شماره امروز: ۵۴۷

کاوه زرگران جزئیات تجارت محصولات غذایی را تشریح کرد

| کدخبر: 120114 | |

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران سهم صادرات محصولات کشاورزی و غذایی از کل صادرات غیرنفتی کشور در سال 96 را 13 درصد اعلام کرد و گفت:

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران سهم صادرات محصولات کشاورزی و غذایی از کل صادرات غیرنفتی کشور در سال 96 را 13 درصد اعلام کرد و گفت: با توجه به آمار منتشر شده گمرک از تجارت محصولات کشاورزی و غذایی، صادرات کل محصولات کشاورزی و غذایی در سال گذشته حدود 6 میلیون و 130 هزار تن به ارزش 5 میلیارد و 930 میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 5 درصد به لحاظ وزنی و 4درصد به لحاظ ارزشی افزایش داشته است.

 زرگران اقلام مهم صادراتی کشاورزی و غذایی کشور در سال گذشته را پسته، لبنیات، شیرینی و شکلات، زعفران، سیب، خرما و رب گوجه‌فرنگی برشمرد و خاطرنشان کرد: این اقلام با ارزش صادراتی حدود 3 میلیارد و 500میلیون دلاری بیش از 59درصد از ارزش صادرات محصولات کشاورزی و غذایی سال 96 را به خود اختصاص داده‌اند. رییس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران صادرات محصول پسته در سال گذشته را 130 هزار تن به ارزش بیش از 1 میلیارد و 175 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: صادرات این محصول نسبت به سال 95، 7 هزار تن به لحاظ وزنی و بیش از 96 میلیون دلار به لحاظ ارزشی کاهش یافته است که می‌تواند زنگ خطری برای صادرات این محصول مهم باشد که باوجوداین میزان کاهش در صادرات، همچنان عمده‌ترین قلم صادراتی در میان محصولات کشاورزی و غذایی محسوب می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه صادرات محصول زعفران در سال 96 بیش از 236 تن به ارزش 325 میلیون دلار بوده است، رشد صادرات 55 درصدی وزنی و 56 درصدی ارزشی این محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل را بسیار چشمگیر دانست.

زرگران افزود: این میزان صادرات در 10 سال گذشته بی‌سابقه بوده است. زرگران روند صادراتی محصول خرما در سال 96 نسبت مدت مشابه سال قبل را نیز افزایشی اعلام کرد و گفت: صادرات خرما طی این دوره حدود 253 هزار تن به ارزش بیش از 250 میلیون دلار بوده است. دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران صادرات محصول سیب در سال گذشته را 604 هزار تن به ارزش 256 میلیون دلار عنوان و تاکید کرد: این میزان صادرات رشد 71 درصدی به لحاظ وزنی و 132درصدی به لحاظ ارزشی را برای این محصول رقم زده است به‌گونه‌یی که میزان صادرات این محصول طی 10 سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

زرگران مقاصد عمده صادراتی محصولات کشاورزی و غذایی کشور در سال 96 را سه کشور عراق، افغانستان و امارات برشمرد و اظهار کرد: بیش از نیمی از ارزش صادرات محصولات این گروه به این سه کشور تعلق داشته است. بازار عراق بزرگ‌ترین بازار صادراتی محصولات کشاورزی و غذایی کشورمان در سال 96 بوده است به‌طوری‌که با صادرات 3 میلیون و 41 هزار تن به ارزش 2 میلیارد و 106 میلیون دلار سهم 49درصدی به لحاظ وزنی و 35 درصدی به لحاظ ارزشی از صادرات این محصولات داشته است.

 وی در ادامه روند صادرات محصولات کشاورزی و غذایی به عراق به عنوان بزرگ‌ترین مقصد صادراتی کشور در سال 96 نسبت به دوره مشابه سال قبل را کاهشی اعلام کرد و گفت: کاهش 9درصدی وزنی و 5درصدی ارزشی صادرات محصولات کشاورزی و غذایی به عراق در سال 96 را می‌توان به اعمال محدودیت‌های این کشور برای صادرات برخی محصولات کشاورزی و غذایی ایران نسبت داد، از این‌رو مسوولان این حوزه باید با توجه به روابط مثبت سیاسی کشورمان با عراق توجه بیشتری بر رفع موانع صادراتی به این کشور داشته باشند. رییس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران در ادامه افزود: صادرات محصولات غذایی و کشاورزی در سال 96 در حالی به کشورهایی چون عراق، امارات، ویتنام، ترکمنستان، اسپانیا و تایلند کاهشی بوده است که صادرات این گروه از محصولات غیرنفتی طی این دوره به کشورهایی چون افغانستان، پاکستان، هنگ‌کنگ، آلمان، ترکیه، روسیه و هند افزایش یافته است.

وی صادرات صنایع غذایی کشور در سال 96 را یک‌ میلیون و 941 هزار تن به ارزش بیش از 2 میلیارد و 824 میلیون دلار اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 17درصد به لحاظ وزنی افزایش و حدود 1.7درصد به لحاظ ارزشی کاهش یافته است. لبنیات با صادرات حدود 381هزار تن به ارزش بیش از 706میلیون دلار سهمی حدود 25درصدی از صادرات صنایع غذایی کشور در سال 96 داشته و پیشتاز صادرات در میان گروه‌های صنایع غذایی بوده است، بااین‌وجود صادرات این محصول در سال 96 نسبت به دوره مشابه قبل بیش از 12درصد به لحاظ وزنی و 9 درصد به لحاظ ارزشی کاهش یافته که گویای متوقف شدن روند افزایشی صادرات این محصول در سال‌های گذشته است. زرگران در ادامه گروه‌های شیرینی و شکلات با صادرات بیش از 590 میلیون دلار، رب گوجه‌فرنگی 192 میلیون دلار، آبمیوه و کنستانتره 138میلیون دلار، صنایع تبدیلی سیب‌زمینی 123 میلیون دلار و آرد 92 میلیون دلار، را گروه‌های با بیشترین صادرات در میان صنایع غذایی کشور در سال 96 اعلام کرد. رییس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران واردات محصولات کشاورزی و غذایی در سال 96 را حدود 18 میلیون تن به ارزش 9.8 میلیارد دلار عنوان کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 8 درصد به لحاظ وزنی و 14 درصد به لحاظ ارزشی افزایش یافته است: عمده اقلام وارداتی کشاورزی و غذایی کشور طی دوره 96 را به ترتیب ذرت دامی با وارداتی به ارزش یک‌میلیارد و 600 میلیون دلار، برنج یک‌میلیارد و 200 میلیون دلار، لوبیای سویا 943 میلیون دلار، موز 544میلیون دلار، قطعات بی‌استخوان منجمد گاوی 524 میلیون دلار، جو به استثنای بذر 518 میلیون دلار، کنجاله 503 میلیون دلار و روغن‌های خام به ارزش 424میلیون دلار، تشکیل می‌دهند به‌طوری ‌که بیش از نیمی از ارزش واردات محصولات کشاورزی و غذایی سال 96 به پنج قلم ذرت، برنج، سویا، گوشت قرمز و کنجاله اختصاص دارد. زرگران در ادامه با اشاره به افزایش چشمگیر برخی اقلام غذایی در سال 96 نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره کرد و گفت: واردات محصول جو با رشد حدود 96 درصدی به لحاظ ارزشی پیشتاز افزایش واردات محصولات غذایی در این دوره بوده است. محصولات برنج با رشد واردات 76 درصد، روغن خام 68 درصد، گوشت قرمز 53 درصد و حبوبات 47 درصد نیز از جمله اقلام غذایی محسوب می‌شوند که در این دوره با رشد واردات قابل‌ملاحظه‌یی روبه‌رو بوده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران