شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در نشست هم‌اندیشی اعضای اندیشکده اقتصاد مقاومتی با مدیران بورس انرژی ایران هم‌سویی اهداف این بورس با اقتصاد مقاومتی و اقدامات بورس انرژی ایران برای کمک به صادرات حامل‌های انرژی بررسی شد

در نشست هم‌اندیشی اعضای اندیشکده اقتصاد مقاومتی با مدیران بورس انرژی ایران هم‌سویی اهداف این بورس با اقتصاد مقاومتی و اقدامات بورس انرژی ایران برای کمک به صادرات حامل‌های انرژی بررسی شد.علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی ایران ضمن ارایه گزارشی از اقدامات این بورس، صادرات نفت و سایر حامل‌های انرژی از مسیر شفاف بورس انرژی به منظور کشف قیمت منصفانه و افزایش درآمد حاصل از رقابت را در راستای بندهای ۱۳ و ۱۹ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری عنوان کرد.

در ادامه این نشست زمینه‌های تسهیلگری بورس انرژی ایران برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ارکان و بازارهای بورس انرژی ایران شامل رویه‌های پذیرش، بازار فیزیکی، بازار برق و بازار مشتقه برای اعضای اندیشکده اقتصاد مقاومتی تشریح شد.

شایان ذکر است بند ۱۳ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بر مقابله با ضربه‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طریق انتخاب مشتریان راهبردی، ایجاد تنوع در روش‌های فروش، مشارکت دادن بخش خصوصی در فروش، افزایش صادرات گاز، برق، پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی تاکید دارد و بند ۱۹ این سیاست‌ها متمرکز بر شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و... است.

جزییات عرضه املاک شهرداری تهران در بورس کالا

ایسنا| محمد حسن‌زاده درباره عرضه املاک شهرداری در بورس کالا اظهار کرد: براساس بودجه مصوب، شهرداری تهران باید درصدی از درآمدهای خود را که حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان در بودجه امسال تعیین شده با فروش املاک به دست بیاورد و سهم سازمان املاک در بودجه این مقدار تعیین تکلیف

 شده است.

وی با بیان اینکه ما در فروش املاک تاکنون از ابزار تهاتر با طلبکاران و مزایده استفاده می‌کردیم، گفت: حالا از ابزار جدیدی به نام بورس در فروش املاک‌مان استفاده می‌کنیم چرا که حضورمان در بورس باعث افزایش شفافیت و کشف قیمت واقعی ملک شده و همچنین در برنامه چهارم، شهرداری مکلف شده بود که به بورس وارد شود؛ اما تا این دوره از مدیریت شهری کسی به این مساله توجه نکرد و حالا ما با استفاده از بورس به عنوان یکی از روش‌های فروش، در نظر داریم تا بخشی از تعهدات غیرنقد خود را از این طریق کسب کنیم.

مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران با اشاره به مزیت‌های بورس ادامه داد: شفافیت در بورس بسیار بالاست و نوع عملکرد بورس کالا در املاک می‌تواند قابل رصد برای همه مردم باشد؛ چراکه روش فروش اینگونه است که بین هفت تا ۱۴ روز ملک بر روی تابلو می‌ماند و در ۱۰ دقیقه پایانی رقابت، حراج به روز بعد موکول شده و روز بعد نیز با آخرین قیمت روز قبل حراج شروع شده که کشف قیمت خوبی در این خصوص انجام می‌شود.

حسن‌زاده با بیان اینکه در روش مزایده اگر مزایده به هر دلیلی به سرانجام نرسد باید چند ماه صبر کنیم تا فرآیندها طی شود، گفت: اما در بورس کالا هفت تا ۱۴ روز ملک قابلیت عرضه دارد.

وی با بیان اینکه به دلیل شفافیت بالا در بورس، ما باید املاکی را عرضه کنیم که اصطلاحا شسته و رفته است، تصریح کرد: جالب است که بدانید که ۲۵ سال قبل در یک مزایده شهرداری تهران ملکی را واگذار کرده اما به دلیل عدم دقت در واگذاری هنوز سند به مالک منتقل نشده است اما در بورس کالا حداکثر ظرف سه ماه باید سند به نام خریدار شود و مشکلات اینچنینی حل می‌شود.

مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران با بیان اینکه برای اولین‌بار طلبکاران و پیمانکاران شهرداری می‌توانند به اندازه طلب قطعی ثبت شده در سامانه فاینانس در بورس کالا شرکت کنند و ملک بگیرند، اظهار کرد: شهرداری تهران با ورود به بورس کالا علاوه بر ارتقاء شفافیت به صیانت از اموال شهر و شهروندان نیز کمک می‌کند چرا که مشخصات ملک و قیمت نهایی بر روی تابلو ثبت می‌شود و همه می‌توانند ملک به ملک شرایط را رصد کنند.

مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران با تاکید بر اینکه آغاز ورود املاک شهرداری به بورس کالا با دو خانه سازمانی شروع شده، ادامه داد: سیاست حذف خانه‌های سازمانی را داریم و در نظر داریم املاکی که در هر قالبی وجود دارد را در بورس کالا عرضه کنیم.

حسن‌زاده با بیان اینکه ما قرار نیست به املاک شهر حراج بزنیم بلکه در سقف درآمدی بودجه که از سوی شورای شهر مشخص شده و امسال ۶۰۰۰ میلیارد تومان است، اقدام می‌کنیم، در پاسخ به این سوال که امکان دارد که این پول صرف حقوق و دستمزد شود؟ گفت: اینگونه نیست چرا که مبلغ واریزی، کد و نحوه هزینه‌کرد این مبالغ در خزانه مشخص و قابل پیگیری است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران