شماره امروز: ۵۴۷

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تشریح کرد

| کدخبر: 119042 | |

سال 96 در شرایطی به پایان رسید که فعالان حوزه تولید معتقدند دولت باید برای سال 97 دفاع از رشد اقتصادی و حمایت تولید را به صورت جدی پیگیر

سال 96 در شرایطی به پایان رسید که فعالان حوزه تولید معتقدند دولت باید برای سال 97 دفاع از رشد اقتصادی و حمایت تولید را به صورت جدی پیگیر شود تا بتواند از دو دستاورد مهم یعنی نرخ تورم در محدوده 10درصد و رشد اقتصادی حمایت کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند دولت یازدهم و دوازدهم توانسته بعد از یک دوره رشد منفی و تورم بالای 40 درصد نرخ رشد اقتصادی را به محدوده 4 تا 5 درصد برساند و از طرفی بتواند از نرخ تورمی که با افت شدید روبه‌رو شده مراقبت لازم را به عمل آورد. این در حالی است که رشد اقتصادی کشور به پیش‌بینی موسسات معتبر در سال جاری در حدود 4 تا 5 درصد خواهد بود.

در این رابطه فعالان اقتصادی معتقدند در سال جدید برای رونق تولید باید شرایطی فراهم شود تا تولیدکنندگان از برخی شوک‌ها به دور بمانند. نرخ ارز، تغییرات قیمت مواد اولیه، تغییرات تعرفه‌ای، واردات بی‌رویه و سیاست‌گذاری‌های آنی از جمله این موارد محسوب می‌شوند.

در این رابطه عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه واردات بی‌رویه و بدون تناسب با نیاز بازار و در کنار آن قاچاق، ضربه بسیار بزرگی به سرمایه‌گذار و صنعت داخل وارد می‌کند و با آنکه دستاوردهای خوبی در زمینه مبارزه با قاچاق حاصل شده اما هنوز نیازمند مدیریت این مقوله‌ها هستیم.

حبیب‌الله انصاری در خصوص آسیب‌های واردات محصولات مشابه تولید داخل اظهار کرد: در صورتی باید واردات به کشور انجام بگیرد که از نظر کمی و کیفی در تولید کالا با معضل روبه‌رو باشیم.

وی افزود: زمانی که از نظر کمی با کمبود جنس یا کالایی مواجه هستیم برای برطرف کردن نیاز جامعه نیازمند واردات هستیم اما در شرایطی که در صنایعی امکان ارائه محصول از نظر کمی را داشته باشیم که قطعا این امر مستلزم سرمایه‌گذاری در این حوزه بوده است تا بتوانند نیاز مشتری را رفع کنند، دیگر نیازی به واردات نیست. رییس ستاد برنامه‌ریزی و اجرایی انجمن صنایع خانگی گفت: در شرایط فعلی در صنعت لوازم خانگی می‌توانیم پاسخگوی نیاز مردم از روستاها تا شهرها باشیم، زیرا این صنعت از نظر کیفیت مناسب و دارای خدمات پس از فروش است.

در حال حاضر در لوازم خانگی انرژی بر اعم از سرمایشی وگرمایشی بسیاری از کارخانجات با سرمایه‌گذاری‌های کلان رفاه مشتری را اولویت خود قرار داده‌اند.

انصاری با اشاره به اینکه میزان مصرف انرژی یکی از مسائل بسیار مهم است، بیان کرد: کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان از اولویت‌های ماست که در حال حاضر یخچال‌های تولید داخل عموما رده انرژیشان A یا A+ است که در این شرایط به هیچ عنوان صحیح نیست در این زمینه واردات انجام دهیم.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: امروز مشکل ما تنها به واردات خلاصه می‌شود بلکه قاچاق نیز یکی از معضلاتی است که صنایع داخل با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. واردات بی‌رویه و بدون تناسب با نیاز بازار و در کنار آن قاچاق، ضربه و آسیب بسیار بزرگی به سرمایه‌گذار و صنعت داخل وارد کرده است.

وی تصریح کرد: در انواع وسایل و لوازم خانگی غیرانرژی بر بهترین شرایط تولیدی را در داخل داریم، اما متاسفانه بلورجات ترک وارد کشور و در بعضی فروشگاه نیز با جایزه به مشتریان ارائه می‌شود این در حالی است که کیفیت بلورجات داخلی بسیار بهتر از اینهاست که در چنین شرایطی واقعا واردات منصفانه نیست.

رییس ستاد برنامه‌ریزی و اجرایی انجمن صنایع خانگی با بیان اینکه در وضعیت موجود نگاه به واردات موجب کاهش اشتغال، از بین رفتن انگیزه سرمایه‌گذاری و کاهش صادرات می‌شود، توضیح داد: امروز در صنعت لوازم خانگی چرخ خیاطی، آبگرمکن ما به کشورهای اروپایی، بخاری به کشورهای آسیانه میانه، اجاق گاز و ماشین لباسشویی به حوزه قفقاز و کشورهای آسیای میاره صادر می‌شوند.

انصاری تاکید کرد: امروز تولید باید صادرات محور باشد و در این راستا تولیدکننده‌یی موفق است که بخشی از تولیداتش را صادرات کند که این امر می‌تواند مبین کیفیت کالا باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران