شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119361 | |

مسعود اسدی، عضو شورای مرکزی خانه کشاورز با اشاره به اینکه کشت فراسرزمینی به قیمت نابودی کشاورزان تمام می‌شود، اظهار کرد:

مسعود اسدی، عضو شورای مرکزی خانه کشاورز با اشاره به اینکه کشت فراسرزمینی به قیمت نابودی کشاورزان تمام می‌شود، اظهار کرد: اگرچه کشت فراسرزمینی برای کشورهایی که با محدودیت منابع آبی روبه‌رو هستند از لحاظ علمی قابل قبول است و به طور مطلق نمی‌توان آن را رد کرد اما با از دست دادن کشاورزی و نبود جایگزینی شغل مناسب برای کشاورزان با مشکلات بزرگ‌تری روبه‌رو می‌شویم.

وی افزود: با وجود اینکه کشت فراسرزمینی توسط بسیاری از کشورها به سبب بحث تامین غذا مطرح است اما در کشور ما به سبب وابستگی 90درصد اقتصاد به بخش کشاورزی و دامپروری و امنیت غذایی، مانور دادن بر آن بسیار خطرناک است. اسدی ادامه داد: با وجود آنکه برخی کارشناسان اعتقاد دارند که 30درصد جمعیت روستانشین و مابقی شهرنشین هستند اما بنده معتقدم که 90درصد اقتصاد با کشاورزی ارتباط دارد و جز کشاورزی چیزی برای تولید ثروت نداریم که این امر با توسعه کشت فراسرزمینی و تعطیلی این بخش به قیمت بیکاری هزاران کشاورز تمام می‌شود. عضو شورای مرکزی خانه کشاورز با بیان اینکه امریکا و ابرقدرت‌ها از هر حربه‌یی برای فشار آوردن به کشور استفاده می‌کنند، گفت: با این وجود چه اطمینانی وجود دارد که با توسعه کشت فراسرزمینی کشورهای بیگانه به ما غذا بدهند. به گفته وی با توجه به آنکه تعداد محدودی از کشاورزان توان رفتن به خارج از کشور را دارند به نظر می‌رسد که با افزایش تکنولوژی و توسعه گلخانه‌های پیشرفته با حداقل استفاده از منابع آب بتوان حداکثر تولید را داشت. وی افزود: در سال‌های اخیر آمار تولید به سبب شرایط اقلیمی افزایش یافت اما باید منتظر ماند و دید که این افزایش تولید در خشکسالی تداوم پیدا می‌کند که عملکرد دولت در بخش کشاورزی در اقتصاد مقاومتی تحقق یابد یا خیر. به گفته اسدی؛ مقاومت وزارت جهاد کشاورزی در برابر واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی را می‌توان از نقاط قوت سیاست اقتصاد مقاومتی برشمرد. عضو شورای مرکزی خانه کشاورز با اشاره به نقاط ضعف سیاست اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی، کم لطفی و بی‌توجهی بخش کشاورزی در اختصاص بودجه، تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم و عدم افزایش نرخ مطابق با میزان تورم و تغییرات نامناسب در مدیریت بخش را از مهم‌ترین ضعف‌های دولت دانست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران