شماره امروز: ۵۴۷

رییس اتاق اصناف ایران عنوان کرد

| کدخبر: 123070 | |

رییس اتاق اصناف ایران گفت: در مجموع بیش از ۳میلیون بنگاه صنفی در کشور داریم که این تعداد در مقایسه با آمار جهانی خیلی زیاد است؛ به این دلیل ‌که طبق استاندارد

رییس اتاق اصناف ایران گفت: در مجموع بیش از ۳میلیون بنگاه صنفی در کشور داریم که این تعداد در مقایسه با آمار جهانی خیلی زیاد است؛ به این دلیل ‌که طبق استاندارد جهانی به‌ازای ۳۷تا ۴۲خانوار یک بنگاه صنفی هست، اما در ایران به‌ازای ۷ تا ۸ خانواده یک بنگاه وجود دارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی فاضلی رییس اتاق اصناف ایران با اعلام اینکه «حدود 750هزار بنگاه صنفی بدون مجوز داریم که برای ساماندهی آنها نیاز به عزم و اراده ملی است»، گفت: ما در مجموع 2میلیون و 400هزار بنگاه صنفی دارای مجوز داریم.

رییس اتاق اصناف با اشاره به آغاز ساماندهی اصناف از سال 1372، گفت: مشکلاتی همیشه بر سر راه ساماندهی و سازماندهی اصناف بود و در برنامه پنجم توسعه دولت مکلف به این کار شد که چون تصویب قانون در شش ماه آخر دولت وقت انجام گرفت در مقام اجرا کاری نشد و می‌توان گفت اراده‌یی خیلی قوی هم برای اجرای آن نبوده است. فاضلی افزود: اتاق اصناف در بحث آمار و شناسایی بنگاه‌های فاقد مجوز به دولت کمک می‌کند. رییس اتاق اصناف در ادامه عنوان کرد: به‌شرط فراهم شدن تسهیلات حمایتی و اصلاح قانون اصناف در جهت حمایت از بنگاه‌ها و پایین آمدن نرخ تسهیلات بانکی می‌توان با اراده ملی و مشارکت دولت، مجلس، نهاده‌های مختلف و حتی نیروی انتظامی طی یک سال همه بنگاه‌های فاقد مجوز را سازماندهی یا ساماندهی کرد.

فاضلی همچنین گفت: اصلاح قانون نظام صنفی نهایی شده و بعد از نظرخواهی از استان‌ها به مجلس ارائه می‌شود که امید داریم مجلس و کمیسیون مربوطه وقت بیشتری برای بررسی و تصویب آن لحاظ کند. او افزود: در این اصلاحیه، بحث حذف قوانین متعارض هم دیده شده که موارد متعارض مشخص شده است که اصلاح آن به‌عهده مجلس و نمایندگان محترم است. او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بنگاه‌های کوچک و متوسط که حدود 3میلیون بنگاه می‌شود 6 میلیون و 500 هزار شغل ایجاد کرده است که خیلی مهم است و باید مد نظر قرار بگیرد. رییس اتاق اصناف با اشاره به ضربه سنگین قانون مالیات بر ارزش افزوده به بنگاه‌های کوچک و متوسط طی 5 اجرای آزمایشی آن گفت: مشکلات اقتصاد ما و اینکه آسیب‌پذیر است برمی‌گردد به مشارکت نکردن مردم در اقتصاد، اقتصاد باید مردمی باشد و به مردم برگردد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران