شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122033 | |

قدیر قیافه عضو انجمن سنگ‌آهن ایران درباره تعطیلی معادن کوچک اظهار کرد: متاسفانه اخبار ضد و نقیضی در رابطه با آمار تعطیلی معادن در کشور پخش می‌شود و این وظیفه مرکز آمار است

تامین مالی، نجات‌بخش معادن کوچک کشور است

قدیر قیافه عضو انجمن سنگ‌آهن ایران درباره تعطیلی معادن کوچک اظهار کرد: متاسفانه اخبار ضد و نقیضی در رابطه با آمار تعطیلی معادن در کشور پخش می‌شود و این وظیفه مرکز آمار است که سرشماری درستی از این موضوع ارائه دهد.

وی با بیان اینکه برخی مسوولان قسمت‌های خوب کارنامه کاریشان را پررنگ کرده و ناکارآمدی‌ها را کمرنگ می‌کنند، گفت: با توجه به شرایط کنونی، وضعیت معادن کوچک و متوسط کشور خوب نیست و برخی از این معادن به تعطیلی کشیده شده و بعضی دیگر به سختی ادامه حیات می‌دهند.

قیافه تصریح کرد: تا جایی که می‌دانم صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی پول‌هایی که در اختیار داشته برای پشتیبانی و بیمه معادن کوچک و متوسط در بانک‌ها سپرده‌گذاری کرده و به برخی از این معادن وام‌های کم‌ بهره داده است. عضو انجمن سنگ‌آهن ایران درباره راهکار نجات معادن کوچک کشور بیان کرد: نخستین گام باید در حوزه معادن و صنایع معدنی، تعیین استراتژی و نقشه راه باشد زیرا بدون داشتن برنامه‌ریزی و نقشه راه صحیح نمی‌توانیم به رونق معادن در بلندمدت امیدوار باشیم. وی اضافه کرد: باید مشخص شود که در کجای مسیر قرار داریم و می‌خواهیم در آینده به کجا برسیم. قیافه در پایان گفت: یکی از مهم‌ترین اصولی که موجب نجات معادن کوچک کشور می‌شود، تامین مالی بودجه‌های این معادن است.

افزایش قیمت برنج ارتباطی به ماه رمضان ندارد

جمیل علی‌زاده‌شایق دبیر انجمن برنج درباه تاثیر بارندگی‌های اخیر بر میزان تولید برنج در سال زراعی جدید اظهار کرد: تا اواسط خرداد نمی‌توان اظهارنظری راجع به تاثیر بارندگی‌ها بر میزان تولید داشت.

وی با اشاره به نوسان جزئی قیمت برنج در بازار افزود: طبق روال همه ساله قیمت برنج بعد از فصل برداشت با منحنی کم شیبی تا مرداد سال بعد همزمان با فصل برداشت رو به افزایش است و این موضوع ربطی به ماه رمضان، محرم و عید ندارد.

به گفته علی‌زاده هم‌اکنون نرخ هر کیلو برنج درجه یک بدون ناخالصی در استان‌های شمالی 10هزار و 500 تومان است. دبیر انجمن برنج در پاسخ به این سوال که دلیل توزیع برنج با نرخ 15 و 16هزار تومان در خرده‌فروشی‌های استان تهران چیست، گفت: عرضه برنج با نرخ‌های بالا در مغازه‌ها ناشی از کمبود نظارت دستگاه‌های مسوول است درحالی که با اعمال نظارت و کنترل مسوولان امر نباید برنج با چنین نرخ‌هایی در بازار توزیع شود. به گفته وی توزیع برنج 15 تا 16هزار تومانی همراه با ناخالصی و خرده است در حالی که در شمال هیچ گونه ناخالصی وجود ندارد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران