شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118714 | |

معاون شرکت پشتیبانی امور دام طرح قیمت تضمینی ذرت در بورس کالا را موفقیت‌آمیز دانست. وی خاطرنشان کرد: اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا به جای خرید تضمینی، مانع از تحمیل هزینه‌های اضافی مانند انبارداری به دولت می‌شود.

طرح موفقیت‌آمیز قیمت تضمینی ذرت

معاون شرکت پشتیبانی امور دام طرح قیمت تضمینی ذرت در بورس کالا را موفقیت‌آمیز دانست. وی خاطرنشان کرد: اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا به جای خرید تضمینی، مانع از تحمیل هزینه‌های اضافی مانند انبارداری به دولت می‌شود.

بر این اساس، در راستای اجرای مصوبه هیات دولت مبنی بر معامله کل ذرت تولید داخل در بورس کالای ایران و در قالب سیاست قیمت تضمینی، عرضه ذرت دانه‌یی استان‌های کرمانشاه، کردستان، قزوین، فارس و خوزستان از مهر ماه سال جاری در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا آغاز شد.

 پرداخت بیش از ۹۰درصد پول کشاورزان

عباس والوزی معاون پشتیبانی امور دام، با موفقیت‌آمیز خواندن اجرای این طرح در بورس کالا گفت: طرح قیمت تضمینی ذرت در بورس کالا در ۳۰ بهمن امسال پایان یافت و آمارها حاکی از آن است که نسبت به سال قبل از نظر وزنی حدود ۲۰درصد رشد در میزان محصول تحویلی به انبارها به ثبت رسیده است. به گزارش ایرنا، وی با بیان اینکه در این طرح رضایت کامل کشاورزان حاصل شد، اضافه کرد: حدود ۷۰درصد و در برخی موارد حدود ۹۰درصد از پول کشاورزان در مدت یک هفته پرداخت شد.  وی ادامه داد: بر این اساس ۶۳۲ هزار تن ذرت با قیمت هر کیلو یک هزار و ۶۰ تومان در قالب اجرای طرح قیمت تضمینی با رقم کل ۶۷۰ میلیارد تومان جمع‌آوری شد که حدود ۶۰۰ میلیارد تومان آن با انجام معامله در بورس به فاصله یک هفته بعد از عرضه، پول کشاورز پرداخت شد و بیش از ۹۰درصد از ۷۰ میلیارد تومان مابقی، به‌عنوان مابه‌التفاوت قیمت تضمینی و رقم فروش رفته در بورس تاکنون توسط دولت پرداخت شده و رقم اندک باقی‌مانده هم با رفع مغایرت پرداخت می‌شود. وی گفت: باتوجه به اینکه در سال جاری، انگیزه بیشتری برای خرید ذرت از طریق بورس وجود داشت، سرعت فروش محصول بالاتر بود و همین امر موجب شد روند برگشت پول به کشاورزان نیز سریع‌تر انجام شود.

 رضایت کامل کشاورزان

وی با تاکید بر اینکه اجرای سیاست قیمت تضمینی برای محصول ذرت، طرح موفقی بوده است، افزود: این طرح موفق با همکاری بورس کالا و وزارت جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام انجام شده و به نظر می‌رسد با رضایت کاملی که از این طرح در سال جاری وجود داشت، در سال‌های آتی نیز اجرای این طرح تداوم یابد. وی با بیان اینکه این موفقیت می‌تواند در سایر محصولات نیز تاثیرگذار باشد، اظهار داشت: آمارها و ارزیابی‌های انجام شده حاکی از آن است که درخصوص محصول گندم نیز این تمایل ازسوی کشاورزان و دولت وجود دارد.

معاون پشتیبانی امور دام به امکان توسعه اقتصاد بخش کشاورزی به کمک اجرای طرح قیمت تضمینی در بورس کالا اشاره کرد و گفت: باتوجه به تجربه موفق عرضه ذرت و جو در بورس کالا در قالب این سیاست، می‌توان از این طرح برای توسعه اقتصاد و تولید در بخش کشاورزی بهره برد و در برنامه‌ریزی‌ها از آن استفاده کرد. وی اعلام کرد: به دلیل اینکه موارد کیفی در عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا با اجرای طرح قیمت تضمینی بسیار موردتوجه است و استانداردهای مشخصی به‌طور دقیق در این طرح تعیین شده و ثبت می‌شود، می‌توان اطمینان داشت که استفاده از این ظرفیت‌ها در برنامه‌ریزی برای تولید بسیار اثرگذار است. والوزی افزود: شرکت پشتیبانی امور دام به‌عنوان یکی از مباشران اجرای طرح قیمت تضمینی در بورس کالا، گزارش کیفی محصول تحویل داده شده به انبارهای پذیرش شده در بورس کالا را به معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی ارسال می‌کند که این موضوع در برنامه‌ریزی‌های آتی نقش دارد. وی به تشریح مزایای اجرای این برنامه برای دولت نیز پرداخت و گفت: سیاست قیمت تضمینی در بخش اول که خریداری در بورس انجام می‌شود، کاهش تعهدات دولت را به همراه دارد، زیرا ما مشارکت بخش خصوصی را برای اجرای یک طرح حاکمیتی که سیاست قیمت تضمینی است، جلب می‌کنیم. وی اضافه کرد: در نتیجه، به جای پرداخت ۱۰۰درصد پول کشاورزان توسط دولت، حدود ۷۰ تا ۹۰درصد آن توسط خریداران بخش خصوصی در بورس کالا تامین می‌شود و تنها دولت موظف به پرداخت مابه‌التفاوت قیمت کشف شده در بورس با قیمت پایه تعیین شده است.

 کاهش هزینه‌های دولت

والوزی پیرامون کاهش هزینه‌های دولت به کمک طرح قیمت تضمینی گفت: در کنار صرفه‌جویی‌هایی که از محل هزینه‌های ناشی از نگهداری کالا، فروش و عرضه‌های بعدی برای دولت ایجاد می‌شود، هزینه‌های مربوط به حمل و افت و کسری محصول نیز با کمک عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا کاهش می‌یابد. وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم سیاست خرید تضمینی را اجرایی کنیم، کالا باید به‌طور کامل به انبارهای دولت منتقل شده و در مرحله بعد، عرضه شود؛ اما اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا، مانع از تحمیل این هزینه‌ها به دولت می‌شود.

خداحافظی سررسید اسفند ۹۶ از بازار آتی سکه

معامله‌گران بازار آتی سکه روز دوشنبه ۱۹هزار و ۸۱۴ قرارداد برای تحویل ماه‌های آینده به ارزش ۳ هزار و ۳۷۷میلیارد ریال منعقد کردند؛ نکته مهم معاملات در این روز خداحافظی سررسید اسفند امسال از بازار آتی بود. به گزارش کالا خبر، نگاهی به روند معاملات آتی سکه در بورس کالای ایران نشان می‌دهد که در این روز و در آخرین روز معاملاتی قرارداد آتی سکه طلا تحویل اسفندماه امسال، ۳۰۶ قرارداد منعقد شد که قیمت تسویه سکه روی رقم یک‌میلیون و ۵۹۸هزار تومان قرار گرفت. در سررسیدهای اردیبهشت و تیرماه سال آینده نیز به ترتیب ۶۸۰ و ۴۱۶ قرارداد به ثبت رسید که بهای سکه برای تحویل اردیبهشت ماه یک‌میلیون و ۶۰۲ هزار تومان و برای تحویل تیرماه سال آینده یک میلیون و ۶۲۴ هزار تومان بود. همچنین در این روز در سکه سررسید شهریورماه سال آینده ۵۹۲ قرارداد و در سررسید آبان ۹۷ بالغ بر ۵ هزار و ۶۶۰ قرارداد بر تابلوی معاملات درج شد. بهای سکه در قرارداد تحویل شهریور سال آینده یک‌میلیون و ۶۴۹هزار تومان معامله شد و در قرارداد آبان ماه سال ۹۷ نیز معامله‌گران شاهد ثبت سکه به قیمت یک‌میلیون و ۶۸۲هزار تومانی بر تابلوی معاملات بودند و اما در دورترین سررسید سکه آتی که سررسید دی ماه سال آینده است، سرمایه‌گذاران ۱۲ هزار و ۴۶۶ قرارداد به قیمت یک میلیون و ۷۲۵هزار تومان منعقد کردند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران