شماره امروز: ۵۴۷

در آخرین نشست شورای گفت‌وگوی سال 96 مطرح شد

| کدخبر: 118709 | |

هفتاد و پنجمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که آخرین نشست امسال بود، به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد. یکی از مباحث اصلی مطرح شده

هفتاد و پنجمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که آخرین نشست امسال بود، به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد. یکی از مباحث اصلی مطرح شده در این جلسه به مکانیسم عرضه و تعیین قیمت ورق‌های فولادی شرکت فولاد مبارکه در بورس کالای ایران اختصاص داشت که حاضران هر یک نظرات خود را اعلام کردند اما جمع‌بندی آن به یکی از نشست‌های بعدی این شورا موکول شد. در همین رابطه مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی پس از مطرح شدن مواردی از سوی حاضران عنوان کرد که با توجه به اینکه تولیدکننده، مصرف‌کننده و سامانه بهین‌یاب در این موضوع دخیل هستند، وزارت صنعت، معدن و تجارت باید تصمیم‌گیری نهایی را در این زمینه انجام دهد. کرباسیان در مورد مباحث مطرح شده در خصوص عملکرد بورس کالا با اعلام این موضوع که بورس کالا یک ابزار است و تصمیم‌گیر نیست، گفت: بنده به دولتی نگاه کردن بورس کالا اعتقادی ندارم اما به اینکه کشف قیمت محصولات باید در بورس کالا انجام شود، اعتقاد دارم. وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به انتقاد یکی از حضار در مورد ترکیب هیات‌مدیره بورس کالا عنوان کرد: اگر به دنبال حل مشکلات صنایع پایین‌دست هستید، مطرح کردن این مسائل هیچ مانعی را در این حوزه رفع نمی‌کند؛ بنده درباره تغییرات هیات‌مدیره بورس کالا وارد نمی‌شوم، چراکه به سهامداران این شرکت احترام می‌گذارم و این سهامداران هستند که اعضای هیات‌مدیره شرکت‌ها را تعیین می‌کنند. به گزارش تسنیم، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به لزوم برگزاری نشستی دیگر با ارائه نظرات و پیشنهادات ذی‌نفعان اعلام کرد: در نشست بعدی باید در نخستین قدم به سمت محوریت قرار دادن بورس کالا حرکت کنیم و دومین قدم نیز به سمت گستردگی عرضه انواع کالاها در نقاط مختلف کشور در بورس برویم تا به‌طور متمرکز در بازار کالا عمل کنیم.

 تغییرات مواضع سندیکا قابل قبول نیست

در سوی دیگر معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در خصوص بحث عرضه و تعیین قیمت ورق فولاد در بورس کالا گفت: طی 5سال گذشته شاهد اختلاف میان سندیکای لوله و پروفیل و فولادمبارکه هستیم که در این زمینه تغییرات موضوع سندیکا در مقاطع مختلف منطقی به نظر نمی‌رسد. جعفر سرقینی با بیان اینکه وزارت صنعت با ورود فولاد اهواز و گیلان به بورس کالا کاملا موافق است، افزود: در خصوص حل مشکلات عرضه و قیمت‌گذاری ورق فولاد، شورای رقابت یک مصوبه را ابلاغ کرد. همزمان با این مصوبه ما نیز تعرفه واردات ورق را از 20 به 10درصد کاهش دادیم تا سندیکای لوله و پروفیل به راحتی بتوانند مواد اولیه را تامین کنند اما به یک‌باره با تغییرات قیمت‌های جهانی شاهد هستیم که سندیکا اعلام می‌کند، مصوبه‌یی را که طی یک‌سال بررسی از سوی شورای رقابت ابلاغ شده را قبول ندارد. به گزارش مهر، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت عنوان کرد: همچنین سندیکای لوله و پروفیل که امروز از عرضه حداکثری فولاد مبارکه در بورس کالا سخن می‌گوید، در گذشته طی نامه‌یی خواستار عرضه 10درصدی ورق در تالار بورس و عرضه 90 درصدی در مچینگ بوده که این تغییرات مواضع سندیکا به هیج عنوان منطقی و قابل قبول نیست. وی گفت: سندیکا یک‌بار به‌طور مشخص در مورد میزان عرضه ورق در تالار و سیستم مچینگ تصمیم بگیرد تا موضوع را بررسی کنیم.

به گفته سرقینی، نکته مهم لزوم تقویت بورس کالا برای تامین نیاز مصرف‌کنندگان دایمی ورق است. به‌طوری که هر مقدار سیستم مچینگ در بورس کالا محدود شود، خلاف قواعد بین‌المللی رفتار کرده‌ایم، چراکه در دنیا قراردادهای بلندمدت برای تامین نیاز مستمر وجود دارد. در حال حاضر نیز فولاد مبارکه تا 40 درصد ورق گرم را در تالار بورس عرضه می‌کند و مصرف‌کنندگان دایمی نیز مواد مورد نیازشان را از سیستم مچینگ تامین می‌کنند. وی گفت: بهترین پیشنهاد برای حل مشکلات صنایع پایین‌دستی، پایش بهین‌یاب است به‌طوری که با تقویت بهین‌یاب باید زمینه ثبت‌سفارش خرید در بورس براساس ظرفیت مصرف‌کنندگان فراهم شود تا با این کار به‌طور اتوماتیک شاهد کاهش تقاضا و قیمت‌های متعادل‌تر در بازار ورق باشیم.

 تقویت بورس کالا تاکید شورای گفت‌وگو

افزون بر این غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این نشست گفت: نشست‌هایی از این دست با حضور صنایع بالادست و پایین‌دست برای اصلاح ضعف‌های احتمالی رویکرد کاملا منطقی و قابل قبول است به‌طوری که در خصوص بحث عرضه ورق‌های فولاد میان عرضه‌کنندگان و مصرف‌کنندگان و همچنین بورس کالا به عنوان بستر این معاملات نشستی برگزار شد. به گزارش میزان، رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه مسوولان بورس در این نشست عنوان کردند که اگر ضعفی در فرآیند معامله‌یی وجود دارد، آمادگی دارند تا پس از بررسی آن را اصلاح کنند، گفت: بورس کالا دارای جایگاهی اثرگذار در اقتصاد ماست و این‌گونه نشست‌ها نیز در راستای تقویت این بورس و حمایت از تولیدکنندگان برگزار می‌شود. به گفته شافعی، بورس‌های کالا در کل دنیا نیز بخش مهمی در اقتصادها هستند و ما نیز باید در راستای ارتقای این بازار که به شفافیت و سلامت اقتصادی کمک می‌کند، حرکت کنیم.

 شفاف‌ترین ساختار اقتصادی

همچنین رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در نشست شورای گفت‌وگو گفت: موضوع مطرح شده به تازگی در جلسه‌یی در وزارت اقتصاد بررسی و در آنجا نیز به سندیکای لوله و پروفیل اعلام کردیم که سازمان بورس آماده ارائه پیشنهادات و نظرات سندیکا در راستای اصلاح و بهبود است. شاپور محمدی با تاکید بر اینکه ساختار بازار سرمایه و از جمله بورس کالا، شفاف‌ترین ساختار موجود در اقتصاد است، گفت: مطرح کردن مباحث کلی در جلسات نمی‌تواند برای صنایع راهگشا باشد، اما باز هم تاکید می‌کنیم که ما پیشنهادات برای اصلاح روندها را روی چشمانمان می‌گذاریم؛ پس انتظار داریم که اگر ضعفی در روند معامله یک محصول وجود دارد، به‌طور مشخص عنوان شود تا در اسرع وقت مورد بررسی قرار گیرد. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص ترکیب هیات‌مدیره بورس کالا نیز عنوان کرد: در این مورد نیز قانون تجارت تعیین‌تکلیف کرده است. اینکه بگوییم یک تولیدکننده نباید عضو هیات‌مدیره بورس کالا باشد، طبیعتا مصرف‌کننده نیز نباید عضو باشد؛ پس هیات‌مدیره را چه افرادی باید تشکیل بدهند؟ در ضمن مگر می‌توان حق رای را از سهامدار گرفت، چراکه این سهامداران هستند که اعضای هیات‌مدیره را تعیین می‌کنند و به این ترتیب طرح مواردی که هیچ مصداقی ندارد، نمی‌تواند به حل موضوع کمک کند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران