شماره امروز: ۵۴۷

در دیدار رییس اتاق تعاون ایران و سفیر ترکیه پیشنهاد شد

| کدخبر: 103263 | |

سفیر ترکیه و هیات همراه که برای گسترش ارتباط و مبادلات تجاری دو کشور به تهران سفر کردند درباره تشکیل کارگروه اقتصادی برای افزایش مناسبت‌ تجاری به گفت‌وگو نشستند. رییس اتاق تعاون ایران در دیدار با رضا هاکان تکین، سفیر ترکیه تشکیل کارگروه تعاونی مشترک «ایران و ترکیه» را پیشنهاد داد.

گروه تشکل‌ها|

سفیر ترکیه و هیات همراه که برای گسترش ارتباط و مبادلات تجاری دو کشور به تهران سفر کردند درباره تشکیل کارگروه اقتصادی برای افزایش مناسبت‌ تجاری به گفت‌وگو نشستند. رییس اتاق تعاون ایران در دیدار با رضا هاکان تکین، سفیر ترکیه تشکیل کارگروه تعاونی مشترک «ایران و ترکیه» را پیشنهاد داد. به گزارش اتاق تعاون ایران، در این دیدار رییس اتاق تعاون ایران به سهم بخش تعاون در اقتصاد پرداخت. بهمن عبداللهی با اشاره به معرفی بخش تعاون گفت: براساس قانون اساسی، اقتصاد ایران بر 3 بخش اصلی خصوصی، دولتی و تعاونی تقسیم می‌شود و سهم بخش تعاون از اقتصاد 25درصد هدف‌گذاری شده است.

وی ادامه داد: تحقق سهم 25درصدی بخش تعاون در اقتصاد برای 5 سال آینده هدف‌گذاری شده است. به گفته رییس اتاق تعاون ایران در کشور بیش از 100هزار تعاونی ثبت شده که مردم در آن عضو هستند و براساس آمار بیش از 12میلیون نفر عضو تعاونی بوده و بیش از 40میلیون نفر از خدمات تعاونی‌ها استفاده می‌کنند. عبداللهی ادامه داد: تعاونی‌ها در بیش از 120رشته کشاورزی، صنعتی، خدماتی، حمل و نقل و... فعالیت می‌کنند و جزو فعال‌ترین بخش‌های کشور محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به تعاون در کشور ترکیه ابراز کرد: با توجه به اینکه در ترکیه هم تعاونی‌ها حضور دارند به نظر می‌رسد که می‌توان بستر مناسبی را برای توسعه روابط دو کشور در بخش تعاون ایجاد کرد. رییس اتاق تعاون ایران با اشاره به حجم مبادلات دو کشور ایران و ترکیه گفت: در نشست روسای جمهور دو کشور رسیدن به حجم مبادلاتی 30میلیارد دلاری هدف‌گذاری شده است، به نظر می‌رسد تعاونی‌ها می‌توانند در تحقق این هدف گام بردارند. عبداللهی با اشاره به سابقه روابط ایران و ترکیه افزود: ایران و ترکیه کشورهای همجوار بوده و سابقه دیرینه‌یی در دوستی و مراودات تجاری داشته و در سال‌های اخیر نیز این مراودات گسترش خوبی داشته است، انتظار می‌رود که با مساعدت سفیر ترکیه جهت ارتقا سطح همکاری‌های بخش تعاون دو کشور بتوانیم فعالیت بخش تعاون را در دو کشور گسترش دهیم.

عبداللهی با اشاره به حضور سایر سفرا در اتاق تعاون گفت: این دیدار نیز در راستای معرفی توانایی‌ها و گسترش فعالیت‌های تجاری در سایر کشورها بوده است؛ چنانچه پیش از این نیز از سفرای کشورهای برزیل، مالزی و هند نیز در اتاق تعاون ایران حضور یافته و برای گسترش مراودات تجاری گفت‌وگوهایی صورت گرفته است. رییس اتاق تعاون ایران به ایده مشترکی که از این دیدارها به دست آمده، پرداخت و گفت: در نشست‌ با سایر سفرای دیگر کشورها به ایده مشترکی رسیدیم و آن تشکیل کارگروه اقتصادی مشترک متشکل از تجار و بازرگانان آن کشورها و اتاق تعاون ایران برای تعریف پروژه‌های مشترک هم در ایران و هم در کشور مقابل بود. عبداللهی ادامه داد: با توجه به اینکه ایران با ترکیه از سال‌ها قبل مراودات تجاری داشته است، می‌تواند با بهره‌گیری از این مدل برای گسترش فعالیت‌های تجاری با ترکیه استفاده کند.

 ضرورت تشکیل دو اتاق برای حمایت

از بنگاه‌های کوچک

رییس اتاق تعاون ایران با اشاره به تفاهمنامه‌ اتاق تعاون با موسیعاد ابراز کرد: در این خصوص برخی مقدمات کار آماده شده و ظرف ماه‌های آینده نخستین گروه تجاری از اتاق ایران به ترکیه اعزام خواهند شد. وی با اشاره به نمایشگاه صنعت ساختمان که در مرداد ماه سال جاری در تهران توسط اتاق تعاون ایران برگزار می‌شود، گفت: در این نمایشگاه حدود 70شرکت ترکیه‌یی در قالب تفاهمنامه مذکور به نمایشگاه دعوت شده و در نمایشگاه امسال مشارکت دارند. وی گفت: در نمایشگاه امسال گروه بزرگی از صاحبان صنایع ترکیه حضور دارند و این نتیجه همان تفاهمنامه با موسیعاد است همچنین قرار است که هیات بزرگی از موسیعاد برای بازدید از نمایشگاه و انجام مذاکرات به ایران سفر کنند. وی ادامه داد: از سفیر انتظار داریم با توجه به توافقات قبلی و سوابق خوبی که در مراودات دو کشور وجود دارد، ارتباط نهاد متناظر با اتاق تعاون در کشور ترکیه را ایجاد کند که بتوانیم با ارتقای سطح فعالیت‌ها به گسترش روابط تجاری نائل شویم.

وی در بخش دیگری از این دیدار گفت: اتاق تعاون ایران این آمادگی را دارد که هیات تجاری به ترکیه اعزام کند و هم میزبان گروه‌های تجاری، صنعتی و بازرگانی کشور ترکیه بوده و هم نمایشگاه‌های اختصاصی در هر دو کشور برگزار کنیم. همچنین دو کشور می‌توانند در کشورهای ثالث نیز برای ارائه توانمندی‌های این بخش نمایشگاه برگزار کنیم.

عبداللهی در بخش دیگری از این دیدار به تشریح وظایف اتاق بازرگانی و اتاق تعاون ایران پرداخت و گفت: اتاق بازرگانی و اتاق تعاون، دو دستگاه مشابه هم هستند، اتاق بازرگانی عهده‌دار امور شرکت‌های خصوصی و اتاق تعاون شرکت‌های تعاونی را پوشش می‌دهد و هر دو اتاق در شوراهای اصلی و ملی عضو صاحب رای هستند در نتیجه به لحاظ ظرفیت قانونی و موقعیت قانونی هر دو برابر هستند. وی افزود: تشکیل دو اتاق برای حمایت جدی‌تری از بنگاه‌های کوچک و متوسط برای حضور بیشتر مردم در فعالیت‌های اقتصادی صورت گرفته است.

 10 میلیارد دلار حجم تجارت «ایران»

و «ترکیه»

از سوی دیگر، سفیر ترکیه ضمن ابزار خرسندی از اطلاعاتی که در زمینه تعاون به دست آورده است، گفت: اطلاعات، آمار و ارقامی که در بخش تعاون به دست آمد، بسیار تاثیرگذار بود و به نظر می‌رسد که 15درصد از جمعیت ایران عضو بخش تعاون هستند. رضا هاکان تکین اظهار کرد: وظیفه و مسوولیتمان این است که فعالیت‌هایتان را به بخش تعاون در ترکیه ارتباط داده و جهت گسترش همکاری‌ها کمک‌کننده باشیم. سفیر ترکیه با اشاره به حجم مبادلات دو کشور گفت: روسای جمهور دو کشور، رسیدن به حجم مبادلات 30میلیارد دلاری را هدف‌گذاری کرده‌اند و درحال حاضر تا تحقق این رقم فاصله هست اما باید اشاره کرد که در سال اخیر حجم مبادلات ایران و ترکیه حدود 10میلیارد دلار برآورده شده است. وی ادامه داد: ما در 5 ماهه نخست سال 2017 از رقم 4.5میلیارد دلاری در حجم مبادلات دو کشور عبور کردیم که نشان می‌دهد، ظرفیت و پتانسیل دو کشور بالاست. سفیر ترکیه گفت: ما در زمینه توسعه همکاری در کشور فعالیت می‌کنیم و حرکت رایزنی بازرگانی رو به جلو است. وی افزود: مرکز تجارت جهانی ترکیه به وسیله بخش خصوصی راه‌اندازی شده و این مرکز می‌تواند به عنوان کانال ارتباطی میان دو کشور عملکرد خوبی ارائه کند. سفیر ترکیه با اشاره به بخش تعاون در کشور متبوعش گفت: تا جایی که می‌دانم در ترکیه نهاد تعاونی مانند ایران گسترده و صاحب نفوذ نیست اما این بدان معنا نیست که دو طرف نتوانند فعالیت کنند.

وی اذعان کرد: نتیجه فعالیت‌هایی که از 35سال قبل آغاز کردیم درحال حاضر اینگونه است که تمام اقتصاد ما در اختیار بخش خصوصی است و نهاد تعاونی بیشتر در بخش کشاورزی فعال است. تعاونی‌های ترکیه در زمینه ساختمان و ساخت و ساز فعالیت کمتری دارد اما ساخت ویلاها و بناها به صورت تعاونی انجام می‌گیرد.

سفیر ترکیه درباره وضعیت همکاری‌های اتاق تعاون گفت: در کشور ما، دولت درصدد کاهش حضور خود در اقتصاد بوده و برای مهیا کردن فضای مناسب اقتصادی حضور بخش خصوصی تلاش می‌کند به این دلیل هم اتاق بازرگانی که متعلق به بخش خصوصی است و هم اتاق تعاون که نمایندگان بخش تعاون کشور هستند. در تمام شوراهای ملی و اصلی کشور که معمولا ریاست آن به عهده شخص رییس‌جمهور است، عضو صاحب رای هستند که می‌توان گفت نقش اقتصاد غیردولتی چه در قالب تعاون و چه در قالب بخش خصوصی درحال پررنگ شدن است. وی توضیح داد: این رویکرد ناشی از آن است که در کشور ما بناست مانند سایر کشورها اقتصاد عمدتا در اختیار بخش غیردولتی قرار گیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران