شماره امروز: ۵۴۷

| | |

حبیب‌الله بهرامی رییس اتاق تعاون استان اصفهان گفت: حرف و صنایع کوچک که از ارکان اصلی اشتغال در جوامع هستند، بدلیل عدم توان رقابت با صنایع ماشینی و پیشرفته به تدریج موقعیت خود را در بازار اشتغال از دست داده‌اند.

حبیب‌الله بهرامی رییس اتاق تعاون استان اصفهان گفت: حرف و صنایع کوچک که از ارکان اصلی اشتغال در جوامع هستند، بدلیل عدم توان رقابت با صنایع ماشینی و پیشرفته به تدریج موقعیت خود را در بازار اشتغال از دست داده‌اند. این واحدهای کوچک می‌توانند از طریق ایجاد واحد‌های بزرگ‌تر در قالب تعاونی‌ها موقعیت خویش را بهبود بخشیده و در حل مشکل اشتغال کشور نیز گام بردارند.

به گفته وی یکی از بزرگ‌ترین معضلات و ویژگی‌های مشترک کشورهای در حال توسعه را نرخ بالای بیکاری بوده و دلیل این امر نه تنها رشد جمعیت بلکه عدم هماهنگی بخش صنعت با نیازهای اشتغال جامعه است. تعاونی‌ها می‌توانند تا حد زیادی این مشکل را حل کنند، فرصت‌های شغلی را افزایش و نرخ بیکاری را کاهش دهند.

بهرامی افزود: در حوزه اقتصادی، وظیفه بخش تعاون سازماندهی اشتغال است. تعاونی‌ها به عنوان نهادهای اقتصادی و اجتماعی به ایجاد اشتغال در بسیاری از عرصه‌ها کمک می‌کنند، هر چند اشتغال هدف اصلی تعاونی‌ها نیست اما تعاونی‌ها برای تامین نیازهای اعضاء خود تشکیل می‌شوند و اشتغال ایجاد شده ثمره اهداف اعضا است.

رییس اتاق تعاون استان اصفهان با اشاره به نقش تعاونی‌ها در ترویج و توسعه کارآفرینی گفت: تعاونی‌ها در ترویج و توسعه کارآفرینی نقش بسزایی دارند بطوریکه تعاونی‌ها با دارا بودن اصولی مانند عضویت آزاد و اختیاری، کنترل دموکراتیک، سود محدود سرمایه، مازاد درآمد برگشتی و آموزش می‌توانند بستر مناسبی برای فعالیت و موفقیت کارآفرینان باشند و فعالیت کارآفرینان در این بخش منجر به توسعه و موفقیت تعاونی‌ها و افزایش اشتغال مولد می‌شود.

بهرامی خاطرنشان کرد: بهره‌گیری مناسب از ظرفیت‌هایی نظیر اتاق تعاون که یکی از وظایف آن، مشاوره به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و افراد جویای کار و تشکیل بانک اطلاعات در زمینه‌های اشتغال و کارآفرینی و تهیه طرح‌های توجیه‌دار اقتصادی است همچنین صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون که از حامیان تخصصی تعاون است و مشکلات اخذ تسهیلات بانکی را در این بخش مرتفع کرده، زمینه لازم جهت توسعه اشتغال و رفع بیکاری را فراهم خواهد آورد.

وی با بیان این موضوع که متاسفانه در استان اصفهان نرخ بیکاری به میزان دو درصد از میانگین نرخ کشوری بالاتر است، یادآور شد: با توجه به شرایط کاهش نزولات آسمانی در سال‌های اخیر و خشکسالی ایجاد شده، اشتغال در بخش کشاورزی به‌شدت کاهش یافته است و تعداد زیادی از صنایع نیز بدلیل شرایط رکود اقتصادی با تعطیلی مواجه شده‌اند و این موارد باعث کاهش انگیزه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی جهت سرمایه‌گذاری و ایجاد بنگاه‌های اقتصادی و خصوصی و تعاونی شده است.

بهرامی با طرح این موضوع که نسبت سرمایه‌گذاری به اشتغال در بخش صنعت بالا است، بهترین راه جهت افزایش اشتغال در استان را توسعه گردشگری و ایجاد مراکز اقامتی و تقویت کارگاه‌های تولید صنایع دستی و همچنین تشکیل شرکت‌های تعاونی دانش بنیان عنوان کرد.

رییس اتاق تعاون استان اصفهان در ادامه بیان داشت: بر اساس آمار گمرک، صادرات استان اصفهان در سال 95 به میزان 2892 تن کالا به ارزش یک میلیارد و یکصد و نود و دو میلیون دلار به 98 کشور جهانی است که اصفهان در بین استان‌های کشور در رتبه نهم قرار دارد که البته با توجه به ظرفیت‌های استانی این رقم شایسته استان اصفهان نیست و با توجه به اطلاعات واصله بیش از دو برابر میزان فوق از طریق گمرکات سایر استان‌ها از اصفهان صادرات کالا و خدمات انجام می‌شود که در آمار صادراتی این استان لحاظ نمی‌شود.

بهرامی افزود: در حال حاضر 29 شرکت تعاونی صادر‌کننده در استان وجود دارد و در شرایطی که اقتصاد کشور با تحریم مواجه بود، میزان صادرات بخش تعاون استان در سال‌های 92 و 93 نسبت به سال‌های گذشته از رشد خوبی برخوردار بود و در یک سال اخیر نیز افزون بر 46 میلیون دلار صادرات توسط تعاونی‌های مذکور انجام گرفته است.

رییس اتاق تعاون استان اصفهان، توسـعه صادرات غیرنفتی را از دیدگاه ارزآوری و ایجـاد اشـتغال در داخـل کـشور، مهم و دارای اولویـت ارزیابی کرد و اظهار داشت: به نظر می‌رسد تنوع صادرات غیرنفتی نه تنها از دیدگاه اقتصادی، بلکه به عنـوان یـک راه‌حل سیاسی در راستای پیشبرد اهداف دولت نیز موثر است، امـروزه مردم هم می‌دانند که پیشرفت واقعی و پایدار اقتصادی کشور تا حد زیادی به توسـعه صـادرات و بـه دسـت آوردن بازارهای مطمئن در کشورهای مختلف وابسته است. لذا باید بسترهای لازم جهت توسعه صادرات فراهم شود که امید است با اصلاحات ساختاری ایجاد شده در وزارت امور خارجه کشورمان، زمینه‌های همکاری اقتصادی با سایر کشورها بهبود یافته و در خصوص بخش تعاون نیز با توجه به نوپا بودن این بخش در امر صادرات، اهدای جوایز صادراتی به این بخش با شرایط ویژه انجام گرفته و مجددا کمک‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صادر‌کنندگان بخش تعاون برقرار شود.

بهرامی در خصوص جذب سرمایه‌گذار خارجی نیز افزود: استان اصفهان یکی از هفت استان موفق در جذب سرمایه‌گذاری خارجی است بطوری که 129 طرح جهت جذب سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش 14.4 میلیارد یورو در استان تدوین شده و طی سال گذشته بیش از یکصد هیات اقتصادی به اصفهان سفر کرده و تمایل خود را نسبت به توسعه همکاری‌های دو جانبه و سرمایه‌گذاری در این استان به ویژه در بخش آب به عنوان چالش اصلی استان اعلام کرده‌اند.

رییس اتاق تعاون استان اصفهان، مهم‌ترین پیش نیاز جهت افزایش جذب سرمایه‌گذار خارجی را تغییر روش‌ها و تبدیل کلام به عمل عنوان کرد و بیان داشت: عملکرد ما باید به گونه‌یی باشد که انگیزه لازم در سرمایه‌گذار خارجی برای مشارکت در طرح داخلی ایجاد شود. هم‌اکنون همکاری نکردن بانک‌های معتبر بین‌المللی و نداشتن سیستم حمل و نقل تکمیلی و عدم عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی عمده مشکلات جذب سرمایه‌گذار خارجی است. لذا توجه به زیر ساخت‌های حمل و نقل، تسهیل مبادلات بانکی بین‌المللی، افزایش تعاملات تجاری و تدوین طرح‌های با توجیه اقتصادی مناسب و جذاب می‌تواند زمینه ساز حضور سرمایه‌گذاران خارجی در استان باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران