شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121799 | |

رییس انجمن قطعه‌سازان از افزایش 19.5درصدی قیمت خودرو در سال جاری خبر داد و افزود: در شرایطی که قیمت همه اقلام مواد اولیه افزایش یافته، انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست.

مهر  

رییس انجمن قطعه‌سازان از افزایش 19.5درصدی قیمت خودرو در سال جاری خبر داد و افزود: در شرایطی که قیمت همه اقلام مواد اولیه افزایش یافته، انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست. محمدرضا نجفی‌منش درباره افزایش قیمت خودرو طی روزهای اخیر اظهار داشت: برای قیمت‌گذاری هر کالایی سه مولفه، مواد اولیه، هزینه دستمزد و هزینه سربار مورد محاسبه قرار می‌گیرد. او افزود: در این راستا هزینه دستمزد به میزان 10.4درصد افزایش پیدا کرده است و مواد اولیه از جمله فولاد، آلومینیوم، مس، ارز و... با رشد قیمت مواجه بود که براساس پیش‌بینی ما مواد اولیه در سال ۹۷ با افزایش ۴۰ درصدی نسبت به سال گذشته مواجه شد. رییس انجمن قطعه‌سازان ادامه داد: از طرفی هزینه‌های سربار نیز متناسب با نرخ تورم افزایش ۱۰درصدی داشته که مجموع این موارد موجب افزایش ۳۰ درصدی قیمت قطعات و ۱۹.۵ درصدی قیمت خودرو می‌شود.

نجفی‌منش با انتقاد از اینکه نمی‌توان در شرایطی که همه مواد اولیه با افزایش قیمت مواجه بوده، انتظار افزایش قیمت خودرو را نداشت، گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی صنعت خودرو در ایران قیمت‌گذاری از سوی شورای رقابت است، زیرا این رویه در هیچ کشوری در دنیا به این شیوه نیست. او ادامه داد: در همه کشورها قیمت‌گذاری خودرو توسط بازار انجام می‌شود که در چنین شرایطی برای مصرف‌کننده نهایی قیمتی کمتر از قیمت‌های فعلی خواهد بود. عضو اتاق بازرگانی تهران درباره برخی انتقادها در خصوص تفاوت قیمت خودرو در ایران و سایر کشورها توضیح داد: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در کشور خودروسازی مثل برزیل خودرو وارداتی تا ۲۰۰درصدی با افزایش قیمت مواجه است تا به دست مصرف‌کننده نهایی برسد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران