شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات بازار سرمایه نشان می‌دهد

| کدخبر: 133257 | |

با نگاهی به روند حرکتی شاخص بورس تهران از ابتدای سال تاکنون مشاهده می‌شود که این نماگر رشد 93 درصدی را تا پایان معاملات آخرین روز کاری هفته گذشته درکارنامه کاری خود به ثبت رسانده است. از سویی دیگر، داد و ستد‌های هفتگی بورس اوراق بهادار تهران

گروه بورس|

با نگاهی به روند حرکتی شاخص بورس تهران از ابتدای سال تاکنون مشاهده می‌شود که این نماگر رشد 93 درصدی را تا پایان معاملات آخرین روز کاری هفته گذشته درکارنامه کاری خود به ثبت رسانده است. از سویی دیگر، داد و ستد‌های هفتگی بورس اوراق بهادار تهران نشان می‌دهد که در پایان معاملات هفته منتهی به پانزدهم آبان ماه 97 شاخص کل نسبت به هفته ماقبل با یک درصد افزایش همراه شده است. بر این اساس، شاخص کل با یک هزارو 733 واحد افزایش توانست نسبت به هفته ماقبل رشد پیدا کند و در نهایت رقم 185 هزارو 100 واحدی را به خود اختصاص دهد. در همین حال، شاخص بازار اول با یک هزارو 244 واحد افزایش به رقم 137 هزارو 610 واحدی رسید و در نقطه مقابل شاخص بازار دوم با 3 هزارو 612 واحد رشد، رقم 362 هزارو 702 واحدی را تجربه کرد که به این ترتیب شاخص بازار اول با یک درصد افزایش و شاخص بازار دوم با یک درصد رشد نسبت به هفته ماقبل رو به رو شدند. بر اساس این گزارش، در 4 روز کاری هفته گذشته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به 30 هزارو 866 میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته ماقبل 17 درصد افزایش پیدا کرد. این در حالی است که، تعداد 9054 میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از 582 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب 5 درصد افزایش و 4 درصد کاهش را نسبت به هفته ماقبل نشان می‌دهد. بنابراین، تعداد 49 میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از 543 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. برهمین اساس به ترتیب 9 درصد و 4 درصد کاهش نسبت به هفته ماقبل همراه شدند.

  بازدهی 85 درصدی فرابورس

از سویی دیگر، در آخرین روز کاری هفته گذشته شاخص کل فرابورس بالاتر از سطح 2025 واحدی ایستاد که با 0.4 درصد رشد در این هفته بازدهی این نماگر به 85 درصد از ابتدای سال رسید. از سوی دیگر ارزش بازار فرابورس در هفته قبل 2درصد رشد کرد تا این متغیر 63 درصد از آغاز سال افزایش یابد و به بالاتر از رقم 2 میلیون و 400 هزار میلیارد ریال برسد. علاوه بر این، فرابورس ایران در هفته معاملاتی منتهی به هجدهم آبان ماه روزهای متفاوتی را پشت سر گذاشت که از آن جمله می‌توان به یک عرضه اولیه و یک درج نماد در بازار دوم اشاره کرد. بر همین اساس، در بازارهای فرابورس نیز شاهد افزایش شاخص کل و ارزش بازار، رشد همزمان حجم و ارزش معاملات اوراق بدهی و بازارهای دوم و پایه بودیم. همچنین، هفته گذشته در مجموع بازارهای فرابورس 3236 میلیون ورقه به ارزش 15 هزار و 936 میلیارد ریال دست به دست شد که این میزان معامله در 668 هزار دفعه رقم خورد.

این ارقام در مقایسه با هفته پیش از آن افت 2 و 4 درصدی حجم و ارزش و رشد 44 درصدی تعداد دفعات معاملات را نشان می‌داد. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل این متغیرها به ترتیب 81، 108 و 87 درصد افزایش یافتند. بر این اساس، رصد معاملات در بازارهای سهام فرابورس نشان می‌دهد بازارهای اول، دوم، پایه و SME نقل و انتقال 317، 930، 1922 و 0.3 میلیون سهم را تجربه کردند که ارزش این معاملات به ترتیب 1341، 3922، 3751 و 3 میلیارد ریال بود. همچنین، بازار اول در حالی با افت حجم و ارزش دادوستد سهام روبرو شد که بازار دوم افزایش 6 و 4 درصدی این متغیرها را تجربه کرد؛ بازار پایه نیز رشد 18 و 9 درصدی حجم و ارزش معاملات را شاهد بود. در همین حال بازار شرکت‌های کوچک و متوسط افزایش 336 درصدی ارزش معاملات را به ثبت رساند.

افزون بر این، در هفته‌ای که سپری شد بازار ابزارهای نوین مالی با تغییر مالکیت 67 میلیون ورقه به ارزش 6904 میلیارد ریال روبرو شد. در این بازار اوراق بدهی در پی خرید و فروش 7 میلیون ورقه به ارزش 5545 میلیارد ریال، افزایش همزمان 25 و 23 درصدی حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد. این در حالی است که هفته ماقبل معاملات اوراق تسهیلات مسکن و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله کاهش یافتند. در این میان نگاهی به روند معاملات در تابلوهای بازار پایه نیز حاکی از آن است بازارهای پایه ب و ج با رشد حجم و ارزش دادوستدها و بازار الف با کاهش این متغیرها روبه‌رو شدند. در هفته‌ای که سپری شد همچنین ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل دادوستدهای انجام‌شده در بازارهای اول، دوم، پایه، SME و مشتقه به 8133 میلیارد ریال رسید که گروه فلزات اساسی 18 درصد از این رقم را به خود اختصاص داد و صدرنشین سایر گروه‌های بورسی شد. پس از آن پتروشیمی‌ها و گروه هتل و رستوران با در اختیار گرفتن 14 و 12 درصد از ارزش کل معاملات بازار سهام در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

  عرضه اولیه در بازار

بر اساس این گزارش، سه‌شنبه پانزدهم آبان‌ماه نیز در بازار دوم هفتمین عرضه اولیه امسال فرابورس با عرضه 10 درصد از سهام شرکت تولیدات پتروشیمی قائد بصیر با کشف قیمت هر سهم 8500 ریال رقم خورد. نماد این شرکت در گروه محصولات شیمیایی درج شده است. این عرضه با استقبال 266 هزار و 156 نفری مشارکت‌کنندگان و ثبت تقاضای بیش از 146 میلیون و 535 هزار سهمی روبه رو شد که این ارقام حاکی از شکسته شدن رکورد حضور در عرضه‌های اولیه بازار سرمایه از ابتدا تاکنون بود. در بازار دوم همچنین نماد شرکت سنگ‌آهن گهر زمین در گروه استخراج کانه‌های فلزی درج شد تا این شرکت معدنی آماده عرضه اولیه شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران