شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه مجمع ۳ ناشر را در مرداد ماه امسال به صورت الکترونیک با سامانه (دیما) برگزار کرد. در مرداد ماه سال جاری مجمع عمومی عادی سالیانه و عمومی

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه مجمع ۳ ناشر را در مرداد ماه امسال به صورت الکترونیک با سامانه (دیما) برگزار کرد. در مرداد ماه سال جاری مجمع عمومی عادی سالیانه و عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام 3 شرکت حاضر در بازار سرمایه به صورت الکترونیک از طریق درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک «دیما» از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برگزار شد. بر اساس اطلاعات منتشر شده، مجامع شرکت‌های «ماشین سازی نیرو محرکه، تکسرام و کارتن ایران» با دستور جلسه‌های «تصویب صورت‌های مالی، انتخاب اعضای هیات مدیره، افزایش سرمایه و ...» در ماه گذشته به صورت الکترونیک توسط سپرده‌گذاری مرکزی برای سهامداران برگزار شد. گفتنی است در این دوره زمانی، 2 شرکت «ماشین سازی نیرو محرکه و کارتن ایران»علاوه بر برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه، مجمع عمومی فوق‌العاده خود را نیز به صورت الکترونیک از طریق درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک «دیما» برگزار کردند. این گزارش می‌افزاید: درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک «دیما»، جهت سهولت دسترسی کلیه سهامداران به مجامع عمومی شرکت‌های بورسی و ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت الکترونیک مهیا شده و این سامانه با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین، بدون محدودیت‌های جغرافیایی، امکان برگزاری در بستری امن را برای سهامداران فراهم کرده است. گفتنی است بهره‌گیری از بستر سجام جهت احراز هویت سهامداران، شفافیت بالا به واسطه رأی‌گیری الکترونیکی، امکان حضور نهادهای نظارتی در مجامع به روش الکترونیکی، حضور همزمان سهامداران در چند مجمع، امکان پرسش و پاسخ میان سهامداران و هیات رییسه مجمع و وجود تالار گفت‌وگو جهت تعاملات بین سهامداران از مزایای سامانه دیما به شمار می‌رود. لازم به ذکر است: سهامداران برای حضور در مجمع الترونیک می‌بایست در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت شده باشند تا دسترسی آنها برای ورود به جلسه مجمع فعال شود.

با سامانه توثیق سهام وام بگیرید

ایرنا| یکی از موانع اصلی بنگاه‌ها به ویژه بنگاه‌های کوچک و خانوارها برای دریافت تسهیلات بانکی خرد، عدم امکان تودیع و تامین وثیقه به بانک است. رییس‌جمهور در بازدید از بانک مرکزی دستور داد که دامنه وثایق توسعه یابد و فرآیند وثیقه‌گذاری تسهیل شود. رییس‌جمهور با اشاره به ضرورت پرداخت به موقع تسهیلات بانکی تأکید کرد: نباید بین تصمیم و اعلام عمومی، با اجرا و پرداخت تسهیلات فاصله باشد و در این زمینه تاکید می‌کنم توسعه دامنه وثایق و تسهیل فرآیند وثیقه گذاری اجرایی شود. آیت‌الله رییسی بانک مرکزی را موظف کرد، امکان تنوع وثیقه‌گذاری را برای گرفتن تسهیلات، از جمله وثیقه‌گذاری اوراق مالی معتبر و مابه التفاوت ارزش وثیقه تسهیلات طلا و ماشین آلات، فراهم کند. محمد جلال مشاور وزیر اقتصاد در خصوص این موضوع اظهار داشت: وزارت اقتصاد در دولت سیزدهم برنامه‌ای در حال طراحی و پیاده‌سازی دارد که مرحله نخستن آن تحت عنوان سامانه «ستاره» توثیق سهام رونمایی شده است تا دارایی‌های برنامه‌پذیر در اختیار مردم مثل سهام، اوراق بهادار، اندوخته بیمه عمر، سنوات افراد نزد صندوق‌های بازنشستگی، امکان کسر از حقوق کارکنان و کارمندان، دارایی ارزشمند و فلزات گرانبها به عنوان وثیقه فرد برای ارایه خدمات و تسهیلات بانکی مورد استفاده قرار گیرد. وی افزود: این دارایی‌ها باید به صورت الکترونیکی قابلیت احراز مالکیت، کشف قیمت و امکان تعیین ارزش، نقد شوندگی قابل قبول باشد و نهاد متولی بتواند آن را مدیریت کند؛ سپس اطلاعات اینها به یک سامانه مرکزی متصل می‌شود تا خدماتی که بر پایه وثیقه مثل تسهیلات بانکی، ارایه تضمین بر قراردادها، توثیق قضایی و دستگاه‌ انتظامی به مردم ارایه می‌شود و از این سامانه بهره‌مند شود. مشاور وزیر اقتصاد تصریح کرد: با فعالیت سامانه ستاره عملیات توثیق به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد که در مرحله نخست استفاده از ظرفیت سهام افراد در بورس مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. هم‌اکنون در آغاز این طرح سه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، رسالت و ملی به سامانه ستاره دسترسی دارند و بانک‌ها در مرحله تامین اعتبار و منابع لازم برای آغاز ارایه خدمات خرد و کلان هستند. محمد جلال بیان کرد: برای اجرای دستور رییس‌جمهور در توسعه دامنه توثیق، مذاکراتی در حوزه نیازمندی‌های فنی از سمت شرکت کدگذاری منطقه‌ای انجام شده و در ادامه با سه بانک دیگر هم گفت‌وگو کردیم تا به سامانه ستاره متصل شوند. وی گفت: وزارت اقتصاد در ادامه با سایر نهادها در زمینه‌های دیگر همچون بیمه عمر و... وارد مذاکره می‌شود تا سامانه ستاره شمولیت بیشتری داشته باشد و مردم بدون نیاز به مراجعه حضوری به صورت الکترونیک از این خدمات بهره‌مند شوند. مشاور وزیر اقتصاد اظهار داشت: در موضوع توثیق و تضمین ‌گذاری انواع دارایی‌ها کشور جوان است و الگوی سنتی همچنان غلبه دارد البته رویکرد وزارت اقتصاد توسعه مفهوم وثیقه‌گذاری الکترونیک و هوشمند است و انتظار داریم نهادهای نوین در این زمینه پایه‌ریزی شوند. محمد جلال تاکید کرد: با طراحی این اکوسیستم دارایی‌های نزد مردم و بنگاه‌ها در طیف وسیع‌تری به عنوان ابزاری در جهت امور تامین مالی و انجام قراردادها و انجام تعهدات بهره‌برداری می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران