شماره امروز: ۵۴۷

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می‌گوید

| کدخبر: 116621 | |

زمانی که در مسیر غلطی در اقتصاد قرار می‌گیرید، مسیر به دلیل شیبی که دارد به حرکت اشتباه شما شتاب می‌دهد و در نهایت به سمت بن بست اقتصادی پیش می‌روید

زمانی که در مسیر غلطی در اقتصاد قرار می‌گیرید، مسیر به دلیل شیبی که دارد به حرکت اشتباه شما شتاب می‌دهد و در نهایت به سمت بن بست اقتصادی پیش می‌روید. به گزارش پایگاه خبری اتاق تهران؛ طی دو روز گذشته حسن روحانی، رییس‌جمهور و ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی اعلام کردند که افزایش قیمت ارز در روزهای گذشته اصلا اقتصادی نبوده و دلایل دیگری دارد؛ نکته‌یی که حسن فروزان‌فرد، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران هم بر آن تاکید دارد و می‌گوید: اعتماد عمومی خدشه‌دار شده و می‌توان گفت در بخش‌هایی مانند اقتصاد آسیب شدیدی دیده است و این دلیل اصلی تحولات بازار و چالش‌های اقتصاد است. اتفاقی که متاسفانه پیش از هر چیزی از سوی کارشناسان نسبت به آن هشدار داده شده بود اما مورد توجه قرار نگرفت و حالا شاهد اثرات آن هستیم. او در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر جنبه‌های انسان‌شناسی، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی بر افزایش قیمت ارز و چالش‌های فضای کسب و کار کشور قالب است، می‌گوید: در شرایط کنونی بیش از اثرات اقتصادی روی شاخص‌ها و بازار، آن چه شاهدیم پارامترهای جامعه‌شناختی و روان‌شناختی است که ما همیشه به آن بی‌توجه بوده‌ایم و باید در این حوزه از کارشناسان و توانمندان کشور استفاده کنیم. باید دولت و حاکمیت وارد عرصه اجتماعی شوند و اقداماتی را برای ترمیم اعتماد عمومی آسیب‌دیده انجام دهند و اگر غیر از این باشد مطمئن باشید که با تدابیر اقتصادی ما به نتیجه مطلب نخواهیم رسید.  به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران؛ وقتی شما در مسیر غلطی در اقتصاد قرار می‌گیرید، مسیر به دلیل شیبی که دارد به حرکت اشتباه شما شتاب می‌دهد و در نهایت به سمت بن بست اقتصادی پیش می‌روید. فروزان‌فرد می‌گوید: چنانچه در این شرایط به جنبه‌های انسانی مورد توجه قرار بگیرد تا اندازه‌یی ممکن است شرایط کنترل شود یا آثار زیان‌بار کمتری را شاهد باشیم اما اگر به بخش‌های جامعه شناختی و روان شناختی آن بی‌توجه باشیم و فکر کنیم که اقتصاد یک دانشی است مثل مهندسی که مکانیکی است در نهایت نه تنها به نقطه‌یی نمی‌رسیم که با سرعت بیشتری به سمت ناکجا آباد حرکت می‌کنیم و در نهایت شرایط بدتر می‌شود. او با اشاره به اینکه ما از گذشته درس نمی‌گیرم و بازهم آزمون و خطا انجام می‌دهیم گفت: با این اتفاقی که در دولت آقای روحانی در روزهای گذشته رخ داد و ما شاهد جهش ناگهانی نرخ ارز بودیم، عملا ما در تمام دولت‌های گذشته این فاجعه ارزی را بدون اینکه شرایط را مدیریت کنیم، تجربه کردیم و اتفاقا دلایل هم همچون گذشته بوده و نکته تاسف برانگیز این است که هر بار که این اتفاق می‌افتد، شرایط وخیم‌تر از دفعه قبل می‌شود و جبران آن سخت‌تر.  

فروزان‌فرد می‌گوید: امروز باید به تقاضای ارز با دقت نگاه کرد و تحلیلی همه‌جانبه از شرایط داشت، جامعه‌یی که واقعیت‌ها را نمی‌بیند به نتیجه نمی‌رسد حکومت و جامعه باید حقایق را خوب ببیند و برای خود فلسفه بافی اشتباه نکند، زیرا برداشت اشتباه و برنامه‌ریزی غلط بر مبنای آن ما را به ناکجا آباد خواهد برد. ما نباید با این موضوع به صورت مکانیکی برخورد کنیم و برای آن تصمیم‌گیری کنیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران