شماره امروز: ۵۴۷

رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی عنوان کرد

| کدخبر: 102796 | |

رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با اشاره به جزئیات بازنگری در طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی در ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: بانک مرکزی زیر بار اجرای طرح فروش کالای ایرانی نرفت اما برای حل مشکل سپرده‌گذاران راحت‌طلب موسسات مشکل‌دار خط اعتباری می‌دهد. محمدرضا دیانی بر این باور است که حمایت بانک مرکزی از سپرده گذاران موسسات مالی غیرمجاز موجب می‌شود،

گروه تشکل‌ها|

رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با اشاره به جزئیات بازنگری در طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی در ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: بانک مرکزی زیر بار اجرای طرح فروش کالای ایرانی نرفت اما برای حل مشکل سپرده‌گذاران راحت‌طلب موسسات مشکل‌دار خط اعتباری می‌دهد. محمدرضا دیانی بر این باور است که حمایت بانک مرکزی از سپرده گذاران موسسات مالی غیرمجاز موجب می‌شود، پول ملت به جیب عده‌یی که اشتباه تصمیم گرفته‌اند، برود و به بخش‌های دیگری مانند صنعت ظلم شود.

وی تاکید کرد: تا زمانی که سرمایه لازم برای بخش تولید فراهم نشود اقدام موثری شکل نخواهد گرفت. از سوی دیگر در شرایط فعلی و باتوجه به بهره‌های فعلی سپرده‌گذاری دولت تا هر اندازه نقدینگی را افزایش دهد منجر به رونق نخواهد شد، چرا که مردم ترجیح می‌دهند سرمایه خود را روانه بانک‌ها کنند. دیانی گفت: تا زمانی که مباحث مربوط به سرمایه‌گذاری و نقدینگی در بخش صنعت حل نشود، نمی‌توان انتظار داشت گامی موثر در این زمینه برداشته شود، اما در شرایط فعلی با توجه به نرخ بهره بانکی نباید از مردم انتظار داشت که سرمایه خود را صرف خرید که منجر به راه افتادن چرخه تولید می‌شود،

 کنند.

به گفته دیانی، اکنون با توجه به نرخ سود سپرده‌های بانکی، مردم ترجیح می‌دهند تمام سرمایه خود را در بانک‌ها بگذارند و حتی برای خرید دست نگه دارند چرا که تورم در کشور کنترل شده و افراد می‌توانند با عقب انداختن خرید کالاهای مدنظر خود و قرار دادن پول آنها در بانک از سود سپرده بهره‌مند شوند. بر همین اساس برای رونق اقتصادی کشور چاره‌یی نداریم جز آنکه بهره بانکی را مورد توجه و بازنگری جدی قرار دهیم.

رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با اشاره به خطرات نرخ سود در اقتصاد کشور، افزود: ما داعش دومی هم داریم که باید از آن غافل نشویم. داعش درونی ما نرخ سود سپرده است. خطر این داعش اگر بیشتر از داعش بیرون مرزها نباشد، کمتر از آن هم نیست. وی تصریح کرد: امپریالیسم درون ما که تمام اجزای نظام اقتصادی کشور را به مخاطره انداخته، نرخ سود سپرده است و اگر این خطر برطرف نشود، نظام اقتصاد و تولید و اشتغال از هم خواهد پاشید.

وی اظهار کرد: من سه سال از بانک مرکزی تقاضا کردم تا یک خط اعتباری ۲هزار میلیارد تومانی برای توسعه تولید بدهد؛ اما قبول نکرد. در حالی که برای اینکه تجمع‌های سپرده‌گذاران موسسات غیرمجاز را جمع کند میلیاردها تومان خط اعتباری اعطا کرده است. دیانی به این موضوع نیز اشاره کرد که تا زمانی که نرخ سود بانکی کاهش پیدا نکند، شرایط اقتصادی کشور اصلاح نمی‌شود. کاهش نرخ سود نیز با توصیه و صلوات انجام نمی‌شود.

رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی درباره تاثیرگذاری طرح ارائه کارت اعتباری خرید نیز گفت: اگر در این حوزه کارتی به شکل عمومی ارائه شود، منجر به سود نخواهد شد؛ چراکه مردم می‌توانند این هزینه را صرف خرید کالاهای خارجی کنند اما اگر نهادهای متولی این بخش مانند بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و... با سعه صدر، تعامل و جدیت بیشتر مسیر تحقیقات پیرامون این نوع طرح‌ها را طی کند، باتوجه به اینکه چنین تجربیاتی در کشور حالت اولیه دارد، ممکن است تاثیرگذاری این نوع طرح‌ها بیشتر شود.

به گفته او، اقتصاددانان بر این نکته تاکید دارند که بهترین شیوه تزریق نقدینگی به یک جامعه آن است که این نقدینگی صرف بحث تولید شود. دیانی افزود: می‌توان این کار را از کالاهای واسطه‌یی که دامنه وسیع‌تری دارند آغاز کرد و در مراحل بعدی با بهره‌گیری از تجربیات این بخش سراغ بخش‌های دیگر رفت. اکنون برای اجرای طرح صدور کارت اعتباری خرید لازم است تولیدات خارجی در نظر گرفته نشود.

وی در ادامه درباره تاثیرگذاری فعالیت برندهای خارجی در ایران توضیح داد: اگر این برندها و حضور آنها در ایران شرایطی فراهم کند که ۵۰درصد تولید صرف صادرات شود می‌توان گفت که این حضور برای کشور ارزش افزوده به همراه داشته است اما اگر اتفاقی غیر از این رخ دهد، منجر به صدمه دیدن تولیدکننده داخلی خواهد شد.

دیانی با بیان اینکه در چنین حالتی رقابت در این بازار به مراتب سخت‌تر خواهد بود، گفت: اما اگر حضور برندهای خارجی در ایران شرایطی را فراهم کند که ایران به عنوان مبدا صادراتی آنها باشد، قطعا شاهد اتفاقات بهتری خواهیم بود. اکنون در برخی کشورها مانند چین، ویتنام، مکزیک یا لهستان شرایط به‌گونه‌یی است که این شرکت‌ها به‌عنوان هاب صنعتی سراغ این کشورها رفته‌اند و از آنها برای صادرات کالا به کشورهای دیگر بهره می‌گیرند.

به گفته او، اگر چنین اتفاقی در مورد ایران هم رخ دهد، قطعا امری مثبت ارزیابی می‌شود، اما فعالیت فعلی برندها در ایران نشان از چنین موضوعی ندارد و آنها تنها ایران را به عنوان یک بازار انتخاب کرده‌اند و مشارکت آنها در تولید هم برای دستیابی به این بازار است.

دیانی به بحث قاچاق لوازم خانگی اشاره کرد وگفت: ما در اقتصاد باز نیستیم که بخواهیم بگوییم درهای ما روی تمام کشورهای دنیا باز است. اکنون کشورهای مختلف دنیا در برخورد با تولیدکنندگان ایرانی یا حتی سایر تولیدکنندگان محدودیت‌های بسیاری را در نظر می‌گیرند. بر همین اساس می‌توان در ایران همچنین رویکردی را مورد توجه قرار داد. وی این را هم گفت که طبق ارزیابی‌هایی که صورت گرفته عمر مفید کالای ایرانی را می‌توان تا ۱۰ سال تخمین زد و در بسیاری از موارد مطرح‌کنندگان از کیفیت این کالاها رضایت بسیار دارند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران