه دامداران با اشاره به ضرورت افزایش نرخ خرید شیرخام از دامداران اظهار کرد: با توجه به آنکه آخرین بار در سال 93، نرخ مصوب 1440 تومان برای خرید هر کیلو شیرخام از دامدار اعلام شد، اما کارخانه‌های لبنی به بهانه‌های مختلف تاکنون از اجرای این نرخ امتناع کردند. وی افزود: طی چهار سال اخیر تمامی هزینه‌های تولید نظیر خوراک دام، نیروی انسانی، انرژی و... افزایش قابل توجهی داشته است که برای حفظ این صنعت باید تجدید نظری در نرخ کنونی خرید اجرا شود چرا که براساس قانون نظام جامع دامپروری همه ساله باید قیمت افزایش یابد. به گفته عزیزاللهی با وجود افزایش سرسام آور هزینه‌های تولید نمی‌دانیم علت اعلام نشدن نرخ‌های جدید از سوی ستاد تنظیم بازار چیست. این مقام مسوول با اشاره به تاثیر خرید توافقی شیر خام بر وضعیت کنونی صنعت گفت: خرید توافقی شیر خام در سال‌های اخیر از جمله اقدامات مهمی بود که توانست بر حفظ شرایط تولید اثر گذار باشد. وی با بیان اینکه روزانه یک هزارتن شیرخام مازاد دامداران جمع‌آوری می‌شود، افزود: اگرچه این میزان نسبت به کل رقم تولید، چشمگیر نیست و نمی‌تواند مشکل اصلی دامداران را حل کند، اما تا حدودی بر بهبود وضعیت تولیدکنندگان و حفظ بقای شیرخام تاثیرگذار است. مدیرعامل اتحادیه دامداران با اشاره به اینکه ظرفیت تولید شیر کشور، 25 برابر حجم خرید توافقی است، بیان کرد: براین اساس انتظار می‌رود که دولت قیمت‌گذاری مناسبی برای محصولات کشاورزی از جمله شیرخام داشته باشد. وی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی قیمت تمام شده هر کیلو شیرخام را یک هزار و 640 تومان اعلام کرده است، افزود: البته میان انجمن صنایع لبنی و تشکل‌های دامداری توافقاتی صورت گرفته است تا هر کیلو شیرخام با نرخ یک‌هزار و 540 تومان از دامداران خریداری شود که این امر می‌تواند مشکلات تولیدکنندگان را مرتفع بخشد. این مقام مسوول ادامه داد: هم‌اکنون متوسط نرخ خرید هر کیلو شیرخام از دامدار یک هزار و 300 تا یک هزار و 350 تومان بوده که این امر بیانگر فاصله 100 تومانی نرخ شیر خام با قیمت مصوب چهار سال گذشته است. وی تاخیر دو الی سه ماهه در پرداخت مطالبات دامداران را از دیگر مشکلات پیش روی آنها دانست. عزیزاللهی در پاسخ به این سوال که خبرهایی از حذف مشوق صادراتی لبنیات مطرح است، بیان کرد: این امر واقعیت ندارد چرا که با توجه به منابع و امکانات دولت، مشوق صادراتی در جای خود پرداخت می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران