شماره امروز: ۵۴۷

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی:

| کدخبر: 119111 | |

باشگاه خبرنگاران پویا عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مافیای واردات مانع مهم در راه حمایت از کالای ایرانی است، گفت:

باشگاه خبرنگاران پویا  عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مافیای واردات مانع مهم در راه حمایت از کالای ایرانی است، گفت: مافیای واردات حتی برای فرهنگ‌سازی علیه تولید داخل مبالغ هنگفتی خرج می‌کند.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت نباید به ته‌لنجی، کوله‌بری و چمدان همراه مسافر به‌چشم اشتغال نگاه کند، گفت: چرا که بخش عظیمی از واردات بی‌رویه و قاچاق از این سه طریق وارد کشور می‌شود و در این زمینه باید قوانین و مقررات شفاف‌سازی شود. حاجی‌دلیگانی با اشاره اینکه مجلس نیز در مبارزه با قاچاق نقش دارد گفت: اکنون خلأهای قانونی وجود دارد و قوانینی نیز وجود دارد که دور زده می‌شود به این جهات مجلس باید قوانین را به‌صورت مداوم رصد کند و بررسی کند تا مواردی را که باعث سوءاستفاده مافیای وارد‌کنندگان می‌شود، متوجه شوند و جلوی آن را با اصلاح قانون بگیرند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقش دیگری که مجلس شورای اسلامی دارد نقش نظارتی آن است گفت: مجلس وظیفه دارد نظارت خود را بر اجرای صحیح قانون به‌عمل بیاورد. حاجی‌دلیگانی با ابراز اینکه وظیفه دستگاه قضایی نیز این است که امنیت قضایی برای تولید‌کنندگان و کارآفرینان فراهم کند گفت: نقش دیگری که در حمایت از کالای ایرانی دستگاه قضایی می‌تواند داشته باشد نقش بخش تعزیرات حکومتی است که زیرمجموعه دستگاه قضایی است و بایستی که در بخش واردات کالاهای خارجی که وارد کشور می‌شود و برای عرضه به بازار کشور انتقال پیدا می‌کند به‌روی آنها نظارت بیشتری کند تا کالاهای خارجی برای ورود با محدودیت‌های بیشتری مواجه شوند.

او با اشاره به اینکه دستگاه‌های قضایی و تک تک قضات محترم به تولید و تولید‌کنندگان باید توجه، عنایت و حمایت ویژه‌یی درنظر داشته باشند نه اینکه با مدیری که کارآفرینی کرده یا در بخش تولید سرمایه‌گذاری کرده برخوردی صورت گیرد که از تولید پشیمان شود که بخواهد تولید انجام دهد. این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وظیفه رسانه‌ها این است که در این زمینه الگودهی کنند و نمونه‌های موفق در زمینه کارآفرینی را به جامعه معرفی کنند گفت: باید رسانه‌ها سراغ نخبگان بروند تا هم تشویقی برای آنها محسوب شود و هم زمینه‌یی برای الگودهی به جامعه شود. شرایط باید به‌گونه‌یی شود تا هر ایرانی به اینکه کالای ایرانی می‌خرد افتخار کند.

او در پاسخ به این سوال که نقش دست‌های پشت‌پرده در واردات بی‌رویه یا به‌ عبارت بهتر قاچاق کالا چقدر است، گفت: این مورد مساله‌یی است که متاسفانه وجود دارد و یک عده‌یی در کشور هستند که مافیای واردات هستند. حاجی‌دلیگانی با تذکر به اینکه مافیای واردات به‌صورت موازی اقدامات گوناگونی را علیه تولید داخلی انجام می‌دهد گفت: اکنون وارد‌کنندگان تشکل بسیار فعالی دارند اما چنین تشکلی برای تولید‌کنندگان، توزیع‌کنندگان و عرضه‌کنندگان وجود ندارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیگر اقدام مافیای واردات علیه تولید کشور گفت: نسبت به واردات کالا به‌صورت مهندسی عمل می‌کنند آنها سعی می‌کنند با بررسی قوانین خلأهای قانونی را شناسایی کنند و سعی می‌کنند قوانین را دور بزنند. حاجی‌دلیگانی از اقدامات دیگر مافیای واردات را استفاده از قدرت لابی‌گری دانست و افزود: آنها قدرت لابی‌گری فوق‌العاده‌یی با مسوولان و نمایندگان مجلس دارند که لابی‌های مختلفی را از تصمیم‌گیران تا تصمیم‌سازان انجام می‌دهند. او افزود: همین قدرت لابی‌گری باعث شده است که اکنون کمترین میزان پرداخت مالیاتی را داشته باشند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی از دیگر اقدامات این گروه را استخدام افرادی به‌عنوان کارشناس و مشاور دانست و افزود: کار این اشخاص تهیه گزارش‌هایی است تا به جامعه القا کند پیوستن به سازمان تجارت جهانی تنها راه نجات اقتصاد کشور است و این را راهی معرفی کند که همه دنیا آن را دنبال می‌کند. او افزود: اما واقعیت این است که شرایط جامعه جهانی در حال حاضر عکس این قضیه است و همه دنیا حمایت از کالای خود را در اولویت می‌بینند و بسیاری از مناقشه‌های اقتصادی کشورها نیز به همین جهت است.

حاجی‌دلیگانی با تصریح به اینکه مافیای واردات یک نقش جامعی از واردات در کشور دارد گفت: سعی آنها این است که به انواع روش‌های متقلبانه و غیرمتقلبانه واردات به کشور را تشویق و ترغیب کنند و به‌لحاظ فرهنگ‌سازی در این زمینه نیز متحمل هزینه‌های زیادی می‌شوند و مرتب ناتوانایی کالای ایرانی را به جامعه القا می‌کنند. او افزود: این مافیای واردات باتوجه به منافع مشترکی که با کشورهای وارد‌کننده کالا دارند زدوبندهایی نیز با آن کشورها دارند تا وضعیت فعلی واردات استمرار پیدا کند و تولید داخلی مزاحم آن نشود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که بحث الحاق به کنوانسیون‌های مختلف بین‌المللی بیشتر به ‌جهت نفوذ چنین افرادی در دستگاه تصمیم‌گیر است یا دید غلط حاکم و به‌تبع مشاورهای نادرست در این زمینه است، گفت: مساله اولی که در این زمینه مطرح است دوری از شعور و شعار ما می‌توانیم است. حاجی‌دلیگانی افزود: دلیل عدم درک شعار «ما می‌توانیم» در برخی مسوولان این است که منافع‌شان در واردات است یا برخی از آنها دوتابعیتی هستند و آن‌چنان که باید و شایسته است نسبت به کشور علاقه ندارند و تعلق خاطر را از دست داده‌اند.

او با اشاره به اینکه نسخه شفابخش مسوولانی که توانایی کشور را باور ندارند پیوستن به اقتصاد جهانی و انواع و اقسام کنوانسیون‌ها است گفت: نکته‌یی که آنها به‌کرات به آن اشاره می‌کنند و به جامعه القا می‌کنند، پیوستن به اقتصاد جهانی است و خواهان بازی کردن نقش منفعل به اسم تجارت آزاد در اقتصاد جهانی هستند. این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حالی این نسخه به جامعه القا می‌شود که بنیانگذاران آن یعنی کشورهای اروپایی و امریکایی نسخه‌یی که برای خود اجرا می‌کنند ابتدا تجهیز تولید داخلی و سپس حضور در اقتصاد جهانی است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران