شماره امروز: ۵۴۷

نگرانی‌ها از بازار مرغ شب عید

| کدخبر: 115115 | |

در روزهای اخیر قیمت هر قطعه جوجه یکروزه بدون حساب و کتاب؛ به 2 هزار و 500 تومان افزایش یافت که کارشناسان علل مختلفی نظیر عرضه و تقاضا، نحوه فروش، وجود واسطه‌ها و... را عامل اصلی گرانی‌های اخیر می‌دانند.

در روزهای اخیر قیمت هر قطعه جوجه یکروزه بدون حساب و کتاب؛ به 2 هزار و 500 تومان افزایش یافت که کارشناسان علل مختلفی نظیر عرضه و تقاضا، نحوه فروش، وجود واسطه‌ها و... را عامل اصلی گرانی‌های اخیر می‌دانند.

البته همه ساله قیمت جوجه یکروزه از اواسط دی تا پایان بهمن به سبب افزایش تقاضای مرغداران برای تامین مرغ شب عید با نوساناتی روبرو است، بطوریکه سال گذشته هر قطعه جوجه یکروزه بالای 3 هزارتومان در بازار عرضه شد.

رییس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی معتقد است؛ با وجود افزایش قیمت جوجه یکروزه و سایر نهاده‌های تولید، قیمت مرغ نه تنها افزایشی نداشته، بلکه روند کاهشی به خود گرفته است که با ادامه این روند مرغداران قادر به تولید نخواهند بود.

حال جای سوال است که با وجود افزایش هزینه تولید، گرانی به بازار مرغ شب عید می‌رسد؟  محمد یوسفی رییس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه قیمت جوجه یکروزه روند افزایشی به خود گرفته است، اظهار کرد: هم‌اکنون هر قطعه جوجه یکروزه با نرخ 2 هزار و 200 تا 2 هزار و 500 تومان به مرغداران گوشتی عرضه می‌شود که با افزایش تقاضا در روزهای آتی احتمال افزایش مجدد نرخ به 2700 تومان دور از انتظار نیست.

وی با اشاره به اینکه همه ساله با نزدیک شدن به ایام نوروز قیمت جوجه یکروزه در بازار افزایش می‌یابد، افزود: با توجه به آنکه تمهیداتی برای کنترل قیمت جوجه در بازار نشده است، تولیدکنندگان باید از تقاضای خود برای خرید جوجه یکروزه بکاهند تا قیمت بیش از پیش بالا نرود. به گفته یوسفی؛ نرخ دو هفته اخیر هر قطعه جوجه یکروزه در بازار هزار و 400تومان بود که به یک‌باره با نوسان چشمگیری در بازار روبرو شد.

رییس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی ادامه داد: با توجه به نوسان قیمت جوجه یکروزه، افزایش قیمت مرغ برحسب نرخ تمام شده امری ضروری است، چرا که مرغداران گوشتی با ادامه روند کنونی قادر به ادامه تولید نخواهند بود.

وی با اشاره به اینکه بهای عرضه مرغ به نرخ پایین نباید از جیب مرغدار پرداخت شود، تصریح کرد: اگر دولت نسبت به عرضه مرغ ارزان تمایل دارد، یارانه آن را از جیب خود باید به مصرف‌کنندگان پرداخت کند. غلامرضا فارغی دبیر انجمن جوجه یکروزه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه نرخ جوجه یکروزه متعادل است، اظهار کرد: هم‌اکنون نرخ هر قطعه جوجه یکروزه هزار و 700 تا هزار و 950 تومان است که انتظار می‌رود در روزهای آتی این تعادل حفظ شود.  وی در پاسخ به این سوال که مرغداران نسبت به قیمت کنونی جوجه یکروزه معترض هستند، افزود: همه ساله با نزدیک شدن به ایام نوروز قیمت جوجه یکروزه با افزایش تقاضا روند روبه رشدی به خود می‌گیرد، بنابراین نوسان قیمت جوجه نسبت به روزهای اخیر، امری طبیعی است.  فارغی ادامه داد: در دو ماه گذشته قیمت هر قطعه جوجه یکروزه 1300 تا 1400تومان بود که این نرخ کمتر از قیمت تمام شده جوجه برای تولیدکنندگان است، در حالی که مرغداران به سبب منفعت بیشتر هیچ‌گونه اعتراضی نسبت به نرخ جوجه در این برهه زمانی نداشته‌اند. دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه ادامه داد: با توجه به افزایش تقاضا در ماه‌های پایانی سال برای تامین مرغ شب عید، برخی واسطه‌ها درصدد التهاب بازار هستند.  به گفته وی؛ ارتباط مستقیم مرغداران با تولیدکنندگان جوجه یکروزه امری مهم در حذف واسطه‌ها و تعادل قیمت در بازار به شمار می‌رود.

فارغی از افزایش تولید 3 درصدی جوجه یکروزه نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: با وجود حذف گله‌های مولد ناشی از آنفلوآنزا حاد پرندگان، تولید جوجه یکروزه نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند افزایشی داشته است، به همین خاطر انتظار می‌رود که قیمت جوجه یکروزه به دلیل بالارفتن تقاضا افزایش غیرمنطقی در بازار نداشته باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران