شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120835 | |

مهر| عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه قرارداد تعرفه ترجیحی ایران و ترکیه تنها منجر به فروش راحت‌تر گاز ایران به این کشور شد، گفت:

پس‌لرزه‌های قرارداد تعرفه ترجیحی با ترکیه

مهر| عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه قرارداد تعرفه ترجیحی ایران و ترکیه تنها منجر به فروش راحت‌تر گاز ایران به این کشور شد، گفت: تولیدکنندگان ایرانی از این قرارداد متضرر شدند و شاهد سرازیر شدن کالا و پوشاک قاچاق از مرزها به کشور هستیم. اسدالله عسگراولادی تصریح کرد: انعقاد قراردادی که به زیان بخش تولید است، راهکاری برای مبارزه با قاچاق کالا محسوب نمی‌شود. بنابراین نمی‌توان ادعا کرد که قرارداد تعرفه ترجیحی به کمک مقابله با قاچاق کالا از ترکیه به ایران آمده است. در شرایط کنونی بیشترین حجم قاچاق از سوی ترکیه به ایران انجام می‌شود. او گفت: قرارداد تعرفه ترجیحی که میان ایران و ترکیه منعقد شده آسیب‌های جدی به صنایع کوچک و متوسط کشور وارد کرده است بر این اساس کسی موافق انعقاد و اجرای این قرارداد نیست، زیرا این قرارداد به کمک تولیدکنندگان ترکیه آمده و تولیدکنندگان ایرانی زیان انعقاد این قرارداد را می‌پردازند. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: با انعقاد این قرارداد، میزان قاچاق کالا از ترکیه به ایران افزایش یافته است. به نحوی که انعقاد قرارداد تعرفه ترجیحی میان ایران و ترکیه فقط موجب شد تا دولت، راحت‌تر گاز ایران را به ترک‌ها بفروشد.

برگزاری نخستین نشست کارگروه مرکز ملی رتبه‌بندی

نخستین نشست کارگروه تخصصی نمایندگان تشکل‌های بازرگانی در مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران برگزار شد. در این جلسه امین‌الله فرهادی، مدیرعامل مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران با اشاره به تکالیف قانونی و ضرورت تشکیل مرکز ملی رتبه‌بندی و نیز عزم هیات رییسه اتاق ایران برای اجرای قوانین با هدف نهادینه کردن فرهنگ رتبه‌بندی، شفاف‌سازی و به‌ویژه حمایت از فعالان اقتصادی عضو اتاق تاکید کرد. در ادامه روسا و دبیران انجمن‌های حاضر در جلسه نکاتی در خصوص ضرورت تعامل و همگرایی بیشتر و نیز شفاف‌سازی برای افزایش سهم بخش خصوصی در اقتصاد ملی و شاخص‌های تخصصی رتبه‌بندی در حوزه بازرگانی مطرح کردند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران