شماره امروز: ۵۴۷

رییس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان مطرح کرد

| کدخبر: 123389 | |

رییس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان کشور گفت: قیمت سیمان گران نشده است، ولی امکان ادامه به این قیمت هم وجود ندارد. سید محمد اتابک معتقد است

رییس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان کشور گفت: قیمت سیمان گران نشده است، ولی امکان ادامه به این قیمت هم وجود ندارد. سید محمد اتابک معتقد است تحریم‌های جدید امریکا که قرار است از چند ماه بعد اعمال شود، هیچ تاثیر روی صنعت سیمان کشور نخواهد داشت. به گزارش پایگاه خبری اتاق تهران، او می‌گوید: تجربه تحریم‌های پیش از این نشان داده است که صنعت سیمان هم توانست پروژه‌هایش را ادامه بدهد و هم تولید را بالاتر ببرد. او افزود: صنعت سیمان شرایطی دارد که تولید و توسعه‌اش وابستگی خاصی به کشورهای خارجی و غربی ندارد و این وابستگی در حداقل است و ما امکان تداوم تولید را بعد از هر گونه تحریمی به راحتی داریم. او در ادامه گفت: تنها مطلبی که وجود دارد این است که مسوولان باید با شرایط صنعت سیمان همراهی کنند.

اتابک در ادامه سخنان خود افزود: توجه به این مورد ضروری است که حجم مصرف داخلی وقتی پایین می‌آید به دلیل آن بخشی که ما هزینه ثابت داریم، قیمت تمام شده بالا می‌رود. او ادامه داد: برای همین باید در این زمینه منطقی فکر و شرایطی را ایجاد کنند که کارخانه‌های سیمان کشور امکان تداوم تولید را با اضافه هزینه‌هایی که الان به آنها تحمیل می‌شود، داشته باشند. او در ادامه با اشاره به اینکه بسیاری از کارخانه‌های سیمان در بورس امروز سودهایشان تقلیل پیدا کرده است، گفت: با بازنگزی که در سهمیه‌های جدید تولید کارخانه‌ها صورت گرفته است و همچنین نگاه واقع‌بینانه‌یی که مسوولان به افزایش قیمت تمام شده تولید خواهند داشت، شرایط صنعت سیمان بهبود خواهد یافت و ما شاهد تداوم تولید صنعت سیمان و اشتغال‌زایی در این حوزه خواهیم بود.

او در پاسخ به این سوال که آیا در صادرات سیمان مشکل خاصی وجود دارد یا در زمان تحریم به وجود خواهد آمد؟ گفت: الان در صادرات مشکلی وجود ندارد البته ریالی پول صادرات را دریافت می‌کنیم. اتابک در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به اینکه بخش زیادی از ظرفیت تولید مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، گفت: به ظرفیت اصلی تولید سیمان در کشور نرسیده‌ایم؛ میانگین ظرفیت تولید سیمان الان در کارخانه‌ها 60 تا 65درصد است و حدود 40 درصد ظرفیت واحدها خوابیده است. او افزود: البته این موضوع از سال‌های قبل شروع شده بود و ما شاهد کاهش ظرفیت تولید بودیم ولی امسال هزینه‌های تولید هم به‌ شدت افزایش پیدا کرده است. او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا قیمت سیمان گران شده است، گفت: قیمت سیمان گران نشده است، خیر ولی امکان ادامه به این قیمت آیا وجود دارد یا نه؟ باز هم می‌گویم خیر.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران