شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119537 | |

به صورت مشخص دولت برای مدیریت بازار ارز آن کاری را که فعالان بخش خصوصی و کارشناسان می‌گوید انجام نمی‌دهد. ارز جزو مهمی از اقتصاد است و در حال حاضر به نظر می‌رسد

به صورت مشخص دولت برای مدیریت بازار ارز آن کاری را که فعالان بخش خصوصی و کارشناسان می‌گوید انجام نمی‌دهد. ارز جزو مهمی از اقتصاد است و در حال حاضر به نظر می‌رسد که دولت برنامه مشخصی برای مدیریت و بازگرداندن ثبات به بازار ندارد.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران معتقد است که در حال حاضر صادرات غیرنفتی با چالش‌های جدی در کشورمان رو به رو است. رضی آقا میری می‌گوید: « در کنار چالش‌های تخصصی صادرات غیرنفتی که همچون گذشته باقی است، در حال حاضر مهم‌ترین مشکلی که پیش روی صادرات وجود دارد فضای متشنج وابط بین‌المللی و فشارهای امریکا است که نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده است و می‌تواند حتی نگران‌کننده‌تر باشد. » او می‌گوید: متشنج شدن فضای روابط بین‌المللی و اثرات آن روی صادرات، اعتماد به نفس را هم از صادرات‌کننده ما گرفته است و هم از واردکنندگان آن طرف که طرف‌های صادرکنندگان ما، هستند و این آسیب‌های بسیاری را به وجود خواهد آورد. ما داریم به سمت بی‌ثباتی حرکت می‌کنیم و همه می‌دانند که اقتصاد در یک محیط بی‌ثبات نمی‌تواند رشد داشته باشد و شاهد توسعه اقتصادی باشیم. ما الان درگیر جنگ هستیم و این چیزی نیست که پنهان باشد. او در پاسخ به این سوال که دولت باید برای بازگرداندن ثبات به بازار ارز چه اقداماتی را انجام دهد، می‌گوید: « به صورت مشخص دولت برای مدیریت بازار ارز آن کاری را که فعالان بخش خصوصی و کارشناسان می‌گوید انجام نمی‌دهد. ارز جزو مهمی از اقتصاد است و در حال حاضر به نظر می‌رسد که دولت برنامه مشخصی برای مدیریت و بازگرداندن ثبات به بازار ندارد. شما ببینید یک دفعه می‌آیند و یک مرتبه نرخ بهره بانکی را کاهش می‌دهند بدون اینکه در نظر بگیرند این کار چه اثراتی دارد و چه صدماتی می‌تواند بزند و بعد که می‌بینند مشکلات ارزی پیش آمد و بازارها بی‌ثبات شد دوباره یک مرتبه تصمیم می‌گیرد که بهره بانکی را بالا ببرد برای اینکه نقدینگی را جمع کند؛ توجه داشته باشید این تصمیمات بدون مطالعه، مقطعی و ناگهانی است و آینده نگری و پیش‌بینی‌پذیری در آن دیده نمی‌شود و نتیجه آن می‌شود وضعیت کنونی؛ سوال این است که در یک مجموعه فارغ از آینده نگری چگونه می‌توانیم مثلا درباره آینده ارز، تورم، ثبات اقتصادی و... تصمیم‌گیری کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران