شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121716 | |

کیوان کاشفی، عضو هیات رییسه اتاق ایران با اشاره به خروج امریکا از برجام گفت: دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا سعی کرده تمام شعارهای انتخاباتی خود را فارغ از اینکه پیامد آنها چه خواهد بود،

 به شرایط اقتصادی قبل از برجام برنمی‌گردیم

کیوان کاشفی، عضو هیات رییسه اتاق ایران با اشاره به خروج امریکا از برجام گفت: دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا سعی کرده تمام شعارهای انتخاباتی خود را فارغ از اینکه پیامد آنها چه خواهد بود، محقق کند و خروج از برجام نیز یکی از این موارد بود. رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه معتقد است: قطعا با خروج امریکا از برجام شرایط اقتصادی کشور به بدی گذشته نخواهد شد زیرا در زمان قبل از برجام فشارهای اقتصادی بسیار زیادی از سوی اکثر کشورهای دنیا ازجمله کشورهای اروپایی به ایران تحمیل می‌شد اما اکنون فشار از سوی سایر کشورها کمتر شده است. عضو هیات رییسه اتاق ایران، برجام را مهم‌ترین و گسترده‌ترین توافق بین‌المللی بعد از جنگ جهانی دوم دانست که از 4 ضلع ایران، امریکا، سازمان ملل و شورای امنیت و ضلع سایر کشورها تشکیل ‌شده است. کاشفی با بیان اینکه فقط یک ضلع برجام از آن خارج‌ شده و سایر کشورها ازجمله اروپا، روسیه، چین و 3کشور اروپایی موضع‌گیری‌هایی در برابر ترامپ داشتند، افزود: خروج امریکا به ‌تنهایی اتفاق خاصی را برای اقتصاد کشور ما رقم نمی‌زند.  او افزود: از ابتدای امضای توافق برجام، امریکا هیچ تعهدی را در برابر ایران درست انجام نداده است حتی سرمایه‌گذاران امریکایی نیز به سمت ایران نیامدند و فقط سایر کشورها به تعهدات خود عمل کردند. رییس اتاق کرمانشاه معتقد است: با این شرایط و در نظر گرفتن این فاکتورها مشکل اقتصادی چندانی برای اقتصاد ما پیش نمی‌آید فقط به لحاظ قدرتی که شرکت‌های امریکایی در امور بانکداری و بین‌المللی دارند ممکن است از این به  بعد معاملات بین‌المللی ما مقداری تحت تاثیر قرار بگیرد. کاشفی یادآوری کرد: از سوی دیگر ممکن است به دلیل جو روانی ناشی از خروج امریکا از برجام برای مدتی شاهد نوسانات بیشتر نرخ ارز و طلا باشیم که امیدواریم با سیاست‌های ارزی دولت وضعیت هر چه زودتر کنترل شود. او با بیان اینکه توقع نداریم نرخ دلار دوباره به 3هزار تومان برگردد، گفت: مهم‌ترین نکته برای تولید و صنعت کشور، ثبات نرخ ارز است. رییس اتاق کرمانشاه درباره تاثیر خروج امریکا از برجام بر صنعت و تولید کشور نیز یادآور شد: احتمال اینکه تولید، صنعت، بخش نفت و پتروشیمی و سایر بخش‌های اقتصاد تا حدودی در کشور تحت تاثیر قرار بگیرند، وجود دارد ولی هرگز به شرایط بد گذشته برنمی‌گردیم.   

 وزیر اقتصاد بلغارستان امروز مهمان اتاق ایران

محمدرضا کرباسی از حضور وزیر اقتصاد بلغارستان، امیل کارانیکولو در راس هیات بلندپایه تجاری بلغاری 24 اردیبهشت ماه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خبر داد و گفت: این نشست با هدف توسعه همکاری‌های اقتصادی در چارچوب موافقت‌نامه‌های قبلی و افزایش رفت و آمدهای تجاری بخش‌های خصوصی تجاری دو کشور برگزار خواهد شد. کرباسی با تاکید بر اهمیت بلغارستان به لحاظ ترانزیتی گفت: حوزه‌های تمرکز این جلسه در حمل و نقل، خدمات فنی و مهندسی، انرژی، کشتیرانی و مواد غذایی خواهد بود. وی بلغارستان را یکی از کشورهای دارای دانش فنی خوب توصیف کرد و گفت: در حوزه تامین ماشین‌آلات صنعتی برای کارخانجات داخلی نیز مذاکراتی در این نشست انجام خواهد شد.  به گزارش اگزیم نیوز، بیست و چهارم اردیبهشت ماه سال جاری از ساعت 10:30 در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، طبقه هشتم برگزار خواهد شد.  چندی پیش سفیر بلغارستان در تهران که کشورش ریاست‌ دوره‌یی اتحادیه اروپا را بر عهده دارد از آغاز گفت‌وگوی صنعتی اروپا با ایران در اواخر اردیبهشت ماه خبر داده بود. آریستو پولنداکوف در دیدار با رییس اتاق ایران آغاز گفت‌وگوی صنعتی با اعضای کمیسیون انرژی و محیط زیست اروپا به ایران را اعلام کرد و بررسی چگونگی ارتباط مستقیم شرکت‌های فعال اروپایی با طرف‌های ایرانی در بخش‌های ماشین‌سازی، داروسازی، فناوری‌های اطلاعاتی و نساجی را محور اصلی این مذاکرات عنوان کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران