حمایت از حقوق سهامداران خرد؛ هدف مهم حاکمیت شرکتی

محافظت از حقوق سهامداران و برخورد یکسان با آنها از اصول دیگر است، به گونه‌ای که حفاظت از حقوق سهامداران تسهیل شود تا آنان از اینکه برخورد یکسان با آنها می‌شود، اطمینان یابند.

۱۴۰۱/۱۰/۰۷ ۰۷:۵۰:۴۷
| | |

نشست خبری حاکمیت شرکتی با حضور رضا عیوض‌لو معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران، ولی‌اله جعفری سرپرست مدیریت نظارت بر بورس‌ها، مصطفی علوی رییس اداره نظارت بر حسابرسان معتمد و گزارشگری مالی و جمعی از اصحاب رسانه، روز دوشنبه ۵ دی ماه، در محل سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد.

در ابتدای این نشست، رضا عیوضلو، عضو هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه دستورالعمل حاکمیت شرکتی به تازگی مورد بازنگری قرار گرفته، اظهار کرد: هدف از دستورالعمل حاکمیت شرکتی، حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران به ویژه سرمایه‌گذاران اقلیت است. همچنین، حمایت از اثربخشی، کارایی و رشد پایدار شرکت‌ها از دیگر اهداف مهم این دستورالعمل است.

او با اشاره به فصول ششگانه این دستورالعمل ابراز کرد: تعاریف، اصول حاکمیت شرکتی، ترکیبات هیات‌مدیره و برگزاری جلسات و نحوه تصمیم‌گیری‌ها، برگزاری مجامع عمومی و ترکیب برگزاری و الزامات مجامع، پاسخگویی و افشای اطلاعات و گزارشگری پایداری و نظام‌مند کردن آن، ۶ فصل دستورالعمل حاکمیت شرکتی هستند.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس با اشاره به سرفصل اصول حاکمیت شرکتی تصریح کرد: حاکمیت شرکتی اثربخش و ایجاد چهارچوبی که از بازارهای شفاف و منصفانه و تخصیص کارای منابع استقبال می‌کند، یکی از این اصول است.او ادامه داد: محافظت از حقوق سهامداران و برخورد یکسان با آنها از اصول دیگر است، به گونه‌ای که حفاظت از حقوق سهامداران تسهیل شود تا آنان از اینکه برخورد یکسان با آنها می‌شود، اطمینان یابند.

او رعایت حقوق ذینفعان به گونه‌ای که حاکمیت شرکتی در راستای رشد پایدار و احقاق حقوق همه ذینفعان فراهم شود را اصل سوم حاکمیت شرکتی برشمرد و عنوان کرد: در اصل چهارم به سرمایه‌گذاران نهادی و واسطه‌های مالی پرداخته شده است؛ براساس این اصل، سهامداران مطمئن خواهند شد که حاکمیت شرکتی خوبی در مجموعه حاکم است و با خیال راحت در آن شرکت سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

به گفته عیوض‌لو، نظام حاکمیت شرکتی که هیات‌مدیره در شرکت مستقر می‌کند باید به گونه‌ای باشد که سهامداران اطمینان یابند که به اطلاعات مهم، به موقع دسترسی خواهند داشت و این اطلاعات به موقع افشا می‌شوند.

عضو هیات‌مدیره سازمان بورس، از مسوولیت‌پذیری هیات‌مدیره به عنوان اصل ششم یاد کرد و اذعان کرد: هیات‌مدیره باید بر راهبری شرکت و نظارت بر آن مسوولیت‌پذیرتر باشد و اطمینان معقولی را برای همه سهامداران فراهم کنند که حداکثر حسن‌نیت برای منافع آنها به صورت یکسانی در نظر گرفته می‌شود.

او با بیان اینکه در راستای اثربخش و پاسخگوتر کردن اعضای هیات‌مدیره شرکت، محدودیت‌هایی در دستورالعمل حاکمیت شرکتی لحاظ شده است، گفت: در شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان، یک شخص نمی‌تواند در بیش از سه شرکت یا سه کمیته عضو هیات‌مدیره یا عضو کمیته باشد.

عیوض‌لو در ارتباط با اعضای مستقل در هیات‌مدیره شرکت‌ها عنوان کرد: در ساختار کمیته‌ها تصریح شده که هیات‌مدیره حتما باید از سه کمیته حسابرسی، انتصابات و ریسک برخوردار باشد و اکثریت اعضای این کمیته‌ها باید با اشخاص مستقل باشد.

او در همین راستا، ادامه داد: کمیته‌ها حتما باید از منشور مصوب هیات‌مدیره برخوردار باشند به‌طوری که وظایف و نحوه اتخاذ تصمیم‌ها در منشور کمیته‌های مذکور مشخص و روشن شده باشد.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس، بحث معاملات با اشخاص وابسته را از مباحث مهم در این دستورالعمل برشمرد و ابراز کرد: اینکه یک شرکتی منافع سهامداران عمده را در یک معامله‌ای بر سهامداران اقلیت ترجیح دهد، اساسا با حاکمیت شرکتی سازگار نیست و در این دستورالعمل تاکید شده که معاملات باید به گونه‌ای باشد که تضاد منافع به‌شدت کنترل شود و همه سهامداران از منصفانه بودن معاملات اطمینان یابند.

او الزام به افشای عمومی معاملات با اهمیت با اشخاص وابسته، همچون موضوع معامله، قیمت معامله، فرآیند تعیین قیمت و دلایل عدم انجام معامله با اشخاص غیروابسته را از دیگر موارد مرتبط با اشخاص وابسته برشمرد و گفت: انعکاس رئوس بررسی معاملات بررسی شده و آوردن آن در گزارش هیات‌مدیره و به اطلاع سهامداران رساندن، از دیگر موارد در ارتباط با اشخاص وابسته است.

این مقام ارشد در سازمان بورس، فراهم کردن بستر مطالبه‌گری برای سهامداران اقلیت را از دیگر سرفصل‌های مهم در این دستورالعمل دانست و خاطرنشان کرد: در راستای این اصل، لازم است بستری برای سهامداران اقلیت فراهم شود تا از موضوعات مهم شرکت به موقع باخبر شوند و این موضوعات در مجمع به آنها اطلاع داده شود.

او ادامه داد: هیات‌مدیره شرکت باید در راستای اصول حاکمیت شرکتی، اقدامات و سازوکارهای اثربخش خود را برای سهامداران در مجمع تشریح کند و همچنین در مجامع، اظهارنظر کمیته حسابرسی در خصوص معاملات با اشخاص وابسته ارایه شود.

عیوض‌لو با اشاره به اینکه هیات‌مدیره شرکت باید تعداد جلسات برگزار شده طی سال مالی، رئوس مطالب و پیگیری‌ها و اقدامات خود را در مجمع به اطلاع سهامداران برساند، عنوان کرد: همچنین لازم است تعداد جلسات کمیته‌های تخصصی به همراه رئوس مطالب و نتایج به سمع سهامداران برسد.

او در ارتباط با اصل تحقق برنامه‌های راهبردی در این دستورالعمل تصریح کرد: هیات‌مدیره شرکت‌ها باید برنامه‌های راهبردی خود را در مجامع تشریح کنند و اعلام کنند تا چه میزان موفق به تحقق این برنامه‌ها شده‌اند.

عضو هیات‌مدیره سازمان بورس در ارتباط با افشای صورت‌های کمک‌های عام المنفعه مطرح کرد: در فصل گزارشگری پایداری باید مشخص شود درباره چه سرفصلی، چه میزانی هزینه شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران