شماره امروز: ۵۴۷

در نشست ضرابی با مقام‌های عمانی مطرح شد

| کدخبر: 118562 | |

محسن ضرابی رییس اتاق بازرگانی ایران و عمان در دیدار با رییس جدید اتاق بازرگانی عمان ضمن تبریک انتخاب قیس الیوسف به این سمت گفت:

محسن ضرابی رییس اتاق بازرگانی ایران و عمان در دیدار با رییس جدید اتاق بازرگانی عمان ضمن تبریک انتخاب قیس الیوسف به این سمت گفت: حجم مبادلات تجاری ایران و عمان از سال ۲۰۱۴ با تغییر شورای مشترک به اتاق مشترک بازرگانی، ۳ برابر شده است.  محسن ضرابی گفت: در این مدت بسیاری از زیرساخت‌های ارتباطی تجار و بازرگانان ایران در عمان با پیگیری اتاق مشترک ایران و عمان و همکاری و مساعدت مسوولان دو کشور در زمینه‌هایی همچون ثبت شرکت، صدور روادید تجاری و برقراری خطوط حمل و نقل دریایی و روابط بانکی تسهیل شده است.

وی گفت: با توجه به شرایط مناسب و زیرساخت‌ها در عمان و فشارهای که اخیرا برای مبادلات تجاری در دیگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس ایجاد شده سرمایه‌گذاران و تجار ایرانی به سمت عمان راغب شده‌اند.

وی یکی از مزیت‌های عمان را تفاهمنامه‌های تجارت آزاد این کشور با دیگر کشورها دانست و گفت: این موضوع فرصتی است برای تجار ایرانی که کالاهای خود را در قالب صادرات مجدد به بازارهای هدف ارسال کنند اما برای تحقق این موضوع، تامین ۳۰ درصد ارزش افزوده نهایی کالا ضروری دانسته شده است که تقاضا داریم با توجه به اینکه اکثر این کالاها مواد غذایی خواهد بود و تنها در عمان بسته‌بندی مجدد می‌شوند برای ادامه کار با رایزنی اتاق بازرگانی و وزارت صنعت و تجارت عمان این موضوع تعدیل شود.

محسن ضرابی ادامه داد: درحال حاضر تنها ارتباط بانکی ایران با دو بانک عمانی برقرار شده که با توجه به افزایش حجم مبادلات و رغبت سرمایه‌گذاران ایرانی برای حضور در عمان این تعداد بانک کافی نیست. رییس اتاق عمان در این نشست گفت: وظیفه اتاق‌ها تسهیل روابط اقتصادی دو کشور است. فراهم کردن زیرساخت‌ها برای حضور فعالان اقتصادی دو کشور اهمیت زیادی دارد و در این زمینه اتاق عمان و اتاق مشترک باید همکاری نزدیک و صمیمانه داشته باشند.

قیس الیوسف ضمن استقبال از حضور تجار ایرانی در عمان گفت: اعزام بدون برنامه و بدون هدف هیات‌های مختلف، عمانی‌ها را خسته و بدبین کرده است. در صورتی که باید هیات‌ها از کانال مشخص اتاق مشترک ایران و عمان و با برنامه‌ریزی و به تعداد محدود و به صورت تخصصی و با هدف انجام شود.

وی با قول پیگیری بحث تامین ۳۰ درصد ارزش افزوده نهایی کالا با وزیر صنعت و تجارت عمان گفت: از شما می‌خواهیم اگر سرمایه‌گذار واقعی قصد ورود به عمان را داشت و با مشکلی مواجه شد اطلاع دهید تا موانع را برطرف کنیم.

رییس اتاق مشترک عمان و ایران هم در این جلسه گفت: ایران بازار بزرگی است که تاکنون به شایستگی از آن بهره‌مند نشده‌ایم.

محمد باقر سلمان گفت: ارزش افزوده نهایی کالا در تمام بنادر از جمله دوبی هم اعمال می‌شود. وی گفت: ما هم معتقدیم اعزام هیات‌های ایرانی به عمان باید از کانال اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان صورت بگیرد و اگر هیات‌ها، تخصصی باشند به عمان اعزام شوند. وی افزود: باید در دو موضوع بانک و صادرات مجدد متمرکز شویم تا روابط مفید باشد.

رییس اتاق مشترک ایران و عمان همچنین در دیدار با قائم‌مقام سازمان توسعه صادرات و جذب سرمایه‌گذاری عمان (اثرا) ضمن برشمردن پتانسیل‌های اقتصاد ایران، از سرمایه‌گذاران عمانی برای حضور در ایران دعوت کرد. محسن ضرابی همچنین فراهم شدن زیرساخت‌های ارتباطی در طی سال‌های اخیر و نزدیکی دو کشور را از جمله مزیت‌های اعلام کرد که می‌تواند به افزایش سطح مبادلات به خصوص سرمایه‌گذاری‌های مشترک و متقابل بینجامد.

رییس اتاق مشترک ایران و عمان گفت: ایران با استقبال از سرمایه‌گذاری‌های صادرات‌محور و هتل‌سازی توسط عمانی‌ها در ایران، آماده است ۷۰ درصد از تامین مالی پروژه‌ها را بر عهده بگیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران